קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - חיים תחת כיבוש

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

"רייצ`ל לא הייתה צריכה לזוז, אנחנו כולנו היינו צריכים לעמוד שם איתה".
מאת ליהי רוטשילד
העוקץ
29.8.2012
http://www.haokets.org/2012/08/29/%d7%96%d7%94-%d7%99%d7%95%d7%9d-%d7%a2%d7%a6%d7%95%d7%91-%d7%9c%d7%a6%d7%93%d7%a7/

במסיבת עיתונאים שערכו לאחר שבית המשפט דחה את עתירתם, הבהירו בני משפחתה של רייצ`ל קורי כי ימשיכו להיאבק

כמעט עשר שנים לאחר שרייצ`ל קורי, פעילת שלום אמריקאית בת 23, נדרסה על ידי בולדוזר, בזמן שניסתה למנוע הריסת בתים בעזה, פסק אתמול בית המשפט המחוזי בחיפה בתביעה שהגישה משפחתה כנגד צה`ל. השופט עודד גרשון ניקה את הצבא מכל אחריות למותה.

גרשון קיבל את טענת הצבא כי רייצ`ל וחבריה הפגינו בשטח אש, אף כי לא התרחשה כל לחימה בשטח באותו היום וכן לא הוצג בפני בית המשפט צו שטח צבאי סגור, כנהוג וכנדרש. השופט גרשון קבע כי מותה של רייצ`ל היה תאונה מצערת שנבעה מסירובה להתפנות מהשטח ולא, נניח, מהחלטתו של הצבא לחשף עם בולדוזרים ממוגנים שטח בו מפגינים אנשים. הוא גם קבע כי חקירת הצבא את האירוע הייתה מפורטת ומלאה, על אף שזו נוהלה על ידי צעירים חסרי ניסיון בני 19 שלא שמעו אפילו עדות אחת מפעילים פלסטינים ובינלאומיים שנכחו במקום באותו יום, והגבילו את עצמם לחקירת אנשי צבא בלבד.

החלטת בית המשפט שבה ומראה כי בית המשפט הישראלי הינו כלי בשירות הכיבוש והאפרטהייד, שמטרתו אינה רדיפת הצדק כי אם שימור הדיכוי. במסיבת עיתונאים לאחר הדיון בהשתתפות משפחת קורי ועורך דינם, חוסיין אבו-חוסיין, אמרה אמה של רייצ`ל, סינדי קורי: `זהו יום עצוב, ולא רק לנו כמשפחה. זה יום עצוב למדינת ישראל. זה יום עצוב לפעילי זכויות האדם. זה יום עצוב לחוק הבינלאומי. זה יום עצוב לצדק`. על אף שאין להם ציפיות גבוהות, המשפחה מתכוונת לערער על הפסיקה לבית המשפט העליון, ומרגישה מחויבת להמשיך ולקדם את המסר של רייצ`ל אודות `יצירת קשרים בין אנשים` בכל אמצעי שהוא, בין היתר בערוץ המשפטי.

`התחלנו את המשפט הזה בחיפוש אחר האמת, אבל אנחנו גם מחפשים שינויים`, אמרה סידני קורי. לאורך מסיבת העיתונאים שבה והדגישה המשפחה כי המאבק שלהם להכרה הוא בלתי נפרד מהמאבק הפלסטיני. הם טוו את ההקשרים לנוכחותה של רייצ`ל ברפיח באותו היום: 16,000 בני אדם שבתיהם נהרסו בחודשים שקדמו לו, ומשפחת חברים, ביניהם ילדים קטנים, שהסתתרו בבית עליו הגנה רייצ`ל בגופה. כמו כן ציינו כי פלסטינים רבים שנרצחו על ידי הצבא הישראלי מנועים מלחפש מענה במנגנוני המשפט הישראלים, וכי מאבקם לצדק בעבור רייצ`ל נעשה גם בשמם של אותם פלסטינים.

נקודה נוספת שהודגשה הן על ידי המשפחה במהלך מסיבת העיתונאים, והן על ידי קבוצת פעילים ישראלים מארגונים שונים שהפגינה מחוץ לבית המשפט, היא הצורך בהטלת אחריות על ישראל בעבור הפשעים שהיא מבצעת על ידי הקהילה הבינלאומית. סינדי אמרה במפורש: `משפחתי ואני, כמו גם קרן רייצ`ל קורי, תומכים תמיכה מלאה בקמפיין ה-BDS`. היא גם הביעה תמיכה ספציפית בקמפיין נגד חברת קטרפילר, יצרני הבולדוזר מסוג די-9 שהרג את רייצ`ל, עמם ניסתה המשפחה להתקשר ולתקשר במהלך השנים – בחוסר הצלחה.

השאלה האחרונה שנשאלה המשפחה לפני סיום מסיבת העיתונאים, הייתה כיצד הם מרגישים לגבי אמירתו של השופט כי רייצ`ל הייתה צריכה לסור מדרכו של הבולדוזר. בתגובה לכך אמרה סינדי `רייצ`ל לא הייתה צריכה לזוז, אנחנו כולנו היינו צריכים לעמוד שם איתה`.

יכ
קישורים למאמרים האחרונים בנושא

גם על זה לא שמענו שום דבר בתקשורת הישראלית
בבית המשפט בירושלים - תביעה של צלם העיתונות הפלסטיני נידאל שתיה שחיילי צה"ל ירו בעין שמאל שלו
אזרחית ירדן שבאה לחתונה בשכם נעצרה במעצר מנהלי, פתחה שביתת רעב