קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - חיים תחת כיבוש

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

התנחלות ערבית. מאיפה זה בא לבת שלי?
ynet
חיים וייצמן
05.09.12
http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4277280,00.html
`צריך להקים התנחלות`, כך בתי הצעירה. ואני לא ידעתי את נפשי. שנים של חינוך וטיפוח, חוגים למדע, לפילוסופיה, לבלט, לימודי שפות, טיולי העשרה ומה לא? בתי ספר טובים, אוניברסיטה ועוד אחת ועוד אחת. מה לא עשינו? קראנו לה סיפורים לפני השינה, קנינו צעצועים (רק משחקים דידקטיים. שכנענו אותה שהיא לא אוהבת לשחק בבובות סתם), אייפוד ואייפון ואייפד, ילדה שרואה עולם מגיל כלום - ופתאום זה. איפה טעינו? כיצד גרמנו נזק הכרתי כה קשה לילדה ואנחנו אפילו לא חשנו בסכנה המתקרבת? מה זה אומר עלינו כהורים?

והילדה, משנתה סדורה. צריך להקים התנחלות. להשתלט על משבצת קרקע, פרטית או ציבורית, לא משנה, העיקר שתהיה התנחלות. מה עושים? איך מוציאים לה מהראש את הרעיון הזה? מאיפה הוא בא בכלל? זה בטח מאמריקה היא מביאה את השגיונות האלה. והיא בשלה - התנחלות. האמת היא שהתנחלות מעולם לא קנינו לה והילדה רוצה. אנחנו הרי הרגלנו אותה לקבל כל מה שהיא רוצה ולמה להפסיק דווקא עכשיו? אולי אם לא נתנגד היא לא תחוש מחויבת למרוד והעניין יגווע מעצמו, ניחמנו את עצמנו כשאנו חשים את הפעלתנות משתלטת עלינו.

לא צריך הרבה, צריך לבנות כמה בתים, אולי עשרים דירות. המדינה תיתן משכנתאות, משרד הביטחון יפרוץ דרכים, ולרשטיין יספק את המים. כמה זמן זה כבר יכול לקחת? היא שואלת. צריך לעשות את זה מהר. אם כל המומחים להתנחלויות יתגייסו למשימה, תוך שבועות יכולה לעמוד על תילה התנחלות לתפארת. צריך לפנות לדניאלה וייס. היא יודעת איך עושים את זה ובטח גם מכירה כמה וכמה מקומות מתאימים. אפשר להתייעץ גם עם זמביש. הוא כבר יידע. דווקא רעיון טוב.

ואז, היא ממשיכה ומשרטטת, כשההתנחלות כבר עומדת ודגל כחול לבן מתנוסס בגאון, דקה לפני שהצבא שולח מחלקה של מילואימניקים לשמור על המתיישבים מפני השכנים, חורשי כל רע, נסמס לחגית עופרן. היא תדרוש לסלק מיד את ההתנחלות. אבל כלום לא יקרה. אף אחד ממילא לא סופר את השמאלנים האלה. בסוף יעתרו בעלי הקרקע לבג`ץ והמדינה תודיע שההתנחלות הוקמה בניגוד למדיניות הממשלה. הרי ידוע לכל כי ממשלת ישראל מתנגדת מאז ומעולם לגזל קרקעות. בג`ץ יהפוך את הודעת הממשלה לפסיקה מחייבת ויורה למדינה לפנות את ההתנחלות תוך מספר חודשים. חבל, דווקא התנחלות נחמדה, אפילו בית תפילה כבר יש. והנוף - משגע. אבל צריך להקריב.

אבל מה עם מקווה?
הממשלה לא תעשה כלום. נתניהו הרי משוכנע שבעיות נמוגות מעצמן. גם אם לא, משברים עושים רק טוב לרייטינג. לקראת מועד הפינוי, ייכנס לפעילותו הפבלובית דני דיין שיכריז כי הפעם זה לא יעבור בשקט. הבג`ץ השמאלני יגרום פה למלחמת אחים. התקשורת תתמוגג, שוב יש במה לנעוץ שיניים. זו תהיה שעתם היפה של ההזויים ביותר. לא יהיה כלי תקשורת שיחמיץ את ההזדמנות לראיין אותם. הפרקליטות תבקש מבג`ץ לדחות את הפינוי, גרוניס יכעס ויתן כמה שבועות ואז יכנסו לפעולה המתווכים, שכל מעשיהם אינם אלא לשם שמיים וכדי למנוע שפיכות דמים ופינוי מכוער של תינוקות רכים באישון לילה מבתיהם ומנחלת אבותיהם.

הממשלה תיכנע. היא תמיד נכנעת למתנחלים. ותציע כי במקום עשרת הבתים, שתי דירות בבניין, תוקם עיירה קטנה. תשע מאות שבעים ושלוש יחידות דיור, גני ילדים, בתי ספר, מתנ`ס, בתי תפילה, בניין למועצה המקומית, קופת-חולים (לאומית) ואולי אפילו חדר מיון קדמי. תשתיות כבישים, מדרכות, חשמל (תת-קרקעי. רק תת-קרקעי, כדי לא פגוע ביפי הנוף), מים, ביוב, הכל על חשבון המדינה, שתממן גם את המעבר ואת המגורים הזמניים, כנהוג במקומותינו. על הכול היא חשבה הילדה הזו.

מה לגבי מקווה? אני שואל. לא צריך, כך הצאצאית. המתנחלים האלה אינם זקוקים למקווה. זו תהיה התנחלות של אזרחים ישראלים ערבים, בתוך הקו הירוק. הם לא זקוקים למקווה. אבל אפשר להקים בריכת שחיה במקום זאת. אתה חושב שהממשלה לא תתן להם מה שהיא נותנת למתנחלים היהודים בשטחים? הרי כתוב במגילת העצמאות `בלי הבדל דת, גזע ומין`? בכלל, היא ממשיכה, אני מאמינה שאם ערביי ישראל יתחילו להקים התנחלויות בתוך הקו הירוק, יבינו המתנחלים שאין להם בלעדיות על הפטנט ואולי אז גם הם וגם הממשלה ייאבדו את הלהיטות להקים על חשבוננו עוד ועוד התנחלויות בשטחים.

הכותב מרצה למדיניות ציבורית באוניברסיטת תל אביב ובמרכז הבינתחומי בהרצליה

קישורים למאמרים האחרונים בנושא

גם על זה לא שמענו שום דבר בתקשורת הישראלית
בבית המשפט בירושלים - תביעה של צלם העיתונות הפלסטיני נידאל שתיה שחיילי צה"ל ירו בעין שמאל שלו
אזרחית ירדן שבאה לחתונה בשכם נעצרה במעצר מנהלי, פתחה שביתת רעב