קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - מצור, חומה ומחסומים

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

acri: ביום 10.10.12 נענה שר הביטחון לדרישתנו להסיר את ההגבלות, שחלות על תנועת פלסטינים אל בקעת הירדן וממנה.
acri
Dan Yakir
16.10.12
Dan Yakirביום 10.10.12 נענה שר הביטחון לדרישתנו להסיר את ההגבלות, שחלות על תנועת פלסטינים אל בקעת הירדן וממנה. מדובר בהגבלות גורפות, שיצרו בידול בפועל של בקעת הירדן משאר חלקי הגדה המערבית. בכך הוסרו המגבלות הקבועות האחרונות על תנועת רכבים פלסטיניים בתוך הגדה המערבית – מלבד מגבלות המוטלות על כניסתם של פלסטינים למרחב התפר של גדר ההפרדה, ומגבלות התנועה בחברון.

ההגבלות הוחלו באמצעות מערך של ארבעה מחסומים שממוקמים בין אזור גב ההר לבקעה, ונגעו לאיסור על מעבר פלסטינים ברכב:

1- שבעליו הרשום אינו רשום כתושב ישוב בשטח בקעת הירדן.
2- הבעלים הרשום אינו נוהג בו.

בקעת הירדן מהווה כמעט שליש משטחה של הגדה המערבית, וממוקם בה מעבר הגבול היחיד, דרכו מתאפשרת יציאת פלסטינים וסחורה לירדן ומשם לכל העולם. כמו כן בבקעת הירדן נמצאים אתרי נופש וקיט מרכזיים כדוגמת העיר יריחו וחופי ים המלח, שמשמשים את כלל תושבי הגדה המערבית. מתגוררים בה כ-60,000 פלסטינים רשומים ב-29 ישובים, וכ-15,000 תושבים פלסטינים לא רשומים, המתגוררים בנקודות ישוב בלתי מוכרות ומחוסרות תשתיות בסיסיות.

משמעות ההגבלות הייתה פגיעה קשה בחופש התנועה של תושבי הגדה המערבית בכלל ותושבי בקעת הירדן בפרט ופגיעה כלכלית קשה. הן הקשו על מעבר סחורות לבקעה ולחו`ל ושינוע מוצרי יסוד לנקודות הישוב בבקעה, אספקת מים במיכלים לנקודות ישוב חסרות תשתיות, הגעה של תשובי הבקעה למרכזים רפואיים ומוניציפאליים, הממוקמים באזור גב ההר בערים שכם וטובאס, הגעה של תלמידים למוסדות הלימוד במרכזים אלה וכיוצ`ב. אוכלוסייה נוספת שנפגעה קשות היא כזו שאינה רשומה כמתגוררת בבקעת הירדן, בין השאר בשל הגבלות שמטילה ישראל על מרשם התושבים. מדובר בכ-15,000 תושבי הבקעה הבדואים הנ`ל, שחלקם מתגוררים בה עשרות שנים.
כבר בשנת 2006 פנינו (עו`ד לימור יהודה) בדרישה להסיר את הגבלות התנועה שכללו אז איסורים קשים נוספים. במענה התחייב שר הביטחון דאז, עמיר פרץ, להסיר את כלל ההגבלות אולם בפועל חלקן נותרו על כנן ובכללן ההגבלות המתוארות לעיל.
ביום 15.5.2011 פנינו לשר הביטחון בדרישה להסיר את יתרת ההגבלות. על רקע חוסר מענה במשך שנה וחצי פנינו למשרד מבקר המדינה בדרישה לחייב את משרד הביטחון להשיב לפנייתנו במקביל למשלוח של תזכורות רבות.

עו`ד משכית בנדל כתבה את הפנייה, ועו`ד נירה שלו פעלה לקבלת התשובה.קישורים למאמרים האחרונים בנושא

פנייה דחופה לשר הביטחון ולמתפ"ש: אפשרו כניסת ציוד מחשבים ותקשורת לרצועת עזה‎
תרחיש הבלהות שיצרה ישראל: קורונה ברצועת עזה
מנכ`לית ארגון זכויות האדם הישראלי `גישה`, תניה הרי, תנאם היום בפני מועצת הביטחון של האו`ם,