קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - חיים תחת כיבוש

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

בצלם: ברוכים הבאים לביר נבאלא – סרטון חדש
בצלם
שרית מיכאלי
8.11.2012
http://www.btselem.org/hebrew/publications/arrested_development/app
הודעה לעיתונות - לפרסום מיידי,

http://www.youtube.com/watch?v=tQVeBqxE4vs&list=PLD69D5914EE8D0990&index=2&feature=plcp&noredirect=1

בשנות התשעים נהנתה העיירה ביר נבאלא, שבצפון מערב ירושלים, מפריחה כלכלית בשל מיקומה המרכזי והעובדה שניתן היה להגיע ממנה בקלות לרמאללה ולשכונות מזרח ירושלים, ומשם אל ערי המרכז בישראל. מיקום מרכזי זה הפך את העיירה לנקודת מפגש בין סוחרים פלסטינים מהגדה לסוחרים ישראלים ותרם לשגשוג בתי העסק והמסחר בעיירה.

השגשוג, שנמשך גם בשנות האינתיפאדה השנייה, פסק כמעט בן לילה עם הקמת גדר ההפרדה בתוואי שהקיף את העיירה וניתק אותה ממזרח ירושלים, בשנת 2006.

בסרטון `ברוכים הבאים לביר נבאלא` מסופר סיפורה של העיירה דרך שני אולמות שמחות שפעלו בה עד להקמת גדר ההפרדה. בסרטון משולבים קטעי ארכיון נדירים מתקופת הזוהר של האולמות, שבעליהם נאלצו לסגור אותם לאחר שהחומה סגרה עליהם.

על היוצרים:
יואב גרוס ואיהאב טרביה, אנשי מחלקת הוידאו של בצלם.
טרביה, יליד מג`דל שמס, בוגר בית הספר לקולנוע סם שפיגל. סרטו `הנשכחים` זכה בפרס הסרט המצטיין של בית הספר לשנת 2012.
גרוס, יליד ירושלים, בוגר החוג לקולנוע באוניברסיטת תל אביב. סרטו הדוקומנטרי `סוסיא` הוקרן בפסטיבלים רבים ברחבי העולם וזכה בפרסים.

רקע על מובלעת ביר נבאלא, מתוך הדו`ח `חיים בהפרעה` של בצלם:
גדר ההפרדה באזור רמאללה יצרה מובלעת כפרית סגורה המוקפת מכל עבריה בגדר. אורך הגדר המקיפה את המובלעת הוא 18.3 ק`מ. בתוך המובלעת נכלאו ארבעה יישובים פלסטיניים, שהעיירה ביר נבאלא היא הגדולה בהם. לפני השלמת הגדר גרו בעיירה 6,090 אנשים שהיו רשומים כתושביה וכן, להערכת המועצה המקומית, כ-4,000 תושבי מזרח ירושלים שהתגוררו בדירות שכורות או בדירות שבבעלותם אך שמרו על כתובתם בירושלים. מאז שנות השבעים תפקדה העיירה כפרבר עירוני של מזרח ירושלים.

גדר ההפרדה כפתה על העיירה ניתוק ממזרח ירושלים ולאחר הקמתה היא חוברה באופן בלעדי לעיר רמאללה באמצעות כביש `מרקם חיים` חדש. הגדר קטעה כמעט לחלוטין את הקשרים העסקיים של תושבי העיירה עם שאר ערי הגדה ועם גורמים עסקיים בישראל וכן את הקשרים המסועפים של תושבי מזרח ירושלים עם העיירה. עקב בידודה של העיירה נטשה אותה כמעט מחצית מאוכלוסייתה: בשנת 2011, חמש שנים לאחר בניית הגדר, גרו בעיירה 5,140 איש, כולם תושבי הגדה. שכונת אל-מוואחל שבמזרח העיירה, שבה גרו כ-250 משפחות ממזרח ירושלים ואשר בה פעלו כשלושים בתי מלאכה, התרוקנה כמעט לחלוטין מתושביה וכיום היא שכונת רפאים. ברחוב הראשי בעיירה, א-לטרון, ששימש בעבר ציר תנועה מרכזי, עומדים כיום עשרות בתי עסק סגורים, בניינים גבוהים שקומות שלמות בהם ריקות ובניינים שבנייתם לא הושלמה. הנטישה ההמונית של תושבי מזרח ירושלים הביאה גם לצניחה דרמטית בהיקף הבנייה בעיירה ולצניחה במחירי הדירות לקנייה ולהשכרה.


למידע נוסף: שרית מיכאלי, 050-5387230
קישורים למאמרים האחרונים בנושא

גם על זה לא שמענו שום דבר בתקשורת הישראלית
בבית המשפט בירושלים - תביעה של צלם העיתונות הפלסטיני נידאל שתיה שחיילי צה"ל ירו בעין שמאל שלו
אזרחית ירדן שבאה לחתונה בשכם נעצרה במעצר מנהלי, פתחה שביתת רעב