קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - חיים תחת כיבוש

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

העזתים חוזרים למציאות: "איך קמים מההריסות?"
ynet
רועי סמיוני
22.11.12
http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4310320,00.htmlבתי הספר של אונר`א הפכו למקלט לאלפי חסרי בית ובבתי החולים עובדים סביב השעון ומטפלים בקטועי גפיים רבים. בשעה 21:00 נכנסה לתוקף הפסקת האש בין ישראל לחמאס, אך תחושות השמחה וההקלה של תושבי הרצועה התחלפו במהירות בייאוש. לפחות הם מאוחדים סביב הנהגת חמאס

אחרי הלחימה - חזרה למציאות היומיומית הקשה: שעות ספורות לפני השעה 21:00, מועד כניסת הפסקת האש לתוקף, עוד הפציצו מטוסי חיל האוויר הישראלי שכונות בעזה, מל`טים של צה`ל חגו בשמים באין מפריע וחמאס המשיך לירות רקטות לעבר יישובי ישראל.

חודש נובמבר לא האיר פנים לתושבי עזה. ההרס הרב מההפצצות הישראליות בשמונת הימים האחרונים ניכר כמעט בכל פינה ברצועה, ותחושות ההקלה והשמחה של כ-1.5 מיליון פלסטינים מסיום מבצע `עמוד ענן` ומההכרזה המצרית אתמול (יום ד`) על הפסקת האש התחלפו במהירות רבה בתחושות של ייאוש בשל החזרה למציאות הקשה - שיקום ההריסות והחזרה לחיי היום יום.

במהלך המבצע נהרגו לפחות 163 פלסטינים ויותר מ-1,200 נפצעו. חלקם הגדול של ההרוגים הם פעילים בארגוני הטרור ברצועה, אולם 40 מהם הם ילדים חפים מפשע ששילמו בחייהם את מחיר הסכסוך. יותר מאלף פלסטינים נפצעו בתקיפות הישראליות והצוותים הרפואיים ברצועה, ביחד עם בתי החולים, עבדו שעות נוספות. המראות שנגלו לעיניהם, כך דיווח ה`טלגרף` הבריטי, היו קשים - מספר גבוה של קטועי איברים, רובם הגדול נשים ואנשים צעירים.

8 ימים, 1,500 פגיעות
מנתוני צה`ל עולה כי במהלך מבצע `עמוד ענן` תקף הצבא כ-1,500 מטרות ברצועת עזה, בהן 19 יעדי פיקוד בכירים, מרכזי שליטה מבצעיים ומפקדות בדרג בכיר של חמאס.

בנוסף הותקפו 30 מחבלים בכירים, מאות משגרים מוטמנים, 140 מנהרות הברחה, 66 מנהרות לחימה, עשרות חמ`לים ומחנות חמאס, 26 אתרים לייצור ואחסון אמצעי לחימה ועשרות מערכי שיגור ארוכי טווח.

תיקון הנזק הגדול שנגרם לבתי מגורים בעזה - קירות שקרסו, חלונות שנהרסו וגגות שהתמוטטו - יעלה מאות מיליוני דולרים, לא סכום ששלטון חמאס יוכל להשיג ללא סיוע ממדינות ערב, מהמערב ומארגוני סיוע בינלאומיים.


צה`ל נזהר מלפגוע במכוון באזרחים במבצע `עמוד ענן`, אולם טיל שירה השבוע כלי טיס של חיל האוויר בשכונה ברצועה פגע בבית מגורים והביא למותם של 11 פלסטינים, בהם שמונה בני משפחת דאלו. `הילדים היו מתחת להריסות - כאן ושם`, בשיחה עם CNN הצביעה אישה עזתית לעבר בית המשפחה שקרס בהפצצה הישראלית. `הם ישנו שם ביחד עם אביהם. פתאום, הבית התמוטט. האח רץ לעברם. הוא מצא אותם תחת הסלע הזה`.

אם שאיבדה את ילדיה: `אני לא מאמינה`
אמם בת ה-22 של הילדים שנהרגו, בני שנתיים ו-4 שנים, עדיין לא מעכלת את האסון שנפל עליה: `אני בהלם. אני לא מאמינה לזה. שני הילדים שלי. הם יקרי ערך בעבורי. החיים שלי מעתה מאוד קשים`.

האם שהתאלמנה מבעלה ואיבדה את ילדיה איננה היחידה שמלקקת כעת את הפצעים. נאג`י אל-יאסג`י סיפר ל`טלגרף` הבריטי כי חנות הבגדים שבבעלותו בעזה נסגרה לפעילות מיומה הראשון של הלחימה. `המלחמה הזאת הביאה נזק עצום על עזה ויעבור זמן רב לשקם אותה. כל הבנקים נסגרו, כל בתי העסק נסגרו, חברות שעוסקות בהמרת מטבע נותרו ללא כסף ומחירו של הדולר זינק`, סיפר אל-יאסג`י.

העימות המזוין עם ישראל אולי גרם לפגיעות רבות ברכוש ובנפש, אולם הוא הצליח לאחד את רוב תושבי עזה סביב מנהיגותם של איסמאעיל הנייה וממשלתו - במקום שידע זה תקופה ארוכה פילוג חברתי עמוק. בעל החנות העזתי רחוק מלהאשים את חמאס במצב הקשה שאליו נקלעו בני עמו. `כולנו מאמינים כעת במנהיגות של חמאס`, הוא אמר.

11 אלף חוסים במקלטים
על רקע ההריסות הרבות ברחבי הרצועה, עזתים רבים שנאלצו לנטוש את בתיהם - 11 אלף מהם חוסים כעת בבתי ספר של סוכנות הסעד לפליטים פלסטינים של האו`ם (אונר`א) שהומרו למקלטים - ניצבים החל מהיום בפני בעיה קשה. אין להם בתים לחזור אליהם והשאלה הגדולה מבחינתם היא מתי לשוב למה שהיה פעם ביתם ולהתחיל לשקם אותו.

יחיא זאקוט, מנהל `בית הספר היסודי עזה החדשה`, הפך בעל כורחו למי שאחראי על גורלם של 1,800 בני אדם - ומספרם הולך וגדל בשעה שעוד ועוד משאיות פורקות אנשים שברחו מבתיהם בעודם נושאים עמם כמה מחפציהם האישיים.

מיד אחרי שהפסקת האש נכנסה לתוקף נשמעו במסגדים בעזה קריאות הלל ופעילי הפלגים השונים יצאו לרחובות, חילקו ממתקים וירו באוויר. הפעם הם לא ירו לעבר מטרה מסוימת אלא חגגו את מה שתיארו כניצחונם הגדול על ישראל. מן המסגדים נשמעו הקריאות `אללה אכבר`.

אחרי כניסתה של הפסקת האש לתוקף, קיים בקהיר ראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל, מסיבת עיתונאים. גם הוא ניסה להציג את סיום הלחימה כניצחון של חמאס: `האויב התחיל, הפר את הרגיעה וניסה להונות את המצרים ואותנו, ולכן לא היה מנוס מתגובה. לא מדובר כאן במלחמה או במערכה, אלא בתוקפנות נגד תושבי עזה שהצריכה תגובה. הישראלים נכנעו לתנאי ההתנגדות`.

בראיון שהעניק בתוכנית `אמנפור` ברשת CNN, אמר משעל כי חמאס אינו אחראי לפיגוע שהתרחש אתמול באוטובוס `דן` במרכז תל אביב. `לא חמאס, לא אנשים מארגון אחר. אף אדם לא יכול לקחת אחריות על הפיגוע למעט אלה שביצעו אותו. הלקח הוא מה שמשנה: מה הוביל לזה? מי יצר את הנסיבות שהובילו למבצע הזה? זה נתניהו ופשעיו`, אמר משעל בראיון לכריסטיאן אמנפור.
ד נ
קישורים למאמרים האחרונים בנושא

גם על זה לא שמענו שום דבר בתקשורת הישראלית
בבית המשפט בירושלים - תביעה של צלם העיתונות הפלסטיני נידאל שתיה שחיילי צה"ל ירו בעין שמאל שלו
אזרחית ירדן שבאה לחתונה בשכם נעצרה במעצר מנהלי, פתחה שביתת רעב