קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - חיים תחת כיבוש

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

פושעי אוסלו: הגרסה האחרת
hagada
גדעון עשת
5.12.12
http://hagada.org.il/2012/12/01/%d7%96%d7%94-%d7%9c%d7%90-%d7%94%d7%a4%d7%97%d7%93-%d7%91%d7%99%d7%91%d7%99-%d7%96%d7%94-%d7%94%d7%90%d7%99%d7%99%d7%95%d7%a9/
שר החוץ, אביגדור ליברמן, הודיע בשבוע שעבר כי ישראל תעניש את פלסטין על ידי קיזוז חובות שחבה הרשות הפלסטינית לישראל מתוך כספי המסים שישראל גובה בעבורה. על שר החוץ אמרו שהוא אכזר, פיקח, ימני להחריד, פוטיניסט. לא אמרו עליו שהוא קשקשן. אז הנה זה נאמר, ולהלן דברי ההסבר.

על פי החוק בישראל (חוק יישום ההסכם בדבר רצועת עזה ואזור יריחו – 1994) רשאית ישראל לקזז חובות של הרשות הפלסטינית לישראל, מכספי מסים שישראל גובה עבור הרשות. (ישראל גובה, תמורת עמלה, מסים על יבוא שנועד לפלסטין). לצורך העניין נניח כי החוב של גופים פלסטינים לחברת חשמל הוא אכן `חוב` כפי שהוא מוגדר בחוק (ויש המטילים בספק בנכונות ההנחה הזו). לכל אורך תקופת ההסכם ישראל ביצעה קיזוזים שכאלה. רובם, בגין חובות לחברת חשמל. השאר הוא בעיקר תשלומים לבתי חולים בישראל שמטפלים בחולים מפלסטין.

אם כך, מה חדש?

מה שחדש גם הוא די ישן. לפני כשנה החליטה הממשלה שבה ליברמן הוא שר חוץ לשנות את המדיניות כלפי הרשות הפלסטינית. אמנם שר החוץ ושר האוצר דיברו בתקיפות נגד הרשות ובמיוחד כנגד הנשיא מחמוד עבאס אישית, אבל בשקט, כשהימין לא שומע, החליטו לתת להם כסף.

ליברמן, שטייניץ ונתניהו גם מממנים את הרשות הפלסטינית?
כן.

ממשלת פלסטין מתנהלת, מיום הקמתה, בחוסר אחריות תקציבית. היא מוציאה הרבה מעבר להכנסותיה. הגירעון התקציבי שלה הוא בסדר גודל של כשליש מהתקציב. רוב הגירעון ממומן מתוך מענקים מה`מדינות התורמות` ומיעוטו בדרך של הלוואות מבנקים מקומיים ולפני שנה הברז הזה נסגר כי הבנקים הפלסטינים מיצו את יכולתם לתת הלוואות לממשלתם). במשך השנים ניפחה ממשלת פלסטין את הוצאותיה, בעיקר על ידי גיוס `עובדי מדינה`. ובמקביל הלך והצטמק המימון הבינלאומי. בשנה האחרונה נאלצה הרשות לקצץ בשכר, לאחר בתשלומי שכר ולעצור תשלום חובות – הכל בגלל תפקודה הנלוז.

ליברמן, נתניהו ושטייניץ כמשת`פים

היה חשש של ממש שהרשות הפלסטינית תקרוס. כבר כמה שנים שיש גורמים בפלסטין שממליצים לבטל את `הסכמי אוסלו` ולהחזיר את הכיבוש הישראלי הישיר והבוטה. ממשלת נתניהו, ששריה לעולם אינם נלאים להמליץ לפגוע בממשלת פלסטין, חששה ממהלך כזה. ולפיכך היא נרתמה לחלץ את הרשות הפלשתינית ממכאוביה.
איך?
על ידי צמצום הקיזוז.

משחקים מחשמלים

לפני כשבועיים נודע כי לחברת חשמל יש `חור תזרימי` של 1.4 מיליארד שקל. הנה עובדה לא ידועה: כ – 800 מיליון שקל מהחוב הזה מקורו בהחלטת נתניהו, ליברמן ושטייניץ שלא לקזז (עבור חברת חשמל) חובות של הרשות הפלסטינית. מכיוון שהיה חשש שגם חברת חשמל תקרוס כתוצאה מהשטות הזו , העמידה ממשלת ישראל ערבות מדינה לחברת חשמל כדי שתיקח הלוואה.

צריך להבהיר: על הלוואה צריך לשלם ריבית. משמעות הדבר היא כי ישראל משלמת ריבית על הכספים שפלסטין חייבת לחברת חשמל. מה יש לומר? ליברמן הוא חסיד אומות העולם, ובמיוחד אומת פלסטין.

אם כך, מה פשר האיום של ליברמן?
די פשוט: הוא ייתן סטירה לשר החוץ שנתן לפלסטין את הכסף (בתוספת ריבית). קשקשן היא מילה נינוחה מדי. הוא סתם אידיוט.

ועכשיו קצת משפטולוגיה
כלל לא ברור שהרשות הפלסטינית הפרה את ההסכם כאשר פנתה לאו`ם בבקשה להתקבל כמדינה משקיפה. וגם אם יש כאן הפרה, ההסכם כולל מנגנון – לרבות בוררות מוסכמת – לפתרון סכסוכים. ישראל, כמה מוזר, לא ניסתה מעולם להפעיל מנגנון כזה. כנראה, וזו הערכה של מי שאיננו אפילו משפטן חובב, שאין קייס.

מה שכן ברור הוא, שישראל עוברת כל יום, וכבר כמה שנים, על סעיף בהסכם המתיר לפלסטינים לעבוד בישראל. כתוב כי `שני הצדדים ישתדלו לקיים את תקינותה של תנועת העובדים ביניהם, בכפוף לזכותו של כל צד לקבוע מזמן לזמן את ההיקף והתנאים של תנועת העובדים לתוך תחומו`. בפועל ישראל אוסרת לחלוטין עבודה של פלסטינים בישראל, למעט מי שמקבל אישור. בדיוק ההפך ממה שמתבקש מההסכם. ראו למשל דו`ח העמותה קו לעובד `העסקת פלסטינים בישראל ובהתנחלויות – מגבלות, כבילה, ופגיעה בזכויות` מאוגוסט 2012.

• פורסם במקור בבלוג של גדעון עשת
ד נ
קישורים למאמרים האחרונים בנושא

היום (רביעי) משמרות מחאה ברחבי הארץ: די למעצרים המנהליים! ישוחרר מאהר אל-אח`רס!
גם על זה לא שמענו שום דבר בתקשורת הישראלית
בבית המשפט בירושלים - תביעה של צלם העיתונות הפלסטיני נידאל שתיה שחיילי צה"ל ירו בעין שמאל שלו