קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - חיים תחת כיבוש

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

המשיחיות היהודית – סכנה לישראל
on-the-left-side
אורי הופרט ודוד סנדובסקי
27.12.12
http://on-the-left-side.org.il/?p=5787

הרב צבי יהודה הכהן קוק פיתח את התפיסה האֶמוּנית המשלבת משיחיות יהודית של `אתחלתא דגאולה` עם תפיסה פוליטית בתחום המדיניות של ישראל.

ביהדות נוצרה ציפייה להופעת `משיח בן-דוד`, שגרמה לתופעות היסטוריות משמעותיות. התפיסה המשיחית חלחלה גם לדתות המונותיאיסטיות שהושפעו מהיהדות: הנצרות המשיחית האוונגלית, וזרמים משיחיים באיסלם השיעי. ישוע, בהיותו יהודי, התבסס על התפיסה היהודית התנ`כית, ופעל במסגרת כתות מיסטיות-משיחיות בתקופתו, כמו כת מדבר יהודה והאיסיים.

תפיסות משיחיות של קירוב הקץ, הגאולה ואחרית הימים, שהיו מיסטיות ולא רציונאליות, ורווחו בעיקר אצל הסיקריקים, גרמו לסיום הריבונות היהודית השנייה, בשנת 73 לספירה, כתוצאה מהמרד ברומאים, תוך קיום מלחמות פנימיות בין הצדוקים, הפרושים והסיקריקים.
תפיסות משיחיות קָבָּליות של רבי עקיבא, שתמך בבר כוכבא, הביאו למרד חוזר ברומאים בשנת 135 לספירה, מרד שגרם לאובדן מוחלט של האוטונומיה המורחבת היהודית בארץ ישראל, עם `עשרת הוגי מלכות` ולצדם הרג המוני והגליה (כל זה מתואר בספרה המצוין העכשווי של יוכי ברנדס).

במהלך ההיסטוריה היהודית הופיעו בהמשך מספר משיחי שקר, כמו שבתאי צבי, נתן העזתי ויעקב פרנק, שפעולתם הסתיימה במפחי נפש עצומים.
שבתאי צבי, שחי בשנים 1626-1676 במונטנגרו שבבלקנים, הכריז על עצמו כמשיח. בסופו של דבר אולץ להתאסלם, יחד עם 300 משפחות חסידיו, על ידי הסולטן הטורקי מוחמד הרביעי.

יעקב פרנק (1726-1791), שנשבה בתפיסותיו המשיחיות של שבתאי צבי, היה ל`משיח מדומה`, וריכז סביבו כ-2,000 חסידים. לאחר 30 שנות הסתגרות במנזר `המדונה השחורה` בפולין, חזר בו מהצהרתו בדבר משיחיותו, והכריז כי ישו הנוצרי הוא המשיח. יעקב פרנק וחסידיו התנצרו, וקיבלו היתר מהממסד הקתולי בפולין לשאת בתוארי אצולה פולניים. רבים מצאצאי `האצולה הפולנית` כיום הם צאצאים של הפרנקיסטים, שהתחתנו עם בני האצולה הפולנית. ביניהם, אגב, גדול סופרי פולין אדם מיצקביץ.

מעניין שהתנועות המשיחיות נוצרו דווקא בפולין רבתי (`ועד ארבע הארצות`, שכלל את פולין, אוקראינה, ליטא ובלרוס). שם נולדה גם תנועת חב`ד (חוכמה-בינה-דעת). מנהיגה, בעת מלחמת העולם השנייה, הרב יוסף יצחק שניאורסון, הוברח מגטו ורשה לארה`ב בסיוע המודיעין הצבאי הנאצי בראשות האדמירל קנאריס. גם בנו ויורשו, הידוע בכינוי הלובביצ`ר מניו-יורק, מנחם מנדל שניאורסון, שהיה ראש חסידות חב`ד בין השנים 1952-1994 – ברח יחד עם אביו. פרדוקסאלית, הצלתו והברחתו של הלובביצ`ר לארה`ב איפשרה את הקמתה של התנועה המשיחית הגדולה בימינו, שהתפצלה לאחר מות הלובביצ`ר לזרמי משנה. אחד מהם הוא זרם משיחי קיצוני.

גם יורשיו ותלמידיו הרוחניים של הרב הראשי הראשון של היישוב היהודי בארץ ישראל, הרב אברהם יצחק הכהן קוק (1865-1935), פיתחו את התפיסה המשיחיסטית המודרנית, המשלבת את המשיחיות היהודית של `אתחלתא דגאולה` עם תפיסה פוליטית המכתיבה מהלכים בתחום מדיניות הביטחון והחוץ של מדינת ישראל. זאת, בהקשר של גבולות ארץ ישראל השלמה הנקבעים על פי צו אלוהי, לפי גישה אֶמוּנית-משיחית מבית המדרש של `מרכז הרב` שבראשו עמדו צבי יהודה הכהן קוק הבן ויורשיו.

מתוך היבט היסטורי, והיבט לאומי-ישראלי עכשווי, אנו מבקשים להעלות במלוא החומרה שאלה: האם המשיחיות של תנועת חב`ד, על פלגיה, והמשיחיות של ממשיכי דרכו של הרב קוק – אינם מובילים את העם בישראל לאסון, בהמשך לאסונות שאליהם הובילו בעבר רבי עקיבא, בר כוכבא ושבתאי צבי? האם המשיחיות המודרנית בישראל, והשפעתה הרבה על הפוליטיקה הישראלית, תלך בעקבות ההרס אשר גרמו התורות המשיחיות הללו לדורות רבים של עם ישראל?
ד נ
קישורים למאמרים האחרונים בנושא

גם על זה לא שמענו שום דבר בתקשורת הישראלית
בבית המשפט בירושלים - תביעה של צלם העיתונות הפלסטיני נידאל שתיה שחיילי צה"ל ירו בעין שמאל שלו
אזרחית ירדן שבאה לחתונה בשכם נעצרה במעצר מנהלי, פתחה שביתת רעב