קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - אקטיביזם

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

על המאבק בתוך אוניברסיטת ת"א נגד שיתוף הפעולה עם עמותת אלע"ד בחפירות הארכאולוגיות בסילואן

חברות וחברים,

אנחנו מבקשים לשתף אתכם בפרשה המתנהלת זה כמה זמן במכון לארכיאולוגיה של אוני` ת`א והמעוררת פולמוס רחב באוניברסיטה ומחוץ לה. המדובר בהסכם בין המכון לבין רשות העתיקות על שיתוף פעולה לחפירה בכפר סילוואן (`עיר דוד`) שבמזרח ירושלים, סמוך לחומות העיר העתיקה. הכשרת השטח לחפירה כבר בעיצומה (אף שלא ברור אם ההסכם כבר נחתם) והיא מתנהלת בתוככי ה`גן הלאומי עיר דוד` שבניהול עמותת אלע`ד. אף שההסכם הוא עם רשות העתיקות, הרי שאין ספק (והדבר אושר על ידי הנוגעים בדבר) שהמימון לחפירה יבוא, באופן מלא או חלקי, מעמותת אלע`ד.

עמותה זו פועלת למעלה משני עשורים ל`יהוד` אותו חלק של כפר סילוואן הנמצא בתחומי `האגן הקדוש`, באמצעים שונים: על ידי קבלה או רכישה של בתים ופינוי התושבים מהם, ועל ידי ניהול האתר הארכיאולוגי וייזום חפירות בתוכו. חפירות אלו, המבוצעות תמיד מטעם או בשיתוף עם רשות העתיקות, משמשות כלי מרכזי ביד אלע`ד לסיפוח שטחי ציבור לתחום השפעתה ולעיצוב תודעה היסטורית חד-ממדית ביחס לתולדות המקום. יש להדגיש כי הדבר נעשה ללא קשר הכרחי לממצאים עצמם, אלא מעצם קיום החפירות המאפשרות לעמותת אלע`ד לבסס את מעמדה כבעלת הבית, על פני הקרקע ומתחתיו. על המאמצים המתמשכים של אלע`ד לייהוד האזור, ועל התפקיד המרכזי שממלאות החפירות בכך, תוכלו לקרא בתחקיר של מרון רפופורט `עסקה אפלה בסילוואן:`

http://www.ir-amim.org.il/sites/default/files/%D7%94%D7%93%D7%95%D7%97.pdf

השטח הנחפר כעת ע`י המכון לארכיאולוגיה נמצא בשולי האתר הקדום בין מעין הגיחון לבין `גן המלך` (שכונת אל בוסתן), שבו מבקשת העירייה להקים גן ארכיאולוגי, תוך הריסת חלק מבתי השכונה (מצורפות תמונות של שטח החפירה, הנמצאת בשולי הגן הלאומי מרחק של 25 מטרים מן הבתים הקרובים). אם תתממש תוכנית זו תהיה החפירה של אוניברסיטת תל אביב בעין הסערה ממש.
ההסכם והחפירה מעוררים דאגה עמוקה בקרב אנשים רבים, בארץ ובעולם. עצומה בינלאומית למניעת שיתוף הפעולה בין האוניברסיטה לאלע`ד באמצעות רשות העתיקות נחתמה על ידי כמאתיים חוקרים מובילים בעולם ובכל יום מצטרפים אליה חותמים חדשים. לרשימת החותמים ראו:
http://www.alt-arch.org/tau_petition.php

יש לציין כי הדאגה שמעוררת החפירה אינה קשורה כלל למקצועיותם של החופרים מטעם האוניברסיטה ורשות העתיקות, אלא להקשר הרחב ולמטרות אותן משמשת החפירה, ביודעין ובלא יודעין. על כן התשובות שקיבלנו מטעם רשויות האוניברסיטה – כי החפירה תתנהל על פי כל הכללים המקצועיים, וכי לא יהיה כל קשר ישיר עם עמותת אלע`ד– אינן מפיגות את חששותינו, שכן הבעיה טמונה בהקשר הרחב של החפירה ושל המטרות הפוליטיות שאותן היא משמשת. אין לנו ספק שהחלק בפרויקט המיועד לנו יטופל במקצועיות, אבל אי אפשר להתעלם מן העובדה שהפרויקט של אוניברסיטת תל אביב הוא חלק משלם פגום. ההכרזה `אנחנו לא פוליטיים` אינה מבטלת את ההיבטים הפוליטיים של המעשים עצמם. העובדה שהיוזמה לחפירות הנה יוזמת פיתוח, ולא יוזמה מדעית, ושמימונה מגיע מכספי פיתוח, הופכת היבטים פוליטיים אלה לחלק בלתי נפרד של החפירה, גם אם לחופרים אין כל עניין בהם. שכן פירוש הדבר היא שותפות דה פקטו של אוניברסיטת תל אביב בפיתוח `הגן הלאומי עיר דוד`.

אין ספק שהסיבה העיקרית ללהיטות של הגורמים המנהלים בפועל את האתר הינה הרצון לחסות מתחת לעלה התאנה של אוניברסיטת תל אביב. השאלה היא באם ראוי שנעניק את ההכשר שלנו לפיתוח הגן הלאומי עיר דוד. אנחנו סבורים שהתשובה היא שלילית.

בברכה,
פרדי רוקם, אלחנן ריינר, ישי רוזן-צבי, אביעד קליינברג

עב
קישורים למאמרים האחרונים בנושא

נגד הסיפוח, נגד השחיתות, נגד המגיפה הכלכלית - ההפגנות שהיו ואלה שיהיו בימים הקרובים ‎
לא לסיפוח! כן להכרה במדינת פלסטין! משמרת מול הקונסוליה האמריקאית בירושלים, יום שישי 3.7י
דיון מכריע היום בבית המשפט בירושלים - לא לגירוש משפח סומרין