קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - חיים תחת כיבוש

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

בג"ץ נגד העברתם בכפייה של תושבי הכפרים בדרום הר חברון
acri
Dan Yakir
17.01.13
http://www.acri.org.il
סוף כול סוף הוגשה אתמול העתירה ונמנע לבנתיים גישרום של 8 כפרים בדרום חברון
במייל המצורף מטה יש את כול המידע
שימו לב לשורות האחרונות :)
עו`ד תמר פלדמן כתבה את העתירה בסיוען הרב של חברותיה בצוות האגודה לזכויות האזרח: המתמחה טליה רמתי ועו`ד משכית בנדל, והיא התבססה על מחקר שטח מקיף שערכה ג`מילה ביסו מהאגודה בשיתוף עם ארגון `בצלם`.
---------- Forwarded message ----------
From: Yafit Jamila Biso
Date: 2013/1/17
Subject: ‏‏ בג`ץ נגד העברתם בכפייה של תושבי הכפרים בדרום הר חברון
To: `olivetreemov@gmail.com`


________________________________________
‏‏מאת: Dan Yakir
‏‏נשלח: ‏‏יום חמישי 17 ינואר 2013 12:08
‏‏אל: ACRI
‏‏נושא: בג`ץ נגד העברתם בכפייה של תושבי הכפרים בדרום הר חברון

ביום 16.1.13 הגשנו עתירה מחודשת לבג`ץ נגד העברתם בכפייה של כ-1,000 תושבים משמונה כפרים היסטוריים מאזור נרחב שבדרום הר חברון, עליו הכריז צה`ל כשטח סגור לצורך אימונים וכינויו `שטח אש 918`. ביום הגשת העתירה החליט השופט ג`ובראן לתת צו זמני, האוסר על צה`ל להעביר בכפייה את העותרים ובני משפחותיהם מבתיהם בכפרים אשר בשטח אש 918.

כך נכתב בפתח העתירה:

`108 עותרים בעתירה זו; 108 עותרים, המייצגים משפחות שלמות, מאות בני אדם, אשר מתגוררים בכפרים של `מסאפר יטא` – אזור הנמצא מדרום-מזרחית לעיר יטא שבדרום הר חברון. רובם המכריע של העותרים נולדו, גדלו, נישאו והולידו את ילדיהם בכפרים אלו ממש. כך גם הוריהם והורי הוריהם לפניהם. במשך דורות מקיימים תושבי הכפרים של מסאפר יטא אורח חיים מסורתי. העותרים חיים בדלות במערות שחצבו אבות אבותיהם ולצידן, ללא חשמל וללא מים זורמים. את מי הגשמים הם אוגרים בבורות מים עתיקים ואת ימיהם מעבירים בעבודה קשה של גידול צאן וחקלאות חרבה, עליהם נסמכת פרנסת המשפחה. השטח ההררי בו הם מתגוררים, היעדר התשתיות ותנאי האקלים מכתיבים לעותרים אורח חיים ייחודי ונדיר, אותו הם מקיימים בגאווה ובמיומנות רבה, על אף הקושי. אלא שכעת, ולא בפעם הראשונה, עומדים חייהם בכפריהם, שעל אדמות אבות-אבותיהם, בפני סכנה קיומית של ממש.`

העתירה המחודשת הינה גלגולה השני של עתירה, שהוגשה לבג`ץ בינואר 2000 בעקבות פינוי בכח של 700 מתושבי האזור בשנת 1999. בעקבות העתירה הוציא בית המשפט צו ביניים, אשר התיר לתושבים לשוב לבתיהם, להתגורר בשטח, לרעות בו את עדריהם ולהמשיך לקיים בו את שגרת חייהם, כפי שהתקיימה קודם להחלטה על פינויים. העתירה המקורית, אשר אוחדה עם עתירה נוספת של עו`ד שלמה לקר, היתה תלויה ועמדת בבג`ץ במשך 12 שנים ואיתה גם צו ביניים שאסר לגרש את התושבים. במשך אותה תקופה ניתנו לשר הביטחון ולצה`ל לא פחות מ-27 אורכות, לבקשתם, אשר הביאו להתמשכות ההליכים שנים ארוכות.

ביולי 2012 הוגשה לבג`ץ עמדתם של שר הביטחון וצה`ל ביחס לצורך בשטח האש ובאשר לפינוי התושבים ממנו. המשיבים עמדו על כוונתם לעשות שימוש ברוב שטח האש לטובת אימונים באש חיה, ובהתאם לכך, גם על כוונתם להעתיק ממקומם את רוב תושבי השטח. על פי עמדת צה`ל, התושבים אינם `תושבים קבועים` של שטח האש ועל כן ניתן לפנותם. לצורך כך מסתמכים המשיבים בעיקר על טענות בדבר קיומם של בתים נוספים ביטא לחלק מהתושבים.

לאור עמדת שר הביטחון וצה`ל הורה בית המשפט על מחיקת העתירות המקוריות, תוך שמירת זכותם של העותרים לשוב ולהגיש עתירות חדשות.מכאן העתירה המחודשת, בה מבקשים העותרים מבית המשפט למנוע את העברתם בכפייה מבתיהם ומאדמותיהם, לבטל את ההכרזה על שטח האש ולהסדיר את מגוריהם באזור באופן שיאפשר להם לקיים חיים תקינים במקומותיהם כדין.

פינויים של תושבי הכפרים לטובת השימוש בשטח אש לאימונים באש חיה מנוגד לכמה מההוראות היסודיות ביותר של דיני התפיסה הלוחמתית, ובראשן האיסור המוחלט על העברה כפויה, והאיסור על השימוש ברכוש השטח הכבוש, ובפרט ברכוש פרטי, לצרכים חיצוניים לניהול השטח הכבוש. כפי שנכתב בעתירה `העברתם הכפויה של העותרים ממקומותיהם תפגע פגיעה מהחמורות ביותר בזכויות הבסיסיות שלהם ושל בני משפחותיהם ותביא להכחדתו, פשוטו כמשמעו, של אורח חיים ייחודי, שהינו נכס תרבות יקר ערך.`

לעתירה צורפו שלוש חוות דעת של מומחים:

• חוות דעת משפטית של מומחים ישראליים למשפט בינלאומי, הפרופסור איל בנבנישתי מאוניברסיטת ת`א, והפרופסורים דוד קרצמר ויובל שני מהאוניברסיטה העברית:

http://www.acri.org.il/he/wp-content/uploads/2013/01/hit413expert1.pdf• חוות דעת משפטית של הפרופ` מייקל בותה, שאליה הצטרפו עוד חמישה משפטנים בינלאומיים מוערכים:

http://www.acri.org.il/he/wp-content/uploads/2013/01/hit413expert3.pdf• חוות דעת אנתרופולוגית של האנתרופולוגית החברתית שולי הרטמן:

http://www.acri.org.il/he/wp-content/uploads/2013/01/hit413expert2.pdf

עו`ד תמר פלדמן כתבה את העתירה בסיוען הרב של חברותיה בצוות האגודה לזכויות האזרח: המתמחה טליה רמתי ועו`ד משכית בנדל, והיא התבססה על מחקר שטח מקיף שערכה ג`מילה ביסו מהאגודה בשיתוף עם ארגון `בצלם`.
העתירה: http://www.acri.org.il/he/wp-content/uploads/2013/01/hit413.pdf

רקע על הכפרים שנמצאים בשטח האש 918 ועל ההליכים המשפטיים בתיק:
http://www.acri.org.il/he/?p=21338--
Yafit Gamila Biso
Humans without borders
Mobile +972-52-6251226
Email: gamilah@humans-without-borders.org
קישורים למאמרים האחרונים בנושא

עצומה: שחררו את אמל נחלה, נער פלסטיני החולה במחלה קשה, וכלוא מזה שנה במעצר מנהלי ללא משפט‎‎
לגנות או לא לגנות, זאת השאלה
בתיהם של 44 פלסטינים מתוכם 22 ילדים נהרסו אתמול בגדה המערבית