קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - חיים תחת כיבוש

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

הקונספציה מתנפצת בבית צפאפא
haokets
פז כהן
06.03.13
http://www.haokets.org/2013/03/06/%D7%94%D7%A7%D7%95%D7%A0%D7%A1%D7%A4%D7%A6%D7%99%D7%94-%D7%9E%D7%AA%D7%A0%D7%A4%D7%A6%D7%AA-%D7%91%D7%91%D7%99%D7%AA-%D7%A6%D7%A4%D7%90%D7%A4%D7%90/


לפני שבועיים בשעה 02:00 לפנות בוקר נעצר יו`ר ועד ההורים של בית הספר המקומי בבית צפאפא, עבד אל כארים לאפי. העילה הרשמית למעצרו היתה `הפרת שלום הציבור`. העילה הלא-רשמית היתה, ככל הנראה, החלטת ועד ההורים להשבית את הלימודים בבית הספר ליום אחד, כמחאה על סלילת כביש מהיר בסמוך (קראו כאן עוד בנושא). אני מכיר את עבד מתוקף תפקידו כיו`ר ועד ההורים של בתי הספר במזרח ירושלים ותפקידי כיו`ר ועד ההורים של ירושלים כולה. עבד הוא בחור נמרץ שדוגל בסובלנות ובדו-קיום. הוא אזרח שומר חוק שמקדיש חלק גדול מזמנו בהתנדבות לטובת עתידם החינוכי של ילדי ירושלים, ומתרחק מכל דיון פוליטי. יחד עם קבוצה מסורה של הורים הוא מתמודד באופן מעורר הערכה עם לחצים פוליטיים מבית ומחוץ.

עד אותו רגע לא ממש התעניינתי בכביש ההוא שנסלל. הרי ברור שלסוגיה יש היסטוריה ופנים נוספות. אבל משהחליט ועד ההורים להשבית את הלימודים, היה ברור לי שהנושא נראה מספיק חשוב בעיניהם. הרי את המחיר משלמים קודם כל ההורים שנדרשים למצוא סידור מיידי לילדיהם באותו היום. החלטה של ועד הורים להשבית את הלימודים היא צעד מחאה מקובל ולגיטימי, שננקט בדרך כלל כאשר המצוקה היא קיצונית. מרגע שנודע לי דבר מעצרו של יו`ר ועד ההורים יצרתי קשר עם משטרת ישראל ועירית ירושלים. הבעתי את מורת רוחי ממעצרו של שליח ציבור והתעודדתי מכך שהוא שוחרר כמה שעות מאוחר יותר. אבל המשך ההתנהלות מול המוחים, תוך שימוש בתפיסה עולם צבאית, ממשיכה להטריד את מנוחתי.

בית צפאפא היא שכונה כפרית ערבית, שמתקיימת בשכנות טובה ושלווה עם השכונות היהודיות שסביבה – גילה, קטמון, פת ומלחה. עד שנת 1967 היתה השכונה חצויה. בתי האבן העתיקים והמרחבים הירוקים הבתוליים נשתמרו עד היום, לצד בנייה והתחדשות מבוקרת. פארק המסילה היפה שחנכה עירית ירושלים עובר בלב השכונה ומאפשר טעימה מהנוף הירושלמי המיוחד הזה. אולם, סלילת אוטוסטראדה בת ששה נתיבים בימים אלו בתוך השכונה עוררה את מחאתם של תושביה. מאבקם האזרחי נמשך, אבל יותר מדי גורמים מחזיקים בקונספציה שהמאבק הזה הוא מאבק לאומני ובתום לב מדרדרים אותו לכזה. אין מקום לשלב מסתערבים או כוחות צבא בהפגנה בלב ירושלים, שמתקיימת כחוק ובתיאום עם הרשויות. אין מקום למעצר ולאיומים על שליחי ציבור הפועלים באופן גלוי ואמיץ לבטא את מצוקתם של אזרחים שנפגעו. זכות המחאה שמורה לכל אדם ולכל קהילה שנפגעת ותפקידו של הממשל הוא להאזין ולמצוא פתרונות. לא לדכא.

המאבק כנגד סלילת כביש 4 החוצה את בית צפאפא הוא מאבק קהילתי וסביבתי של תושבי ירושלים. ההערכה השגויה שזהו מאבק ישראלי-פלסטיני פוגעת באמונה בערכים אזרחיים ודמוקרטיים ומאיימת לא רק על הנוף אלא גם על עשרות שנים של דו קיום ויחסי אמון. אני קורא לרשויות ולכלל הציבור לנטוש את הקונספציה הלאומנית ולהתייחס למחאה הזו כפעילות אזרחית חשובה לשמירת איכות החיים והסביבה של תושבי ירושלים.


פז כהן הוא יו`ר ועד ההורים של ירושלים
קישורים למאמרים האחרונים בנושא

גם על זה לא שמענו שום דבר בתקשורת הישראלית
בבית המשפט בירושלים - תביעה של צלם העיתונות הפלסטיני נידאל שתיה שחיילי צה"ל ירו בעין שמאל שלו
אזרחית ירדן שבאה לחתונה בשכם נעצרה במעצר מנהלי, פתחה שביתת רעב