קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - חיים תחת כיבוש

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

התייר אובמה: הציפיות הנמוכות היו מוצדקות לחלוטין
hagada
ראובן קמינר
24.03.13
http://hagada.org.il/2013/03/24/%D7%94%D7%A6%D7%99%D7%A4%D7%99%D7%95%D7%AA-%D7%94%D7%A0%D7%9E%D7%95%D7%9B%D7%95%D7%AA-%D7%94%D7%99%D7%95-%D7%9E%D7%95%D7%A6%D7%93%D7%A7%D7%95%D7%AA-%D7%9C%D7%97%D7%9C%D7%95%D7%98%D7%99%D7%9F/


במהלך פגישתו הראשונה של אובמה עם נתניהו ובמסיבת העיתונאים מיד אחריה, העניק אובמה תמיכה מוחלטת בזכותה של ישראל לקבוע לבדה את מועד ההתקפה על איראן. בה בשעה, ביקש אובמה לשכנע שלוושינגטון מדיניות עצמאית ולו`ז משלה. האמריקאים טוענים שיש עדיין מקום לדיפלומטיה. אך הטענה בדבר קו אמריקאי עצמאי היא מופרכת לגמרי.

התפיסה של אובמה בדבר הזהות המלאה בין האינטרסים הבטחוניים-אסטרטגיים של שתי המדינות מחייבת למעשה את שיתופם של האמריקאים בכל הרפתקה של הממשלה הישראלית. והנה התסריט הסביר ביותר. ישראל תפתח בהפצצות כירורגיות שיאפשרו כביכול לאיראנים, אם ירצו, להימנע ממתקפת נגד מסיבית. אך כאשר מתקפת הנגד הצפוייה אכן תתממש, תיאלץ ארה`ב לקיים את מחוייבותה לכניסה למלחמה לצד ישראל הנלחמת `על עצם קיומה`. ההצהרות הפוליטיות ו`המוסריות` הכוללניות של האמריקאים יחייבו כניסת ארה`ב למלחמה בשם ביטחון ישראל וארה`ב. הרי למעשה התחייב אובמה חגיגית להגן על ישראל מפני תגובה צבאית איראנית. המשמעות היא שאובמה העניק `יד חופשית` לקבינט המלחמה של ממשלת ישראל לצאת למלחמה נגד איראן לפי שיקוליו וראות עיניו. קבינט המלחמה הישראלי הוא זה שיקבע מתי ארה`ב תמצא את עצמה במצב של מלחמה אזורית. אובמה בנשק, בכסף ובדברי הזדהות רעיונית הפקיד בידי ישראל שטר חוב בלתי חוזר.

תפקידה והתנהלותה של הרשות הפלסטינית לגבי עצם הביקור של אובמה באזור ולגבי צורת מהלכו מעוררים תמיהה קשה. קשה להבין כיצד הסכימה הרשות לתכנן ולקיים ביקור שהפר ברגל גסה את כל כללי השוויון בין ישראל ובין פלסטין. היה זה ברור וגלוי שהביקור אצל הישראלים בירושלים היה עיקר והביקור אצל הפלסטינים היה טפל, גם מבחינה פוליטית וגם מהצד הפורמלי-טקסי. ואחרי שהרעיף על הישראלים הרי כבוד והערכה נזף אובמה נזיפה קשה את הרשות. הוא דחה בתוקף ובאופן פומבי את הדרישה של הפלסטינים להפסקת ההתנחלויות לפני חידוש השיחות. אובמה לעג לדרישה סבירה זו שנולדה על בסיס ניסיון מר וכינה אותה `דרישה להעמיד את העגלה לפני הסוס`. אף על פי כן, נראה שהפלסטינים למדו את הלקח וכבר לא יוותרו בעניין זה.

נאום נוצץ של מליצות ללא תכלית

התקשורת ועמה רבים מהיונים המקומיים נלהבו עד עומק הלב לנוכח הפרק היוני בנאום אובמה לקהל סטודנטים שסונן היטב. אכן, המליצות זרמו כמים ואפשרו לליברלים המקומיים להתעלם מההקשר המסוכן של הכנות מלחמתיות נגד איראן ושיתוף הפעולה רב המימדים בין זרועות הביטחון של ישראל וארה`ב. מליצות נשמעו, אך לא נאמרה מילה על גבולות 1967, על הצורך לחלק את ירושלים וטיפול ממשי בזכויות הפליטים הפלסטינים. אובמה לא התייחס לאף שאלה מעשית כלשהי. אלה השוללים את הכיבוש חייבים להגיד לאובמה ש`היינו כבר בסרט הזה` ואנו שבעי הבטחות. במקום לנקוט צעדים לרסן את ההתנחלות הישראלית נתן אובמה אור ירוק לפעילות התנחלותית נמשכת של הכובש.

יונים בבית, ניצים בחוץ

בכל זאת אנו יכולים לדווח על הרחבת הפעילות של `פיסניקים` רבים בימים אלה. קבוצה של אישים מתונים מציגה הנמקה חדשה ומשכנעת לחידוש השיחות עם הפלסטינים. לדידם בשעת ההתקפה הישראלית נגד איראן רצוי שישראל תוכל להצביע על מו`מ בין ישראלים ובין פלסטינים שמתקיים ברקע. אחרי הניצחון על איראן תהיה אפשרות להמשיך בשיחות או להפסיקן בהתאם למעמד ההגמוני המשופר של ישראל באזור. אין חדש כאן. מדברים על שלום כדי להכין מלחמה.ד נ
קישורים למאמרים האחרונים בנושא

גם על זה לא שמענו שום דבר בתקשורת הישראלית
בבית המשפט בירושלים - תביעה של צלם העיתונות הפלסטיני נידאל שתיה שחיילי צה"ל ירו בעין שמאל שלו
אזרחית ירדן שבאה לחתונה בשכם נעצרה במעצר מנהלי, פתחה שביתת רעב