קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - חיים תחת כיבוש

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

ביום העצמאות: לספר – ולא לשקר
on-the-left-side
אליהו קאופמן
14.04.13
http://on-the-left-side.org.il/?p=7335


השואה והקמת המדינה חשובים ויש ללמדם, אבל יש ללמד גם על התעלמות רבים מראשי הציונות מהשואה, ועל אלה שנפלו שדודים על קונצרטינת ההקמה.

יש ציבורים שאצלם מתחילים ה`ימים הנוראים` ב`יום השואה` ומסתיימים במוצאי `יום העצמאות`. חוסר השייכות שלהם לימים הללו גורם לניכור, עד כדי התחושה ש`היום המיוחד` מטעם המדינה הוא אסונם שלהם. כוונתי לחרדים ולערבים. מדברים על `לימודי השואה`, ואוהבים להזכיר לגרמנים ולפולנים כיצד לבקר את עצמם, כדי שלא יפלו שוב בפח הרשעות. אבל המבקרים שוכחים שלהם יש יותר מה ללמוד מהגרמנים מאשר לאחרונים מהם. ישראל שלאחר 65 שנות עצמאות טרם הפנימה את מה שגרמניה הפנימה מיד לאחר שנות היטלר. גרמניה של היום בנויה על חוקים אנטי-פשיסטים קשיחים, על לימוד פשעי `גרמניה האחרת`, ועל ביקורת פנימית שאינה נתפסת כ`אנטי גרמניות`.

אבל בישראל של היום טרם הבינו שמחיקת ההיסטוריה הלא-נוחה היא שטיפת מוח שעברה מן העולם. השואה הייתה מרה ויש ללמדה, אבל יש ללמד גם את הטקסטים החסויים שבהם מסופר על התעלמות רבים מראשי הציונות מהשואה. הקמת המדינה וסיפורה מאוד חשובים, אבל כך גם אלה שנפלו שדודים – תרתי משמע – על קונצרטינת ההקמה. צריך, למשל, לפתוח את נושא גניבת ילדי תימן; את גזיזת הפאות לילדי תימן ומרוקו; את האכלת ילדים חרדים בטהרן בידי שליחי ה`שומר הצעיר` בטריפות, ועוד ביום הכיפורים; את העלאת עולים מארצות ערב בפרובוקציות של `פרעות אנטישמיות` יזומות – כבפרשת ה`עסק ביש` העיראקי בבית הכנסת מסעודה שם טוב בבגדד; ואת ההפליות בשיכון עדות המזרח בפחונים וריסוסם ב`די.די.טי`. צריך לספר – ולא לשקר – שהעלאת עולי המזרח לא נעשתה בגלל ה`צורך בהצלתם מהערבים`, אלא היה מדובר ביהודים אמידים שמטרתם הבאתם הייתה לצורך עבודת כפיים, לשם `כוח עבודה זול`, ולניצולם כ`בשר תותחים` בגבולות המדינה. יש להכין את מערך ההיסטוריה שבה גורשו ונעקרו ערים וכפרים שלמים בסקטור הערבי גם לאחר המלחמה ב-1948, על אף שהיו ביניהם כאלה שלהם הובטחה חסות אם ישתפו פעולה – מבירעם ואיקרית בצפון ועד שי`ח מוניס במרכז (אוניברסיטת ת`א…). ארגון `זוכרות` הוציא זה עתה מפה של הנכבה עם כל הכפרים העקורים, ואותה צריך ללמד בבתי הספר.

65 שנות מדינה חייבות היו לנטוע ב`אליתה` שלה את הצורך בביקורת, ולהיות לפחות ככל העמים – גרמנים, פולנים, רוסים, אוקראינים, צרפתים וכו` – שלמדו לחשוף גם את ה`נכבות` שלהם.

ב`יום העצמאות`, מחר, אני אהיה, בעזרת השם, עם אלה שחשים כמוני – הבנים החורגים למדינה. אצעד עם ערבים לעוד כפר ערבי עקור שאינו מוזכר בספרי ההיסטוריה של משרד החינוך. לצערי הרב, בני עדות המזרח, ניצולי השואה, היהדות החרדית ואחרים – `שכחו` שעל חשבונם עשו את אשר עשו, ולכן אצעד עם אלה שלא שכחו את הפסוק `לזכור ולא לשכוח`.
קישורים למאמרים האחרונים בנושא

גם על זה לא שמענו שום דבר בתקשורת הישראלית
בבית המשפט בירושלים - תביעה של צלם העיתונות הפלסטיני נידאל שתיה שחיילי צה"ל ירו בעין שמאל שלו
אזרחית ירדן שבאה לחתונה בשכם נעצרה במעצר מנהלי, פתחה שביתת רעב