קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - חיים תחת כיבוש

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

עקב הביקורות בעולם: צה`ל נפרד מהזרחן
nrg
אחיקם משה דוד
25.04.13
http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/463/591.html?hp=1&cat=875&loc=6
לאחר הביקורת בדו`ח גולדסטון ועקב פגיעה תדמיתית, החליטו בצה`ל להפסיק ולהשתמש בפצצות המכילות זרחן, גם לצורכי מיסוך עשן. במקום זאת מפתחים יכולות מיסוך אחרות שלא מכילות את החומר השנוי במחלוקת.

`יוצרות בעיית נראות`, פצצת זרחן במבצע `עופרת יצוקה` צילום: איי.אף.פי
בצה`ל נוהגים להשתמש בפצצות המכילות זרחן לבן, בעיקר לצורכי סימון מטרות והפעלת `וילונות עשן`. כלומר, מיסוך על-ידי פצצות עשן המכילות בתוכן חומר זרחני. בצבא הכחישו בעבר טענות על שימוש בפצצות זרחן והדגישו שמדובר רק בזרחן לצרכים של מיסוך עשן. שימוש זה תואם את החוק הבינאלומי בנושא, האוסר הפעלת פצצות המכילות זרחן כנגד אוכלוסיה או ריכוזי כוחות הנמצאים בתוך אוכלוסיה.

במהלך מבצע עופרת יצוקה גברה הביקורת הבינלאומית כנגד ישראל על כך שהיא משתמשת בפצצות זרחן במקומות מאוכלסים. מגע של אדם עם זרחן לבן גורם לכוויות קשות.

בצה`ל לא הכחישו כי השתמשו בפצצות המכילות זרחן בעופרת יצוקה, אך אמרו כי עשו זאת בהתאם לחוק ולא בתוך מקומות מאוכלסים, אלא בשטחים פתוחים. עם זאת, לאור הביקורת, במהלך המבצע הורו בכירי הצבא להפסיק את השימוש בפצצות אלה.

הכבדה על ההסברה

הפצצות שהכילו את הזרחן הלבן יצרו אפקט חזק מבחינה חיצונית וכלי התקשורת העולמיים הרבו להשתמש בתמונות, דבר שהכביד מאוד על ההסברה הישראלית. ב-7 בינואר 2009, כ-10 ימים לאחר תחילת המבצע, החליטו בצה`ל להפסיק את השימוש בפצצות, אולם במספר מקומות עדיין ניתן היה לראות כוחות המשתמשים בו.

לטענת צה`ל הדבר קרה בטעות ובכל מקרה לא היה מנוגד לחוק הבנלאומי. לאחר התחקירים הצבאיים אמרו בצה`ל כי פצצות המכילות זרחן אינן אסורות על פי החוק וכי הדבר הכרחי לטובת השימוש הצבאי והמבצעי ולכן הצבא ימשיך להשתמש בהן גם בעתיד.

אולם למרות זאת, ובעקבות ההבנה כי מלחמה מתנהלת לא רק בשדה הקרב אלא גם באמצעי התקשורת, החליטו באחרונה בצה`ל לחפש חלופות לפצצות המכילות זרחן. זאת עקב בעיית `הנראות`, כפי שהגדיר זאת קצין בכיר בזרוע היבשה.

`זה לא מצטלם טוב כפי שנוכחנו בעופרת יצוקה ולכן אנו מצמצמים את המגוון ולא נצטייד בכך יותר מעבר למלאי שכבר יש לנו`, אמר. `מלבד זאת, היעילות של הפצצה הזו מוגבלת. גם זרחן לצרכי סימון מטרות בלילה היה רלוונטי בעיקר בעבר, אבל היום יש אמצעי ראיית לילה מאוד מפותחים, כך שאין צורך בכך`.

הקצין, המפקד על אחת מיחידות המרכזיות בזרוע היבשה שהפעילה בעבר פצצות המכילות זרחן, הוסיף כי בצה`ל מפתחים כעת תחליפים לצורכי המיסוך. `המטרה היא שתהיה לנו אפשרות להפעיל עשן ללא זרחן וזה משהו שאנחנו עובדים עליו`, אמר .

גם בנושא פצצות המצרר, אותם הרבה צה`ל להפעיל במלחמת לבנון השניה, מנסים בצה`ל להתאים את הצבא למגבלות החוק הבינאלומי. בשנת 2010 נכנסה לתוקף האמנה העולמית נגד פצצות מצרר, דבר שגרר אחריו איסור על ירי פצצות אלו, שגרמו בעבר נזקים חמורים לאזרחים ברחבי העולם.

כאשר הפצצה מתפוצצת היא מפזרת מספר רב של פצצות קטנות יותר. `יש איסור על ירי מצרר ולכן אנו פועלים לייצר מצרר באחוז נפץ זניח, כדי שיתאים לתקן של נאט`ו`, הוסיף הקצין. `הרכש יבוצע בתקופה הקרובה ויאפשר לירות בלי להשאיר נזק. בכל מקרה ברור שלא נירה מצרר לשטח מאוכלס`.


ד נ
קישורים למאמרים האחרונים בנושא

גם על זה לא שמענו שום דבר בתקשורת הישראלית
בבית המשפט בירושלים - תביעה של צלם העיתונות הפלסטיני נידאל שתיה שחיילי צה"ל ירו בעין שמאל שלו
אזרחית ירדן שבאה לחתונה בשכם נעצרה במעצר מנהלי, פתחה שביתת רעב