קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - חיים תחת כיבוש

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

`לקחנו מהכיסים של כולם` – וההתנחלויות?
מאת נפתלי רז
על צד שמאל
http://on-the-left-side.org.il/?p=7672
9.5.2013

מול הביקורת הציבורית על הצעת התקציב של שר האוצר, התגונן יאיר לפיד באומרו: `לקחנו מהתקציב של כולם`. האמנם?

ממשלות ישראל הסתירו תמיד את תקציבי ההתנחלויות. עם זאת, כלכלנים אחראיים מעריכים שעלות ההתנחלויות למשק הישראלי נעה בין 8 מיליארד ₪ לשנה, לדברי המרבים, ל-2 מיליארד ₪ לשנה, לפי הממעיטים. אלה וגם אלה אינם רואים בתקציב החדש קיצוץ כלשהו בהוצאות הממשלה להתנחלויות.


בתקציב משרד הפנים מופיעים `מענקי האיזון` לרשויות המקומיות. מענק האיזון לתושב הארץ הוא 1,200 ₪. מענק האיזון למתנחל הוא 2,600 ₪, יותר מכפול! 1,400 ₪ הפרש, כפול כ-350,000 מתנחלים = כחצי מיליארד ₪ לשנה! מר לפיד, לקחת מהכיסים של כולם?

בתקציב משרד החינוך מופיע תיקצוב עודף למוסדות חינוך בהתנחלויות (כולל בינוי ופיתוח וכולל מכללת אריאל), לעומת היישובים בארץ, בסך כ-300 מיליון ₪ לשנה! מר לפיד, לקחת מהכיסים של כולם?

בתקציב מע`צ מופיע שסלילת כבישים בגדה המערבית היא 19% מסך כל ההוצאות לסלילת כבישים (והסלילה בגדה אינה מתבצעת לטובת התושבים הפלסטינים…). ההערכה היא שמדובר בכ-280 מיליון ₪ לשנה! מר לפיד, לקחת מהכיסים של כולם?

בתקציב משרד התחבורה רואים שמחירי התחבורה הציבורית זולים יותר למתנחלים ב-50% לעומת המחיר ל`סתם` ישראלים. הסבסוד הזה למתנחלים עולה כ-100,000 מיליון ₪ לשנה! מר לפיד, לקחת מהכיסים של כולם?

בתקציב משרד הבינוי והשיכון זועק סעיף האבטחה למתנחלים במזרח ירושלים – 75 מיליון ₪ לשנה. המכרזים לבנייה ציבורית שמוציא המשרד עולים מאות מיליונים של שקלים בשנה. כ-15% מהמכרזים מוצאים לגדה המערבית, בעוד שמספר המתנחלים – כולל במזרח ירושלים – הוא `רק` 7% מאזרחי ישראל. כלומר, עודף המכרזים המוצאים למתנחלים הוא לפחות 100 מיליון ₪ לשנה! מר לפיד, לקחת מהכיסים של כולם?

בתקציב משרד החקלאות מופיעות השקעות מיוחדות בהתנחלויות, כולל במשק המים, בסך 55 מיליון ₪ לשנה. מר לפיד, לקחת מהכיסים של כולם?

בתקציב משרד התעשייה, המסחר והתיירות מופיעות השקעות מיוחדות בהתנחלויות של עוד 10 מיליון ₪. מר לפיד, לקחת מהכיסים של כולם?

ועוד לא נגענו בתקציב משרד הביטחון – 60 מיליארד ש`ח – שבשל חשאיותו המוחלטת, איש לא יודע כמה מתוכו מוצא לשטחים ולהתנחלויות. ברור שרק לשמירה על ההתנחלויות מוצאים מאות מיליוני ₪ לשנה. מר לפיד, לקחת מהכיסים של כולם?

כאשר השתתפתי בהפגנות `העם דורש צדק חברתי` בכל הארץ, ובפעילות מאהל הצדק החברתי בבאר-שבע, לגלגתי על מגמות של מנהיגי המחאה לברוח מכל ריח פוליטי. כאילו לא הכל פוליטי.
ועכשיו – נשלים כולנו עם הרמייה של לפיד – ה`אח` של שר התמ`ת נפתלי בנט ושל שר השיכון אורי אריאל – כשהוא מכריז `לקחנו מהתקציב של כולם`?

יכ
קישורים למאמרים האחרונים בנושא

גם על זה לא שמענו שום דבר בתקשורת הישראלית
בבית המשפט בירושלים - תביעה של צלם העיתונות הפלסטיני נידאל שתיה שחיילי צה"ל ירו בעין שמאל שלו
אזרחית ירדן שבאה לחתונה בשכם נעצרה במעצר מנהלי, פתחה שביתת רעב