קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - חיים תחת כיבוש

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

לא לסתום בורות מים!
on-the-left-side
איתן קלינסקי
23.05.13
http://on-the-left-side.org.il/%D7%9C%D7%90-%D7%9C%D7%A1%D7%AA%D7%95%D7%9D-%D7%91%D7%95%D7%A8%D7%95%D7%AA-%D7%9E%D7%99%D7%9D/
המזדהים עם אברהם במאבקו נגד מי שביקש לנתקו מהבארות, מזדהים עם האיכרים הפלסטינים בהר-חברון וקוראים לממשלה לא לנתקם מבורות המים שחפרו אבותיהם.
אנחנו בני אב שחפר בורות (בארות) מים וּ`סְתָמוּם פְּלִשְׁתִּים וַיְמַלְאוּם עָפָר` (בראשית כ`ו 15).
בשנת 2012 ממלאים בעפר עשרים בורות מים שחפרו לפני עשרות שנים פלסטינים בדרום הר חברון. אנחנו – בני יצחק, שחווה בחייו התנכלות זדונית של סתימת בורות מים שחפר אביו אברהם – סותמים באלה הימים בורות מים של איכרים בני עם אחר בדרום הר חברון. המעשה הזדוני שעשו הפלשתים לא הרפה את ידיו של יצחק, ששב לחפור בארות מים: `וַיֵּשֵׁב יִצְחַק וַיַּחְפּוֹר אֶת בְּאֵרוֹת הַמַּיִם אֲשֶׁר חָפְרוּ בִּימֵי אָבִיו`. ולמרות ש`וַיְסַתְּמוּם פְּלִשְׁתִּים`, הוא התמיד `וַיַּחְפּוֹר בְּאֵר אֲחֶרֶת`, לא הרפה והתמיד בחפירת עוד בורות (בארות) מים, ואף קרא להן שמות `כַּשֵּׁמוֹת אֲשֶׁר קָרָא לָהֶן אָבִיו`.

הטקסט המקראי חובק בחובו צו מוסרי ערכי, צו מחייב התובע נשגבות אנושית ביחס שלנו אל האדם, שבורות המים הם עבורו מקור חיים בלעדי.

לצערי, הכתובים הערכיים של ספר בראשית כ`ו משוטטים ככתובים נכלמים, מוכים על ידי מי שצווה לסתום בעפר בורות מים, שחלקם נחצבו בראשית המאה הקודמת. הפסוקים הערכיים נחבטו קשות על ידי מי שניתק אנשים ממקור קיום, מהמים.

מצער שמדיניות ישראלית – החותרת, בעקבות בנט, להותיר בשטח C מעט פלסטינים ולזרז את יישובו ביהודים מתוך כוונה לספחו למדינת ישראל – מסתייעת בצו של סתימת בורות מים בשנת 2013, בנוסף לסתימת כ-20 בורות בשנים 2011-12 . מצער שממשלת ישראל קבעה ששיקום בור מים עתיק זו עבירה, ובכך מתעמת משרד החוץ הישראלי עם ממשלות של מדינות באירופה, המסייעות לפלסטינים בשיקום בורות המים. מצער שאנחנו גוזרים על עצמנו עימות עם מדינות האיחוד האירופי, שאינן מקבלות מציאות המותירה אוכלוסייה של איכרים ורועי צאן בלא מקורות מים, כדי לאלצה לעקור ממקומה.

הבורות שאותם הורסת ישראל מצביעים על רצף התיישבותי פלסטיני באזור C, עוד מהתקופה שקדמה ל-1948. את הרצף ההתיישבותי הזה מבקשת ישראל להרוס.
מצער שבצו `המינהל האזרחי` (= צה`ל) בגדה המערבית מנתקים אוכלוסייה אחת ממקורות המים על ידי הריסת בורות המים, וכמטחווי קשת מהבורות שנאטמו בעפר מוקמים מאחזים הנהנים ממים זורמים.

אברהם אבינו הוכיח – בצדק – את אבימלך `עַל-אוֹדוֹת בְּאֵר מַיִם, אֲשֶׁר גָּזְלוּ עַבְדֵי אֲבִימֶלֶך` ( שם , כ`א 24). אנחנו – המזדהים עם אברהם במאבקו נגד כל מי שביקש לנתקו ממקור הקיום, מבארות המים – מזדהים עם מאבקם של איכרים פלסטינים החיים בדרום הר-חברון, וקוראים לממשלת ישראל לא לנתקם מבורות המים שחפרו אבותיהם בדורות הקודמים.
הרס בורות המים הוא מעשה ברברי המצביע על מדיניות קולוניאלית, הפורקת מעליה כל מחסום של דפוסי מוסר. לנתק אדם ממקורות מים – זה מעשה פשע.מאת: איתן קלינסקי, משורר ומורה לתנ`ך
קישורים למאמרים האחרונים בנושא

גם על זה לא שמענו שום דבר בתקשורת הישראלית
בבית המשפט בירושלים - תביעה של צלם העיתונות הפלסטיני נידאל שתיה שחיילי צה"ל ירו בעין שמאל שלו
אזרחית ירדן שבאה לחתונה בשכם נעצרה במעצר מנהלי, פתחה שביתת רעב