קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - מאמרים ותרגומים

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

דוחות מביהמ`ש הצבאי עופר על עציר שטוען שנדבק בהפטייטיס ב` בכלא ,על אחר שהגיע חבול כולו ,איך מתבצעת הפללה, ועל בחור שמסרב לקום לכבוד השופט
בית המשפט הצבאי עופר, 28.5.2013


נוכחות: חוה הלוי, ניצה אמינוב (מדווחת).


הבהרה: נכנסנו לאולם באמצע דיון. לאורך כל השהות שלנו ביקשנו פעמים רבות פרוטוקולים ואת רשימת הדיונים. לא הצלחנו לקבל פרוטוקולים, ומאחר שגם לא ניתנה לנו הרשימה לא יכולנו לבקש אותם מאוחר יותר במזכירות. אי לכך, הדיווח הוא על פי הרישומים שלנו וחסרים פרטי העצורים.

כל הדיונים עסקו בהארכות מעצר.

השופט: רס`ן מוטי שיף

הסנגורית: עו`ד אחלאם חדד


תאאר עזיז חלאחלה - ת.ז. 90451079


העציר הראשון חשוד בחברות בג`יהאד האסלאמי. לדברי התובע לנאשם 5 הרשעות קודמות כנגד ביטחון האזור. הרשעתו האחרונה הייתה ב-2007 והוא כבר נשפט למאסרים בפועל.

הסנגורית, עו`ד אחלאם חדד, טוענת כי לחומר הראיות יכולות להיות פרשנויות שונות אבל הפעם היא מבקשת להתמקד במצבו הרפואי של העציר, ולכן היא מבקשת חלופת מעצר.

החשוד התלונן על כאבים כבר במהלך החקירה. נעשתה בדיקת דם ומסתבר שהוא חולה בהפטיטיס B. ב 16.5.13 רופא שבדק אותו אמר שהוא זקוק להשגחה רפואית ולאולטרא סאונד. דבר מכל זה לא נעשה.

לדברי העציר הוא נדבק בכלא מזריקה שקיבל בזמן טיפול שיניים.

האיש נעצר ב 10.4.13. בדיקת דם מה 1.5.13 כבר העלתה את הממצא בדבר הפטיטיס B. בטיעונים שנמסרו היו רמיזות שלשב`ס יש עניין שהכבד ייפגע ושאף אחד לא יהיה מוטרד אם הוא אף ימות בהמשך.

השופט קובע כי העציר נדבק עוד טרם מעצרו ומבקש שרופא מהשב`ס ישלח לתביעה מסמך רפואי המפרט את מצבו הרפואי, והאם יש לשב`ס אפשרויות טיפול מתאימות שתהיינה זהות לטיפול שהוא יכול לקבל באופן פרטי. כמו כן, אם יש ממש בטענת הסנגורית כי הטיפול בכלא עלול להביא למות האסיר, עליה להגיש בקשה מתאימה לבית המשפט.המשך הדיון ביום שלישי 4.6.13.

החשוד: סמיר טקאקטה

הסנגור: עו`ד מוחמד שדפאן


גם בתיק זה בקשת הסנגור היא חלופת מעצר. הוא מסכים לראיות לכאורה.

האיש נחשד בכניסה לישראל ללא אישור בתעודה מזויפת – שב`ח (שוהה בלתי חוקי)

הסנגור – התביעה ייחסה למרשי 10 עבירות. אין צורך לנפח את התיק וצריכה להיות עבירה אחת בה אנחנו מודים – שימוש במסמכים מזויפים.

לנאשם מפעל אבן, מצבו הכלכלי איתן ואינו מנסה לעבוד בישראל. הוא מנסה לגבות חוב בסך 150,000 ₪ מאנשים בעיסאוויה. בכל פעם שהוא התקשר אמרו לו שהוא לא יכול להגיע אליהם מפני שאין לו אישור כניסה (תסריך). האיש הגיע פעמיים עם ת.ז. מזויפת, ואז אמרו לו שהאנשים החייבים לו כסף אינם במקום והם נמצאים בעבודה. בפעם השלישית עבר בשבת ואז נעצר. עורך הדין (שטען בערבית בלבד) הגיש כמה תקדימים על פיהם ניתן לממש חלופת מעצר. הוא מאשר שהאיש היה אסיר במשך 12 שנים משנת 1971, אך משוחרר כבר 15 שנים.

השופט מחליט להיעתר לבקשה בתנאי שיופקדו 15,000 ₪, ושני ערבים צד ג` בעלי ת.ז. ישראלית יחתמו על ערבות בסך 10,000 ₪.


המשך הדיון ביום שני 3.6.13.


חוקר המשטרה: רס`ר שנאן מוחמד

הסנגור: עו`ד נרי רמתי

החשוד: עבדלרחים אחמד מוחמד עווד - ת.ז. 853653095

לאולם מוכנס בחור צעיר, בן 19, חבול כולו. עבדלרחים הוא אחיו של סמיר עווד שנהרג על ידי חיילי צה`ל בחודש ינואר האחרון (החקירה בעניין עדיין `בעיצומה`).

המשטרה מבקשת הארכת מעצר של 14 ימים.

כצפוי, יש דו`ח סודי ובו מפורטת תוכנית חקירה ענפה. החשד הוא זריקת אבנים ומעורבות בהפרת סדר.

בתשובה לשאלת הסנגור, החוקר מודה כי החשוד אכן הודה בחקירה המשטרתית ביידוי אבנים אך (בציטוט מהפרוטוקול) `לפנינו תכנית חקירה ופעולות שעלינו לבצע...חלק מפעולות החקירה מתפצלות לפעולות משנה`. כל זה מיועד לחקירת 6 פעולות נוספות ו`ברור` שלשם כך נדרשים עוד 14 ימים.

לשאלת הסנגור האם יש בתיק הסבר מדוע החשוד חבול בכל חלקי גופו עונה החוקר כי החשוד טען בחקירתו שהוכה על ידי הכוחות העוצרים ואז הועבר לגורמים הרלוונטיים. (וכמו בכל המקרים האחרים בהם החקירה הועברה לגורמים הרלוונטיים אנחנו בטוחות כי תיערך חקירה ממצה וה`צדק` יצא לאור).

החוקר מאשר כי החשוד נחקר בעודו חבול בפניו, בצווארו וברגליו, ורק לאחר מכן הופנה לבית החולים. אין מסמך רפואי המפרט את הבדיקות שעבר ואת תוצאותיהן.

השערת הסנגור לגבי חקירת השב`כ הכה מאומצת היא כי `יש רצון לעשות שימוש בחשוד על מנת להפליל אחרים`.

כאן כדאי להזכיר שוב את אינספור המקרים בהם ההוכחות הן באמצעות הפללה. כיצד מושגות כל אותן הפללות..... ואידך זיל גמור.

השופט מחליט על הארכת מעצר של 8 ימים.

ההמשך ביום 4.6.13.

רצ`ב פרוטוקול

כתבתו של גדעון לוי על ה`מיני פוגרום` כדבריו `הארץ` 31.5.13


-------------------------------------------------------------------------------


בית המשפט הצבאי בעופר 3.6.13.

משקיפות: חגית שלונסקי, חוה הלוידיווח של חוה:אולם מס` 2.

השופט: מנחם ליברמן

קודם כל כמה הערות לאי סדר. אין רשימות דיונים על דלתות אולמות המשפט וברשימות שקיבלנו כתוב שם השופט למשל צבי היילברון, אבל בפועל ישב שם השופט מנחם ליברמן. ברשימה אחרת שקיבלנו (באולם מס. 5) לא נרשמו מספרי תעודות הזהות של העצירים.

מה יהיה? אולי ככה הם מתריעים בפני הקיצוץ הצפוי בתקציב הביטחון.חסיין צאדק מחמוד מחמוד - ת.ז. 412048639

נאשם ביצור וזריקת חפץ מבעיר.הסנגור פאדי קוואסמה הודיע שהגיע להסכם (עסקת טיעון) עם התביעה שעל פיה הנאשם מודה באשמה ויוטל עליו עונש של 6 חודשים ויום מיום מעצרו, קנס של 2000 ₪ או חודשיים מאסר תמורתו. חסיין צאדק נדלק, התקומם ומחה, ועורך דינו כעס. היו שם חילופי דברים מהירים וקשים, אבל לבחור שישב על ספסל הנאשמים לא היו סיכויים רבים נגד עורך דין חופשי בגלימה שחורה שמתקצף עליו ומסביר לו שזה מה שקוראים עסקת טיעון, ואם לא תודה לא תהיה עסקה. והוא כבה, נכנע והסכים. אחר כך בררנו עם אחיו ואמו מה הסיפור. למה הוא רב עם העורך דין שלו?

אמו אמרה: כי הוא לא עשה שום דבר. לקחו אותו בשתיים בלילה מהבית.

- אז למה הוא הסכים לעסקה?

- כי אם יסרב יקבל עונש יותר גדול וזה יימשך המון זמן.

- מי הפליל אותו?

- פה, שני הבחורים האלה. (באמת היו אתם עוד שני נערים).

שאלתי את הנערים: למה הפללתם אותו? למה דווקא אותו?

- כי הרביצו לנו ולקחו אותנו לחדר עם עיניים קשורות והחתימו אותנו על נייר.

שאלתי את האח: אתה כועס עליהם?

- לא. אנחנו חברים. מה הם יכולים לעשות?

בקיצור, הסיפור הרגיל. אחר כך גם יהיה כנראה קושי ראייתי, אבל זה אינו מכשול בפני בית משפט צבאי.הייתם צאדק מחמוד מחמוד - ת.ז. 412048704 (כנראה אחיו של צאדק)

עו`ד: פאדי קוואסמה

יש עסקת טיעון. ההחלטה תינתן בישיבה הבאה.עותמאן סמארה עותמאן בזאר - ת.ז. 949598320

עו`ד: אחמד ספיה

נאשם ביידוי חפצים.

אני מדווחת על הדיון הזה כי ראיתי בו ניצוצות של ניסיון לאיזו התרסה, סוג של מרי אזרחי גם אם הוא קטן.

העציר סרב לקום בעת הדיון בעניינו. לדבריו הסוהרים מתנהגים אליו בחוסר כבוד והוא לאות מחאה מסרב להתנהג בכבוד אל בית המשפט. השופט העיר שגם בשבוע שעבר הוא סרב לקום בעת הדיון בעניינו, ועל כך הסביר העו`ד שבשבוע שעבר היה יום האסירים הפלסטינים וכל האסירים הסכימו ביניהם שלציון היום הזה הם לא יקומו בעת הדיון במשפטם.אולם מס. 5.

השופט: רס`ן סמזר שגוג

נציגת התביעה: בתיה פיטריו

עו`ד: אכרם סמארהאחמד חאלד עבד אלראוף חמד - תיק בימ`ש 1075/13 )

אחמד הוא הבן הבכור במשפחתו. אביו נהרג `בטעות` על ידי חיילי צה`ל כשאחמד היה בן שמונה.

הוא הואשם והודה שבעת הפרת סדר המונית על יד מחסום קלנדיה הוא זרק כוורת של זיקוקים (כך במקור) לעבר חיילי צ.ה.ל. זאת אומרת, לפני כן היה שם סדר מופתי וכל אחד ידע את מקומו. המכבסה הזאת מראה לנו איך השפה מייצרת תודעה, ואם קוראים להפגנה הפרת סדר, ברור שזה רע, כי הרי כולם יודעים שסדר זה טוב ואם אין סדר יש למהר ולהשיב את הסדר על כנו. ואכן, חיילי צה`ל מיהרו למחסום קלנדיה והשליטו שם סדר ובין עושי הסדר היה גם קצין בשם רפאל דב מלחי שנפגע לדבריו מהזיקוקים. איך הוא נפגע? מה קרה לו? יש איזו תעודה רפואית?

לא. במקומה יש קושי ראייתי להוכיח שהייתה פגיעה. הקצין מלחי העיד שהוא נפצע אבל לא היה צורך ללכת בשביל זה לטיפול רפואי.

העונש שהוסכם על ידי התביעה וההגנה ואומץ על ידי השופט: 16 חודשי מאסר בפועל מיום מעצרו ב 14.11.12 ; 8 חודשי מאסר על תנאי למשך 3 שנים , וקנס של 1500 ₪ שיתחלקו ככה: 1000 ₪ פיצויים לקצין מלחי על הפגיעה הבלתי מוכחת ו-500 ש`ח קנס או חודשיים מאסר תמורתם. אולי אתן זוכרות שבדיון הראשון, זה של חסיין מחמוד, חודשיים מאסר שווים 2000 ₪ ופה רק 1500 ₪. למה? זה בגלל הקושי הראייתי.תאאר עזיז מחמוד חלאחלה - ת.ז. 904501798.

נאשם במגע עם סוכן זר (הוא דבר עם מישהו לא ידוע לנו בסקייפ).

עו`ד: אחלאם חדדניצה אמינוב דיווחה ביום 28.5.13 על הדיון בעניינו. הוא חולה צהבת מטיפוס B. מצבו רע מאוד, הוא טוען שנדבק במחלה מזריקה בעת טיפול שיניים שקיבל בכלא ויש גם ראיות לדבר. התביעה כמובן מעוניינת להוכיח שהוא הגיע חולה לכלא.שלושה שופטים שבפניהם הופיע בשלושה מועדים שונים הורו לתת לו את הטיפול הרפואי שהוא זקוק לו, אבל עד עכשיו זה לא קרה.

עוה`ד חוזרת ומבקשת מסמך רפואי שיפרט את מצבו הרפואי ואת הטיפול שהוא יכול לקבל בכלא. רשלנות כזו לדבריה לא תועיל לאף צד, ועדיפה בריאותו של הנאשם על כל שיקול אחר. נו, כנראה לבית המשפט יש דעה אחרת.

הנאשם אמר ש`מה שאני עובר הוא תהליך אטי שמכוון לגרימת מותי. אני לא מקבל שום טיפול תרופתי, זו מחלה מסוכנת, אם ייפגע הכבד זה יהיה סופני`.

ועכשיו באה הביורוקרטיה: עד ליום 10.6.13 קצין בית המשפט יערוך בירור באשר לגורלן של החלטות ביהמ`ש מיום 13.5.13, 19.5.13 ו-28.5.13 בכל הנוגע להוראות ביהמ`ש באשר להפניות לבדיקות רפואיות שונות. היה ויתברר כי נערכו לנאשם בדיקות כאמור באותן החלטות, אזי מפקד מתקן הכליאה יתבקש להעביר את המסמכים הרפואיים הנוגעים למצבו הרפואי של הנאשם, ובכלל זה תוצאות אותן בדיקות. היה ובדיקות לא נערכו, מפקד מתקן הכליאה יתבקש למלא אחר הוראות ביהמ`ש בכל הקשור לבדיקות הרפואיות האמורות בהחלטות לעיל.

שלושה שופטים צבאיים הורו לטפל במצבו הרפואי של חלאחלה ושום דבר מאלה לא נעשה. אז אולי יש טעם בדבריו של האיש שכל זה מכוון כדי להרוג אותו.דיווח של חגית:איימן עלי מוסא ערקוב - ת.ז. 950574525

על איימן ערקוב ראו דיווח קודם מדיון בעופר ב 27.5.13 שכתבה מילי.

נציג התביעה סרן אבישי קפלן וסנגורו של איימן ערקוב,עו`ד נרי רמתי, הגיעו להסדר טיעון . איימן הודה בכתב האישום המתוקן שהוצג בפניו והורשע בעבירה של זריקת חפצים לעבר אדם או רכוש.

ב 2011 הורשע איימן ערקוב על עבירת יידוי אבנים ונגזר עליו עונש מאסר בפועל שכבר ריצה וכן מאסר מותנה שהוא עדיין בר הפעלה עד לחודש ספטמבר הקרוב. באישום הנוכחי איימן לא הודה בעבירה שיוחסה לו , התביעה הסתמכה על מפלילים שהיה קושי להביאם לעדות. חולשת הראיות והכחשתו של הנאשם הביאה את התביעה לתקן את כתב האישום וכך להגיע להסכמה בין הצדדים על הסדר שעל פיו יוארך ב 3 שנים נוספות המאסר המותנה שהושת על איימן במשפטו בעבר. בנוסף הוטל עליו קנס של 2000 ₪ או חודשיים מאסר תמורתו.כמו להרבה, ואולי לרוב הצעירים הפלסטינים החיים תחת הכיבוש, לאיימן יש עבר רלוונטי. זה ביטוי מקובל בביהמ`ש הצבאי ומצביע על כך שהנאשם נשפט בעבר וריצה עונש מאסר בפועל, ומן הסתם הוטל עליו גם קנס וכן גם מאסר מותנה לתקופה של חודשים או שנים אחדות שמושת על קרוב ל 100 אחוזים מהנאשמים הפלסטינים שמרושעים בדין. כל עוד תלוי נגדו מאסר על תנאי לא יזכה האיש לאישורי כניסה לישראל לצרכי עבודה, טיפול רפואי, ביקור קרובים ולצרכים אחרים.( לעתים נמנעת גם זכאותם לאישורים של בני משפחתו של `האסיר על תנאי`).

שיטת הענשה שעל פיה הפלסטיני המשוחרר לאחר ריצוי מאסר בפועל נתון להגבלות משמעותיות בניהול חיים תקינים תורמת לא מעט לכך שרבים מהנאשמים, בעיקר הצעירים ביניהם, חוזרים להיעצר - בתוך התקופה בה מופעל המאסר המותנה - פעם נוספת ואף פעמים אחדות על עבירות דומות. לחצי פרנסה ידחפו - גם את מי שנמנע ממנו אישור - להיכנס לישראל לצרכי עבודה (שב`ח). צפוי גם שהגבלות על פעילות חברתית והשתתפות פוליטית בקהילתו יחזקו ב`אסיר על תנאי` דחף לפעילות הנחשבת עבריינית על פי חוקי הכיבוש. כמו השתתפות בהפגנות, התחברות לארגונים פוליטיים ומסגרות דתיות אסורות וכיו`ב..שיטת הענשה זו מבטיחה לפלסטינים רבים, בעיקר לצעירים ביניהם, שנים ארוכות של כליאה. ולמערכת האחראית על תחזוקת הכיבוש מאפשרת שיטה זו הרחקה של ציבור גדול מתושבי השטחים הכבושים מפעילות מאיימת והחזקה שלו בבתי סוהר.

עב
קישורים למאמרים האחרונים בנושא

מחאה נגד גזענות שיפוטית
הרגע בו ישרוק השופט לסיום המשחק מתקרב בצעדי ענק‎
כיף לחגוג עם נטע, עצוב להבין מה שהניצחון יעשה לנתניהו ולכיבוש