קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - חיים תחת כיבוש

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

בג"ץ: לבחון טענות המתנחלים כי רכשו קרקעות בעמונה
walla
יהושע בריינר
27.06.13
http://news.walla.co.il/?w=/9/2655130

אחרי שהמדינה חזרה בה מכוונתה לפנות את המאחז עמונה, נראה כי גם בג`ץ בדרך לשינוי החלטתו: אף שכבר קבע מועד אחרון לפינוי המאחז שבבנימין, קיבל שלשום (שלישי) נשיא בית המשפט העליון אשר גרוניס את עמדת המדינה לפיה יש לבחון את טענות המתנחלים באשר לרכישת חלק מהקרקעות במאחז. המתנחלים מרוצים: `עצם העובדה שלא זרקו את המדינה מכל המדרגות, אלא החליטו בכל זאת לדון ברכישות, מהווה הכרעה חשובה ומוסרית`.

בחודש אפריל הורה בג`ץ למדינה לפנות את המאחז עד ה-15 ביולי. זאת, לאחר שהמדינה הסכימה בתחילה כי דין המאחז להתפנות. אלא שבחודשים האחרונים הצליחו המתנחלים, לטענתם, לרכוש כ-70% מהקרקעות במאחז, ובמקביל הפעילו גורמים פוליטיים בימין כדי שילחצו על המדינה לשנות את עמדתה. ואכן, בתחילת השבוע שינתה פרקליטות המדינה כיוון, והודיעה לבג`ץ כי יש לבחון מחדש את סוגיית פינוי המאחז בעקבות הרכישות לכאורה. אף שבהחלטתו האחרונה נתן `ארכה אחרונה לפינוי לפנים משורת הדין`, קיבל גרוניס את עמדת המדינה, וביקש כי עד לתחילת השבוע הבא תגיש המדינה את נתוני הרכישה לגבי הקרקעות.


ביקש כי עד לתחילת השבוע הבא תגיש המדינה את נתוני הרכישה לגבי הקרקעות. גרוניס
תפוח האדמה הלוהט מונח בימים האחרונים לפתחו של שר הביטחון משה יעלון, שאמור להודיע לבג`ץ עד יום ראשון על עמדת המדינה בנוגע לפינוי המאחז. כאמור, בהחלטתו האחרונה נתן בג`ץ למדינה ארכה נוספת לפינוי כ-50 מבנים במאחז, אך כעת צפויה המדינה לשנות את עמדתה ולבקש עוד זמן ל`בחינה מחדש` של סטטוס המבנים. עם זאת, נראה שהמתנחלים יעמדו בפני בעיה, שכן רוב הרכישות בוצעו כך שהמתנחלים מחזיקים לכאורה בבעלות משותפת עם הפלסטינים על הקרקעות.
מבחינה משפטית, לא ניתן לקבוע איזה חלק בקרקע שייך לאיזה שותף, ולכן יצטרכו המתנחלים למצוא מנגנון כלשהו שיקבע את החלוקה, אחרת לא תהיה לרכישותיהם כל משמעות.
היועץ המשפטי של משרד הביטחון אחז בן ארי, וחני אופק, בכירה בפרקליטות המדינה, עמלים בימים אלה על מציאת פתרון לסוגיה הסבוכה. כחלק מהמאמצים למציאת פתרון, הוצע בדיונים שהתקיימו בימים האחרונים כי המתנחלים יזיזו ביוזמתם כמה קרוואנים אל תוך השטחים שנרכשו לכאורה ובמקביל תבקש המדינה מבג`ץ לדחות את הפינוי. פתרון דומה בוצע במאחז רמת גלעד שבשומרון, שם הזיזו המתנחלים מבנים אל שטח שאינו שנוי במחלוקת על מנת להימנע מפינוי בכוח. בינתיים, המתנחלים – שמפעילים מכבש לחצים בעניין על נבחרי הציבור לפעול בפן המשפטי - נהנים מהעובדה שבפועל לא ניתן פסק דין חלוט בעניין המאחז. העובדה שסוגיית הבעלות על הקרקעות לא נידונה עד היום, אומרים המתנחלים, היא הבעיה הגדולה.

קישורים למאמרים האחרונים בנושא

גם על זה לא שמענו שום דבר בתקשורת הישראלית
בבית המשפט בירושלים - תביעה של צלם העיתונות הפלסטיני נידאל שתיה שחיילי צה"ל ירו בעין שמאל שלו
אזרחית ירדן שבאה לחתונה בשכם נעצרה במעצר מנהלי, פתחה שביתת רעב