קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - חיים תחת כיבוש

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

מחאן ועד מזרח ירושלים: מחאות שחקנים ברשת
ynet
מרב יודילוביץ`
03.07.13
http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4400544,00.html
בין עשרות השחקנים המוחים: משה איבגי, ליאור אשכנזי, שלומי שבן, עמי סמולרצ`יק, עינת וייצמן ועוד.


עולם התיאטרון הישראלי גילה את כוחן של הרשתות החברתיות. זה התחיל לפני כעשרה ימים בקמפיין מחאה שיצא נגד הוראת השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ, לסגור את התיאטרון הלאומי הפלסטיני, `אל-חכאוותי` שבמזרח ירושלים. החלטת השר, שנבעה מהטענה כי פעילויות התיאטרון ממומנות על ידי הרשות הפלסטינית, הובילה מתוקף כך גם לביטולו של פסטיבל שבוע הילד הפלסטיני שנערך ב`אל-חכאוותי` מדי קיץ מזה 19 שנה.

הקמפיין `Puppets4all`, שהחל כמחאת יחידים, הפך תוך שעות ספורות לוויראלי ואף יצא מתחומי מדינת ישראל. בעמוד מיוחד שנפתח לטובת הנושא מצולמים שחקנים ויוצרים בהם משה איבגי, ליאור אשכנזי, שלומי שבן, עמי סמולרצ`יק, עינת וייצמן ועוד עשרות, כשהם אוחזים ביד אחת בובה ובשנייה שלט עליו כתוב: `אני סיכון בטחוני?`.

מאחורי היוזמה, שסחפה גם יוצרים מקוריאה, צרפת, יפן, סין, טייוואן וקנדה, עומדים הבמאית יעלי רונן והשחקנים יוסף סוויד ואריאל דורון. השניים האחרונים השתתפו בגרסה הישראלית לסדרה `רחוב סומסום`, ששודרה עד לשנת 2005. `תיאטרון בובות אינו מהווה בשום רמה שהיא איום על בטחונה של ישראל`, הם אומרים. לדברי סוויד היקף ההיענות הפתיע ועודד. `אנחנו לא מתורגלים במחאה, זה לא היה מאורגן ובטח שלא חשבנו שכל העניין יזכה לתהודה שכזו. בכל מקרה זה נחמד לדעת שלאנשים פה אכפת`.


בשעה שקמפיין התמיכה בפסטיבל במזרח ירושלים ממשיך לרוץ הושק ביממה האחרונה במקביל קמפיין נגד דרישתו של דוד דהרי, ממלא מקום ראש עיריית ירושלים, לשלול תמיכה עירונית מתיאטרון החאן. במכתב שפרסם דהרי ביום חמישי שעבר טען כי תיאטרון שפורס חסותו על הצגה כמו `קוראים לי רייצ`ל קורי`, שבמרכזה פעילת השלום האמריקנית שנדרסה למוות על ידי טנק צה`ל, אינו ראוי לתמיכה.


במסגרת הקמפיין העלו ביממה אחרונה עשרות סרטונים בהם מצולמים שחקני תיאטרון, טלוויזיה וקולנוע, שקוראים לקהל להצביע ברגליים. ברשימת המשתתפים בקמפיין מוני מושונוב, איתי טיראן, דליה שימקו, אבי קושניר, גיל פרנק, שרה פון שוורצה, יבגניה דודינה, עידית טפרסון, אלון אופיר, עודד קוטלר, דודו ניב, נורמן עיסא, רסאן עבאס, ידידיה ויטל ואודי בן משה.

`ההחלטה להעניש תיאטרון ולהחליש אותו באמצעות שלילת תקצוב זאת טעות גדולה. חשבו שוב ותגיעו להחלטה נאורה ודמוקרטית`, אומר מושונוב.

אליו מצטרפת השחקנית עידית טפרסון שאומרת: `פוליטיקאים מנסים להתערב בתכנים של הצגות תיאטרון ולהכתיב את הנושאים שיעלו על הבמות. אני קוראת לכולם לבוא לירושלים ולרכוש כרטיס להצגה כדי לתמוך בחופש הביטוי והאמנות`.

השחקנית שרה פון שוורצה קוראת גם היא לקהל להצביע ברגליים. `לא לגיטימי לסגור את הברז על סמך נושא של הצגה כזו או אחרת. אנחנו מגלמים בתיאטרון כל הזמן דמויות שנויות במחלוקת. חופש אמנותי משמעו דיון בשאלות בוערות, כואבות ומסובכות. כל מי שתומך בחופש הביטוי צריך להפגין נוכחות ופשוט לעלות לירושלים`. שחקן תיאטרון הבימה, ראסן עבאס אומר: `עצירת הצגה והפעלת לחץ על תיאטרון מחזיר אותנו לממשל הצבאי. הגיע הזמן להפסיק לשחק בשטויות ואני מקווה ומאמין שהדמוקרטיה בישראל תנצח`.
ד נ
קישורים למאמרים האחרונים בנושא

היום (רביעי) משמרות מחאה ברחבי הארץ: די למעצרים המנהליים! ישוחרר מאהר אל-אח`רס!
גם על זה לא שמענו שום דבר בתקשורת הישראלית
בבית המשפט בירושלים - תביעה של צלם העיתונות הפלסטיני נידאל שתיה שחיילי צה"ל ירו בעין שמאל שלו