קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - חיים תחת כיבוש

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

תיעוד: צה"ל מעכב פלסטיני בן 5 שיידה אבנים
walla
מערכת וואלה!
11.07.13
http://news.walla.co.il/?w=/2689/2659914

חיילי צה`ל עיכבו ביום שלישי האחרון ילד פלסטיני בן 5 שיידה לעברם אבנים ליד מערכת המכפלה בחברון, כך עולה מתיעוד שהפיץ היום (חמישי) ארגון `בצלם`. לדברי הארגון, הילד עוכב למשך שעתיים, לאחר שהחיילים איימו עליו ועל הוריו, כפתו את אביו וכיסו את עיניו. לבסוף, הוא הועבר לידי המשטרה הפלסטינית.

בסרטון, שצולם על ידי תחקירנית `בצלם` מנאל אל-ג`עברי, נראים החיילים מעלים את הילד על ג`יפ צה`לי כשהוא ממרר בבכי עם אדם נוסף, לאחר ניסיונות התערבות מצד הפלסטינים במקום. הם לקחו את הילד לביתו, שם הודיע קצין צה`ל לאמו של הילד כי בכוונתו להסגיר את בנה הקטן למשטרה הפלסטינית, אולם היא סירבה וביקשה שימתינו לאביו. כאשר הגיע האב למקום אזקו אותו החיילים, כיסו את עיניו ולדברי הארגון העבירו אותו ואת בנו למחנה הצבאי ברחוב א-שוהדאא. בצה`ל מכחישים כי השניים שהו במחנה צבאי.

לדברי הארגון, השניים עוכבו במחנה הצבאי במשך כחצי שעה ואז הועברו ל`חסם שוטר`, מחסום צה`ל בחברון, שם שהו במשך חצי שעה נוספת. בשלב זה הגיע למקום קצין בדרגת סגן-אלוף והורה לחיילים להסיר את האזיקונים ואת כיסוי העיניים מהאב ולתת לו מים. כעבור כמה דקות הגיעו למקום קצין מהקישור הפלסטיני וכמה שוטרים פלסטינים. החיילים הסגירו לידיהם את האב ובנו והשניים נלקחו לתחנת משטרה פלסטינית, שם תושאלו קצרות ושוחררו.

בארגון פנו ליועץ המשפטי של אוגדת איו`ש בבקשה לקבל את התייחסותו לאירוע. `עיכוב של ילד מתחת לגיל האחריות הפלילית, לא כל שכן ילד צעיר כל כך, נטול כל בסיס חוקי`, נמסר מהארגון. במכתבה ליועמ`ש כתבה מנכ`ל בצלם, ג`סיקה מונטל: `מהתיעוד עולה בבירור כי אין מדובר בטעות של חייל בודד אלא בהתנהלות שנתפסה, באופן מבהיל, כסבירה בעיני כל המעורבים, לרבות קצינים בכירים. תמוה במיוחד שבאף שלב של האירוע לא נדלקה אצל איש מהם נורה אדומה: לא העובדה שהפחידו ילד בן 5 עד עמקי נשמתו, לא האיום עליו ועל הוריו ב`הסגרה` למשטרה הפלסטינית, לא האיום לעצור את האב, שאין לו בסיס חוקי כלשהו, ולא איזוק ידיו של האב וכיסוי עיניו בנוכחות בנו`.

מדובר צה`ל נמסר בתגובה: `צר לנו כי ארגון `בצלם` בוחר באופן מגמתי להפיץ סרטונים מסוג זה לתקשורת טרם בירור העניין עם צה`ל. מדובר בילד שיידה אבנים לעבר כביש בחברון. כוח צה`ל עיכב את הילד, העביר אותו לידי הוריו והעבירו להמשך טיפול באופן מסודר למשטרה הפלסטינית`.
ד נ


קישורים למאמרים האחרונים בנושא

גם על זה לא שמענו שום דבר בתקשורת הישראלית
בבית המשפט בירושלים - תביעה של צלם העיתונות הפלסטיני נידאל שתיה שחיילי צה"ל ירו בעין שמאל שלו
אזרחית ירדן שבאה לחתונה בשכם נעצרה במעצר מנהלי, פתחה שביתת רעב