קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - חיים תחת כיבוש

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

ריכוז הבדואים
on-the-left-side
עמוס גבירץ
24.07.13
http://on-the-left-side.org.il/%D7%A8%D7%99%D7%9B%D7%95%D7%96-%D7%94%D7%91%D7%93%D7%95%D7%90%D7%99%D7%9D/

גם תיקוני השר בגין לא שינו את העובדה שתוכנית פראוור נותנת אמצעים חוקיים להתגברות על המעצור בהעברת הבדואים משארית אדמותיהם לעיירות.

כדי להבין את מטרתה של הצעת החוק `להסדרת התיישבות הבדואים בנגב`, שעברה בכנסת בקריאה ראשונה, צריך לבחון את ההיסטוריה של יחס המדינה לבדואים מאז קום המדינה ועד ימינו.

בשנות החמישים הוטל על הבדואים הממשל הצבאי, שנמשך, כמו על כל האוכלוסייה הערבית, עד 1966. המדינה המשיכה לגרש בדואים עד 1959, ואת הנותרים ריכזה לאזור הסייג (ערד-באר-שבע-דימונה). אז גזלה המדינה את מרבית אדמות הבדואים בנגב. לפני קום המדינה, הבדואים עיבדו כ-2,000,000 דונם, וגרו ורעו בכל מרחבי הנגב. במפקד שנערך ב-1960 נמצא שנותרו 11,000 בדואים בנגב. היום מספרם כ-200,000.

המדינה לא הכירה בכפרי הבדואים שהיו באזור הסייג עוד לפני קום המדינה. גם לכפרים שהיא יצרה, כשהעבירה שבטים מאדמותיהם לאזור הסייג, לא יצרה בסיס חוקי וסירבה להכיר בהם. המדינה רואה בבדואים פולשים, למרות שהיא שעקרה אותם מאדמותיהם (תוך גזילתם).
בסוף שנות השישים, לאחר תום הממשל הצבאי, החל ריכוז הבדואים לעיירות. הוקמו 7 עיירות, ואליהן הצליחה המדינה לרכז כחצי מאוכלוסיית הבדואים בנגב.

גם השלום עם מצרים נוצל לגזל אדמות מהבדואים ולעקירה, ולריכוזם לעיירות. בתל-מלחתה, בתואנת הצורך להעביר בסיסי צבא מסיני לנגב, פינתה המדינה כ-5,000 בדואים, הפקיעה כ-80,000 דונם, והקימה את בסיס חיל האוויר `נבטים`.

בשנות השבעים פתחה המדינה בפני הבדואים אפשרות לרישום תביעות בעלות על אדמותיהם. ואכן, כ-3,200 בדואים הגישו תביעות בעלות על אדמותיהם, כ-1,500,000 דונם. המדינה הפחיתה תביעות לכ-1,000,000 דונם, בסרבה להתייחס לתביעות בעלות על אדמות מרעה. כאשר העניין מובא בפני בית משפט, כמעט תמיד מפסידים הבדואים! מדינת ישראל יצרה מצב חוקי שבו מוכרת רק בעלות שנרשמה בטאבו העות`מאני. היום נותרו תביעות בעלות על כ-600,000 דונם. רוב הבדואים נמנעו מרישום אדמותיהם בטאבו העות`מאני, והמשיכו בשיטת הבעלות המסורתית שלהם. היישובים היהודיים שהוקמו בנגב לפני קום המדינה הוקמו על אדמות שנרכשו מבדואים לפי אותה שיטה מסורתית, בלא שהיו רשומות בטאבו. בתי המשפט מחליטים לפי חוקי הגזלן ולא לפי הצדק.

כדי לעודד את הבדואים לעבור לעיירות שוללים הכרה מהכפרים, מונעים שירותים מוניציפאליים כמים זורמים, חשמל, כבישים, פינוי אשפה וכולי, הורסים בתים, משמידים גידולי תבואות ומחרימים עדרי צאן.

למרות כל האמצעים מעבר הבדואים לעיירות נעצר, והתחילו לחפש דרכים חדשות. ממשלת שרון החליטה להשקיע מיליארדי שקלים בפיתוח הנגב. מההחלטה נולד הכוח המשטרתי המיוחד לאכיפת החוק במגזר הבדואי, מפא`ת – מנהלת פיקוח ואכיפת תכנון ובניה. ואכן רואים עלייה חדה בהרס בתי הבדואים בנגב: ב-2011 הרסה המדינה יותר מ-1,000 בתי בדואים! ברוב הריסות הבתים אין למשפחות חלופה, והן נאלצות לבנות את ביתן מחדש באותו מקום. בעזרת אמצעי האכיפה שהחוק החדש מציע, נראה מציאות חמורה עוד יותר: משפחות יוכרחו לעזוב את אדמותיהן בלי חלופה, מחשש מאסר! רבים מהם יועברו לאדמות שנגזלו מבדואים אחרים, דבר שיגרום לסכסוכים קשים ביניהם.

ממשלת אולמרט הקימה את ועדת השופט גולדברג לבחינת התיישבות הבדואים בנגב. הבדואים וארגוני זכויות האדם ביקרו את מסקנות הוועדה. גם לימין הייתה ביקורת, ולכן מינתה ממשלת נתניהו הקודמת את פראוור להכין תכנית `יישום` לדו`ח גולדברג. התוצאה היתה החמרה קשה נגד הבדואים. כתוצאה מהביקורת הוחלט להטיל על השר בני בגין לבצע תהליך שימוע ולהציע תיקונים לתכנית פראוור. גם תיקוניו לא שינו את העובדה שהתכנית נותנת אמצעים חוקיים להתגברות על המעצור בהעברת הבדואים משארית אדמותיהם לעיירות.

אנחנו רואים תהליך היסטורי שהחל בגירוש והמשיך בגזל אדמות, תוך ריכוז הנשארים למינימום טריטוריה אפשרית. היום יושבים הבדואים על כ-350,000 דונם. אם התוכנית תצליח, הם ישבו על כ-230,000 דונם. הדיבורים על שיפור חיי הבדואים הם מסך עשן להסתרת המטרה האמיתית.

- See more at: http://on-the-left-side.org.il/%d7%a8%d7%99%d7%9b%d7%95%d7%96-%d7%94%d7%91%d7%93%d7%95%d7%90%d7%99%d7%9d/#sthash.ZR3j6Dbh.dpuf


הכותב הינו פעיל זכויות אדם ושלום


ד נ
קישורים למאמרים האחרונים בנושא

גם על זה לא שמענו שום דבר בתקשורת הישראלית
בבית המשפט בירושלים - תביעה של צלם העיתונות הפלסטיני נידאל שתיה שחיילי צה"ל ירו בעין שמאל שלו
אזרחית ירדן שבאה לחתונה בשכם נעצרה במעצר מנהלי, פתחה שביתת רעב