קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - חיים תחת כיבוש

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

גזענות של יום יום
haaretz
מאמר המערכת
01.08.2013
http://www.haaretz.co.il/opinions/editorial-articles/1.2086226

למרות גל הצעות החוק האנטי־ערביות, העולות בקידום נלהב של חלק מנבחרי הציבור - חוק המשילות, העתיד לפגוע בעיקר במפלגות הערביות; חוק מדינת הלאום, המגדיר את ישראל כמדינה יהודית לפני דמוקרטית; והחוק הכופה העדפת יוצאי צבא במגזר הציבורי והפרטי – את ביטויי הגזענות הממשיים והחזקים ביותר פוגשים בחיי היום יום. בשיחות חולין ובהנחיות לא רשמיות של פקידים בדרגים בינוניים ומטה, שבהן מועברים קודים לא כתובים, המעצבים בסופו של דבר מדיניות של ארגון, וגם של מדינה.

שיחות כמו זו שתמלילה פורסם ב`הארץ` בידי שרון שפורר (29.7), שכללה חילופי דברים בין אחראית גיוס לקוחות בסניף בנק המזרחי בקרית שמונה לבין מוקדן.
`אנחנו לא נותנים אשראים לבני דודים`, אמרה רכזת הגיוס. `ערבים, דרוזים, איך שאתה קורא להם`, ניאותה לפרט לבקשת המוקדן את אוכלוסיית `בני הדודים`, שהם לקוחות לא רצויים של הבנק, אלה שיש להציב לפניהם תנאים לא אטרקטיביים כדי שיוותרו מראש על חשבון בבנק היהודי. מדיניות בלתי רשמית זו, שהוכחשה בידי הבנק והוסברה כתקרית נקודתית שתיחקר, מתמצתת את פרקטיקות הגזענות בחברה הישראלית. חברה, שבה כבר אולי לא תקין פוליטית להכריז `אין כניסה לערבים`, אך מותר להשתמש בביטויים מרומזים כ`בני דודים` כדי להוציא לפועל הדרה גזענית.

לפרקטיקות אלו השלכות כלכליות וחברתיות קשות: נתונים שהובאו בכתבה והתבססו על נתוני מרכז המחקר של הכנסת מראים, שלקוחות ערבים, המרוכזים ברובם ובעל כורחם בשני בנקים בלבד, משלמים עמלות גבוהות יותר מלקוחות יהודים, ורווחי הריבית שלהם – הפער בין הריבית שהם מקבלים על חסכונות לזאת שהם משלמים על אשראי - גבוהים מאלה של לקוחות יהודים. עיקרון זה, הגוזר על החלש פוליטית מס או תשלום גבוה יותר על שירות, הוא פסול וחוטא לעקרונות הצדק החברתי.

אך הבעיה הגדולה של `גזענות היום יום`, כפי שהיא באה לידי ביטוי בפרשת בנק המזרחי, היא הקיום הנינוח של אפליה שגרתית בין אדם לאדם – נוהג הפושה בחברות בעלות מוסר חברתי מושחת. על בנק המזרחי, יתר הבנקים וכל מוסדות הציבור במגזר הציבורי והפרטי לעקור מן השורש שיפוט מוקדם של אדם על פי מוצאו וגזעו. זהו תנאי־סף למדינה דמוקרטית
קישורים למאמרים האחרונים בנושא

בתיהם של 44 פלסטינים מתוכם 22 ילדים נהרסו אתמול בגדה המערבית
בלילה בלילה כשכולם ישנים חיילים מתפרצים לבתים פלסטינים
היום (רביעי) משמרות מחאה ברחבי הארץ: די למעצרים המנהליים! ישוחרר מאהר אל-אח`רס!