קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - חיים תחת כיבוש

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

האמריקאים יצילו את ישראל וגם את השמאל?
hagada
שמואל אמיר
22.08.13
http://hagada.org.il/2013/08/22/%D7%94%D7%90%D7%9E%D7%A8%D7%99%D7%A7%D7%90%D7%99%D7%9D-%D7%99%D7%A6%D7%99%D7%9C%D7%95-%D7%90%D7%AA-%D7%99%D7%A9%D7%A8%D7%90%D7%9C-%D7%95%D7%92%D7%9D-%D7%90%D7%AA-%D7%94%D7%A9%D7%9E%D7%90%D7%9C/
רבים יסכימו עם יהודה באואר במאמרו ב`הארץ` ב – 16.8 בשם `רק לחץ חיצוני`. מחבר המאמר מסביר כי רק לארה`ב יש את הכוח לעשות זאת, כלומר לכפות שלום על ישראל. הוא מזכיר גם כיצר שלמה בן עמי ,שר החוץ לשעבר, סבר כך כבר לפני עשר שנים. אכן בעבר הראתה ארה`ב לא פעם את נחת זרועה. היא אילצה את בן גוריון לסגת, מ`מלכות ישראל השלישית` בסיני בטרם יכול היה להגשים את החלום, וגם בגין, המאמין הגדול בישראל השלמה, נסוג מסיני והוריד את ההיתנחלויות בצפון סיני. אפילו שמיר העיקש שמע להוראת ארה`ב לא להתערב במלחמת עיראק הראשונה. גם ראש הממשלה הנוכחי יכבוש את יצרו ולא יצא נגד איראן בטרם קבלת אור ירוק מארה`ב. שלושתם הבינו היטב שבסופו של עניין את המדיניות הגבוהה במזרח התיכון עושים בוואשינגטון ולא בירושלים. על כן ההנחה הראשונה של באואר נכונה – תחת לחץ ישראל תיסוג. חיילים אמריקאים (מקור)

השאלה היא רק באלו נסיבות ארה`ב תעשה זאת. כאן הדעות נחלקות. באואר סבור כנראה שאובמה אינו לוחץ על ישראל מרוב פחד בפני השדולה הכול יכולה כביכול `איפאק`. הוא מנסה לשכנע אותו לא לפחד, מאחר שהשדולה מבטאת רק מיעוט בצבור היהודי. יתכן וזה נכון, אך מוזר שאנחנו צריכים להסביר זאת לנשיא ארה`ב. הלוא הוא יודע ודאי טוב מאתנו מה חושבים אזרחיו. (לאחרונה אנו שומעים שגם בעזרת ציטוט בלתי חוקי). אך נשארת השאלה למה אכן ארה`ב אינה משתמשת בעוצמתה הגדולה ולוחצת על ישראל לסגת מהשטחים. מה באמת הסיבה להתייצבותה לצד ישראל פעם אחר פעם? וגם עכשיו עם תחילת שיחות קרי ארה`ב מצהירה מראש שלא תפקיר את ביטחון ישראל, כאשר שמירה על `ביטחון` מתחרז עם שמירה על ישראל הגמונית באזור, שלא תעלה על דעתה לסגת מן השטחים.

כלום תמיכת ארה`ב בישראל נובעת מרעיונות נעלים משותפים כפי שרבים בתוכנו נוטים להאמין, או שישנו גם אינטרס מוחשי אמריקאי? אצלנו לא מרבים לעסוק בכך כי התשובה אינה מחמיאה במיוחד. אינטרסים אלה גם אינם תמיד טהורים ביותר. ארה`ב היא אימפריה גדולה וכמו כל אימפריה בהיסטוריה דואגת קודם כל להמשך קיומה ואפילו הרחבת ההגמוניה שלה. כבר צ`רצ`ל אמר שהוא נבחר לשמור על האימפריה הבריטית. זה נאמר בעת שקיעת האימפריה הבריטית ולמה תחשוב ותנהג האימפריה האמריקאית אחרת. מה אם כן האינטרס של ארה`ב בתמיכתה העקבית בישראל.

ארה`ב ניצבת באזורנו מול תנועה לאומית ערבית המופיעה גם כתנועה אסלאמית, ישראל ניצבת לצד ארה`ב במאבק זה. אמריקה מוכנה לשלם – והרבה – עבור תמיכה זו. כפי שהיא תומכת בהרבה משטרים בלי לבדוק בציציותיהם. ארה`ב נוהגת כך גם כלפי ישראל. שאלת הכיבוש ודיכוי האוכלוסייה המקומית נדחית הצידה ומוזכרת רק מדי פעם כדי לפייס מעט את המשטרים הערביים התומכים בה. לכן המקווים ללחץ האמריקאי נכזבים ממנה שוב ושוב.

יהודה באואר ורבים אחרים אינם רואים סיכוי לשלום שכן שני הצדדים אינם מוכנים לפשרה. זה לכאורה נכון, אך אין זה בהכרח כך. מעולם לא הציגה ישראל בפני הפלסטינים תכנית שלום אמיתית. גם תוכנית השלום של השדרה המרכזית המופצת בימים אלה רחוקה מכך. הצעת שלום אמיתית דורשת חזרה מכל השטחים ולא `החלפת שטחים` המבטיח השארת הגושים של ההתנחלויות בידינו, וכן `חלוקת ירושלים`, וכן התייחסות לבעיית הפליטים. ועוד.

סתם הצגת שני הצדדים כמתנגדי פשרה מאבדת, מסלפת ובעיקר עוקפת את מימד המצפון והצדק בסכסוך. כמה שנרצה להתעלם מכך, בכל זאת מדובר כאן על כובשים ונכבשים. זה אפילו דומה לנימוק אחר לחסר שלום של השמאל בעבר – `אין לנו פרטנר`.

כנראה שחלק מן שמאל המתון והליברלי הותש במאבק נגד הכיבוש. אין בו הכוח ואבד בו הרצון לצאת נגד הימין בנחישות. הוא מוכן להתקוטט עם הימין על תפקיד הדת במדינה ואפילו ביחס למתנחלים אך לא יסתכן להיראות בציבור `כמצדיק ערבים`.
קישורים למאמרים האחרונים בנושא

בתיהם של 44 פלסטינים מתוכם 22 ילדים נהרסו אתמול בגדה המערבית
בלילה בלילה כשכולם ישנים חיילים מתפרצים לבתים פלסטינים
היום (רביעי) משמרות מחאה ברחבי הארץ: די למעצרים המנהליים! ישוחרר מאהר אל-אח`רס!