קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - חיים תחת כיבוש

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

מסך עשן או חפירות התגוננות
on-the-left-side
אורי הופרט
20.11.13
http://on-the-left-side.org.il/%D7%9E%D7%A1%D7%9A-%D7%A2%D7%A9%D7%9F-%D7%90%D7%95-%D7%97%D7%A4%D7%99%D7%A8%D7%95%D7%AA-%D7%94%D7%AA%D7%92%D7%95%D7%A0%D7%A0%D7%95%D7%AA/התנגשות נתניהו עם ארה`ב בנושא האיראני נועדה ליצור בין ישראל לבינה חיץ שיקשה על ארה`ב, כמתווך אמין, לפתור את הסכסוך הישראלי-פלסטיני.

עולי ברית המועצות מספרים כי הם היו מעודכנים, בדרך כלל, לגבי המתרחש בעולם.
האמנם, שאלתי, הרי הסתמכתם על הביטאון הרשמי, העיתון `פראבדה`.
והשיבו לי: ידענו לקרוא את העיתון בין השיתין…
סבורני, כי נתניהו הביא את המקשיבים לו לקהל קוראי ה`פראבדה`…

צריך לפזר את העשן הסמיך שסביב דברי ראש הממשלה. נוצר הרושם כי המתקפה של בנימין נתניהו היא בת-קול להתנגשויות ידידיו הרפובליקאים מן הקונגרס האמריקאי. ניתן להתרשם כי המתקפה מתואמת עם יריביו של הנשיא אובמה. היא נוחה לאלו המעוניינים בהתנגשות אישית עם קברניטי הדמוקרטים, כדי לצנן את מאמצי הממשל האמריקאי להביא לפתרון הסכסוך עם הפלסטינים. בכוח הרטוריקה של נתניהו, המתח מסיט את יחסי ישראל–ארה`ב לסוגיה האיראנית. סביר להניח כי ככל שפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני יראה, בעיני נתניהו, קרוב לסיומו, כך תתגבר עוצמת הרטוריקה של נתניהו, הרטוריקה שבה הוא מעכיר את היחסים עם אמריקה.

הרי ברור לנו כי בשולחן המשא ומתן עם איראן אין טיפשים (כפי שהתבטא גם שר החוץ קרי). יתר על כן, גם צרפת וסעודיה אינם צד ניטראלי, והן עומדות מול ההצעות האיראניות בתוקף רב. המעורבות הישראלית נראית הגיונית לכאורה. אין ספק כי האינטרס הישראלי עומד על סדר היום. אולם ההתנגשות עם הצמרת האמריקאית נראית מלאכותית, וספק אם היא משרתת את המדיניות של ישראל. היא טובה – לימין. ההתנגשות נועדה ליצור חיץ בין ישראל לארה`ב, חיץ שיקשה על תפקידה של ארצות הברית, כמתווך אמין, לפתור את הסכסוך הישראלי-פלסטיני.

שתיקת הציבור הישראלי, המסונוור על ידי דיבורי הסרק של נתניהו, מבטיחה לממשלה הנוכחית אפשרות להמשיך במחדליה בסוגיה הפלסטינית. האם נתעורר?
על-פי מקורות עיתונאיים רבים, ומתוך הקשבה למומחים רבים שהציגו את עמדתם בכלי התקשורת האלקטרוניים, בנימין נתניהו פעל – ערב הבחירות בארצות הברית – בנחישות ובתאום עם הרפובליקאים, כדי למנוע את בחירתו המחודשת של אובמה. את המחיר שילמה, ועודנה משלמת, מדינת ישראל. המשך ההחרפה ביחסים עם הממשל האמריקאי מסוכן לביטחון ולשלום של מדינת ישראל.

בעת המהלך המו`מ בין ארה`ב, האיחוד האירופי, כולל צרפת ומול איראן. נתניהו עושה הכל כדי להביא לדה-לגיטימציה של ארצות הברית בסוגיית אמינותה וחוכמתה כמעצמה.
לפי תפיסתי מגמתו של נתניהו ברורה:
הצגת אובמה ו-קרי כמדינאים כושלים, מתרפסים, חסרי הבנה בסבך האיראני, גירסה זו תאפשר לנתניהו להתנגד ביתר שאת לכל מהלך המתוכנן לפתור את הסכסוך הישראלי- הפלשתינאי.

חוששני שההימור של נתניהו דינו להיכשל דוגמת כישלונו כאשר חזה את נצחון ידידיו הרפובליקאים וזכה בבחירת יריבו – אובמה.
גם כעת, תחושתי היא כי המו`מ עם האיראנים יצליח לבסוף.
התהום בין נתניהו לממשל האמריקאי הדמוקרטי יעמיק ומעורבות אמריקאית בפתרון הסכסוך הישראלי-פלשתינאי יותיר את ישראל בעמדת חולשה וללא קרש הצלה.
קישורים למאמרים האחרונים בנושא

גם על זה לא שמענו שום דבר בתקשורת הישראלית
בבית המשפט בירושלים - תביעה של צלם העיתונות הפלסטיני נידאל שתיה שחיילי צה"ל ירו בעין שמאל שלו
אזרחית ירדן שבאה לחתונה בשכם נעצרה במעצר מנהלי, פתחה שביתת רעב