קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - נושאים קשורים

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

התנצלות פומבית בפני נחום ברנע
אנחנו רוצים להתנצל בפני העיתונאי נחום ברנע וכל שאר האנשים שתקפו את ההשוואה שערכנו בסרטון שלנו `כנר ללא גג` (ברנע, בטור שלו ב`ידיעות אחרונות` בשישי האחרון). הסרטון משווה בין גירוש פראור (גירוש הבדואים) ובין גירוש היהודים ברוסיה לתחום המושב. מתברר שמבחינות מסויימות גירוש פראוור קשה יותר מגירוש היהודים לתחום המושב, ואכן לא מקביל לו. צפו פה: http://rhr.org.il/heb/2013/06/12518/
***
כמו נחום ברנע ואחרים, גם אנחנו דואגים לתדמיתה של ישראל בעולם ולא מקלים ראש בדה-לגיטימציה המכוערת שנעשית לה לצד הביקורת העניינית. אבל כשאנחנו באים להעביר ביקורת, אנו נצמדים לעובדות - לא מקצינים ולא מייפים את המציאות.
***
ההשוואה בסרט אינה בין רוסיה הצארית לישראל, ההשוואה מאוד ספציפית - בין אקט של גירוש יישובים של קבוצה אתנית לאזור תחום ברוסיה הצארית ובנגב כיום. היינו שמחים לגלות ש`אין לנו מושג על מה שאנחנו מדברים`, ושהגירוש המתוכנן בנגב לא נורא כגירוש ברוסיה הצארית. ואכן ישנם הבדלים, אבל כאלו שמאירים את גירוש הבדואים המתוכנן באור שלילי אף יותר.

***
והנה ההבדלים:
1. ליהודים בגירוש ברוסיה ניתן למכור את אדמתם בטרם הגירוש. לא התכחשו לחלק מזכויות הקניין שלהם בקרקע ובתיהם לא יועדו להריסה וכך לא איבדו ערך. לבדואים אין את המזל הזה.
-
2. גירוש היהודים ברוסיה לתחום המושב היה מהלך אחד. גירוש פראוור רוצה להוסיף גירוש נוסף על גירוש הבדואים בשנות ה-50 לאזור תחום בשם `אזור הסייג`. כעת יגורשו הבדואים גם מכפרים בתחום הסייג לתוך עיירות של עוני ואבטלה, כדי שיצופפו עוד יותר [ותודה לעופר דגן מפורום דו-קיום על תובנה זו]. כך שזה לא דומה לתחום המושב, זו בעצם דחיסה נוספת של האוכלוסייה. לעומת זאת ברוסיה החלו דווקא לאפשר הקלות ביציאת יהודים למגורים מחוץ לתחום המושב עם הזמן.

3. לבסוף, ליהודים ששירתו בצבא הרוסי ניתן פטור מגירוש לתחום המושב. לא כך לבדואים ששירתו בצבא הישראלי, בצה`ל.

אם כן, סליחה פומבית זו שלוחה לכל המבקרים את ההשוואה. בבחינה מדוקדקת של העובדות, היא לצערינו עשתה חסד עם גירוש פראוור.
— at ‎אל עראקיב‎.
קישורים למאמרים האחרונים בנושא

ביאטה, אני והסרטן
מאדם קלר - מסר אישי על אבל קשה וכואב ועל התגברות
בית המשפט בירושלים ביטל את מעצרו של מוחמד כנאענה, ממנהיגי תנועת אבנאא אלבלד