קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - חיים תחת כיבוש

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

התקיימו עינויים קשים – יש לחקור
יו`ר ועדת זכויות-האדם של האו`ם, מומחים בינ`ל ומשפטנים ישראלים לביהמ`ש העליון: התקיימו עינויים קשים – יש לחקור.לקראת הדיון בבג`צ 5722/12, החודש: הבוקר הוגשה חוות-הדעת של 4 מומחים בינ`ל למשפט ועינויים, לפיה עונה העותר, מר אסעד אבו-גוש, עינויים קשים במהלך חקירתו בשב`כ.

חוות-הדעת מצטרפת לעתירה לפתוח מיד בחקירת מח`ש במקרה של אבו-גוש, ובכל מקרה של עינויים.

אלה מתווספות לחוות-דעתם של פרופ` מרדכי קרמניצר ופרופ` יובל שני, לפיה ההימנעות מחקירה אינה חוקית, ואף סותרת את הנחיות היועץ המשפטי לממשלה (היום השופט) אליקים רובינשטיין בעניין.המדינה מודה כי חוקרי השב`כ עינו את אבו-גוש; הדו`חות הרפואיים תואמים לעדותו, וחלק מהפגיעות ילוו אותו עד סוף חייו; משרד המשפטים מכיר את פרטי המקרה - אך עדיין מתעקש שלא לפתוח בחקירה פלילית, ואף אינו מציג עילה משפטית להימנעות מחקירה.

מאז 2001, הוגשו למעלה מ-800 תלונות נגד עינויים בשב`כ; ב-15% מהתלונות גם המדינה מודה שאכן התקיימו עינויים; אך מספר החקירות הפליליות של חוקרי שב`כ עומד על 0 (אפס).

נוכח הסירוב לחקור בעניינו, עתר אבו-גוש יחד עם הוועד הציבורי נגד עינויים בישראל לבג`צ נגד היועמ`ש, פרקליט המדינה, והמענים – בדרישה כי להורות על חקירה פלילית מידית של העינויים.

כפי שקובעים המשפטנים, נסיבות המקרה מחייבות חקירה, ומדיניות החסינות הכללית לעינויים סותרת את החוק הישראלי וגם את החוק הבינ`ל, ואף מפירה את פסיקת ביהמ`ש עצמו (בג`צ 5100/94).לפרטים ותיאום ראיונות: נעם הופשטטר: 0544218518המומחים החתומים על חוות-הדעת:

סר נייג`ל רודלי: פרופסור למשפטים וראש המרכז לזכויות אדם, אוניברסיטת אסקס; יו`ר מכהן של ועדת זכויות האדם של האו`ם ונשיא ועדת המשפטנים הבינלאומית (International Commission of Jurists).

פיטר תומאס ברנס: חבר הנהלת המרכז הבינלאומי לרפורמות בדין הפלילי ולמדיניות במשפט הפלילי (וונקובר). כיהן כנציג בוועדת האו`ם נגד עינויים משנת 1987, וכיו`ר הוועדה בשנים 1998-2003.

מלקולם ד. אוונס: פרופסור למשפט בינלאומי ציבורי באוניברסיטת בריסטול, בריטניה, וראש תת ועדת האו`ם למניעת עינויים.

מנפרד נוואק: פרופסור למשפט בינלאומי וזכויות אדם באוניברסיטת וינה, סגן יו`ר הסוכנות האיחוד האירופי לזכויות יסוד בווינה. כיהן, בין היתר, כשופט בלשכת זכויות האדם של בוסניה והרצגובינה בסרייבו (1996-2003) וכדווח המיוחד לעינויים מטעם האו`ם.
קישורים למאמרים האחרונים בנושא

גם על זה לא שמענו שום דבר בתקשורת הישראלית
בבית המשפט בירושלים - תביעה של צלם העיתונות הפלסטיני נידאל שתיה שחיילי צה"ל ירו בעין שמאל שלו
אזרחית ירדן שבאה לחתונה בשכם נעצרה במעצר מנהלי, פתחה שביתת רעב