קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - חיים תחת כיבוש

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

הגן הארכיאולוגי ירושלים. גן פרטי
haokets
אמנון פורטוגלי
26.02.14
http://www.haokets.org/2014/02/26/%D7%94%D7%92%D7%9F-%D7%94%D7%90%D7%A8%D7%9B%D7%99%D7%90%D7%95%D7%9C%D7%95%D7%92%D7%99-%D7%99%D7%A8%D7%95%D7%A9%D7%9C%D7%99%D7%9D-%D7%92%D7%9F-%D7%A4%D7%A8%D7%98%D7%99/בסוגיית התשלובת ממשלה-ארגוני מתנחלים לא היעדר מינהל תקין צריך להיות במרכז הדיון הציבורי, אלא ההשלכות שיש לעצם קיומה של תשלובת זו על המדינה ועל האינטרס הציבורי
עיתון `הארץ` פרסם בכותרת ראשית כי `המדינה תעניק שליטה בחלקים מהכותל לעמותת הימין אלע`ד – ללא מכרז`. בכתבה דווח כי העמותה הפרטית הימנית אלע`ד, הפועלת לייהוד מזרח ירושלים, עומדת לקבל לידיה את ניהול הגן הארכיאולוגי ירושלים הידוע גם כמרכז דוידסון. הגן הארכיאולוגי ירושלים נמצא מדרום לרחבת הכותל. הוא כולל בתוכו את רוב שטחו החשוף של הכותל המערבי וכמה מהאתרים הארכיאולוגיים החשובים בירושלים. העיתון מדגיש שהעברת השליטה נעשית ללא מכרז: `בימים האחרונים הוכנה טיוטת הסכם בין החברה הממשלתית לפיתוח הרובע היהודי שהיא בעלת השטח לבין העמותה. בידי החברה הממשלתית יש חוות דעת משפטית לפיה היא יכולה להתקשר עם אלע`ד בהסכם ללא מכרז.

יש לי בעייה מהותית עם המאמר בהארץ. הדגש על ההסדרים הפורמליים, על אי-קיום מכרז בהליכי העברת השליטה בגן לעמותת אלע`ד, שגוייה בבסיסה, מתעתעת ומסיטה את הדיון מהעיקר. אסור שהסדרים אלו ואחרים, מכרזים וכו`, להעברת השליטה (הניהול) בגן הארכיאולוגי ירושלים לעמותה הפרטית יהיו במרכז הדיון, אלא זכותנו כאזרחי ישראל על המתחם. האתרים ההיסטוריים והארכיאולוגיים של ישראל בכלל וירושלים בפרט, לא יכולים לעבור לשליטת או לניהול גוף פרטי, ולבטח לא לעמותה אידיאולוגית שיש לה אינטרסים פוליטיים.

אני רוצה להצביע על שני היבטים מטרידים בנושא זה. הראשון קשור לסכסוך היהודי-מוסלמי והשני לתהליך המסוכן שעוברת המדינה.

הסכם העברת ניהול הגן הארכיאולוגי ירושלים לעמותת אלע`ד, אם יחתם, ירשם במקום הראשון במצעד האיוולת של המאה ה-21. המשמעות של הסכם זה היא לתת לעמותה אידיאולוגית דתית ולאומנית קיצונית גישה ישירה לכותל הדרומי של מסגד אל-אקצא. אל אקצא, המוזכר בקוראן, הוא המסגד השלישי בקדושתו לאסלאם אחרי מכה ומדינה. זה גרוע מאשר לתת לפירומן טנק של דלק. זה מתכון בטוח לסיכסוכים שידליקו את כל העולם המוסלמי.

כדאי ללמוד ממה שעושה עמותת אלע`ד בסילוואן, בעיקר בחפירות שהיא חופרת מתחת לבתי התושבים. חפירות דומות, במסווה של חפירות ארכיאולוגיות, שהעמותה תעשה מתחת למסגד אל-אקצא, יביאו להסלמה חריפה ולממד חדש בסכסוך המוסלמי-יהודי, שכן הם יגבירו את החששות בעולם המוסלמי מפני נסיונות למוטט את המסגד. האירועים האלימים לעיתים שאנו רואים כיום על הקרקע בהר הבית יקבלו זירה חדשה, ממד תת-קרקעי חדש, עם השלכות גלובליות הרות אסון.

מפת הגן הארכיאולוגי ירושלים. צילום: תמר הירדני (cc)
המאפיין השני הם ההליכים להעברת השליטה לגוף פרטי, המצביעים על תהליכי עומק המסוכנים לדמוקרטיה הישראלית. בעיקר על התשלובת ממשלה-ארגוני התנחלות השולטת בארץ. הנשיא האמריקאי אייזנהאואר הזהיר בנאום הפרישה שלו ב- 1961, מפני התשלובת הצבאית-תעשייתית בארה`ב, כשהוא מתייחס ליחסים הקרובים וההשפעה בין קצינים בכירים בצבא לבין תעשיות הנשק האמריקאיות. בישראל כיום, אנו חייבים להזהיר ולהישמר מפני תשלובת הממשלה-ארגוני המתנחלים שעלולה להוביל את המדינה לאסון.
לכאורה, הממשלה `משתמשת` באלע`ד לביצוע פעולות שאינה רוצה להיות מזוהה איתן, או שאסור לה לעשותן. מנגד, אלע`ד משתמש בממשלה לקידום מטרותיה, כאשר ה`בית היהודי` דוחף את הממשלה להסכמים עם אלע`ד וגופים דומים. לכאורה, לא ברור היכן נגמרת הממשלה ומתחילה השליטה של אלע`ד, אבל גם שאלה זו אינה נכונה. למעשה מתברר שיש כאן מיזוג של שניהם. בהסכם המתגבש בין הממשלה ואלע`ד יש ביטוי למערכת ההתנחלות הישראלית הכפולה, הרשמית והלא רשמית, לשילוב של הממשלה וארגוני המתנחלים המתנהל חלקו בגלוי וחלקו הגדול בהסתר, ליחסים ההדוקים בין הממשלה לראשי ארגוני המתנחלים, זמביש ואחרים, שבארה`ב קראו להם `גילוי עריות`. השילוב הזה, והיחסים הללו הם שצריכים להיות במרכז הדיון על מה שקורה כיום במדינה, בין השאר בהסכם המתגבש על הגן הארכיאולוגי.
קישורים למאמרים האחרונים בנושא

גם על זה לא שמענו שום דבר בתקשורת הישראלית
בבית המשפט בירושלים - תביעה של צלם העיתונות הפלסטיני נידאל שתיה שחיילי צה"ל ירו בעין שמאל שלו
אזרחית ירדן שבאה לחתונה בשכם נעצרה במעצר מנהלי, פתחה שביתת רעב