קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - חיים תחת כיבוש

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

כלב השמירה מת, יחי שופר התעמולה
o 1 39
גודווין צדק
21.02.14
http://www.o139.org/2014/02/blog-post_21.html

ביום שישי שעבר פרסם כתב מעריב אריאל כהנא כתבה על ידיעה שפורסמה יומיים מאוחר יותר מאת הארגון הקיקיוני `מבט לתקשורת הפלסטינית` (להלן: מת`פ) והעומד בראשו, איתמר מרכוס, שבית המשפט קבע שאינו כשיר לשמש כמומחה בתחום סיקור תקשורת, הטוען שהרשות הפלסטינית מעבירה מאה מליון דולר בשנה למחבלים הכלואים בישראל. כהנא מצטט `מחבל` בשם חוסני שמודה שלא ביצע כל פעילות טרור, אלא הסגיר עצמו לשב`כ הישראלי כדי להכנס לכלא ולקבל משכורת מהרש`פ. יוסי גורביץ כבר שאל את השאלות הקשות שעולות מהמקרה הזה, שיותר מכל מספר על תרגיל עוקץ שעשה חוסני מול הרשות, ואין בינו לבין עידוד טרור ולו דבר, שהרי לא היה פה טרור כלל. בשביל כהנא זה כנראה מורכב מדי, לכן, כפי שנראה בהמשך, הוא ממשיך לדברר את מרכוס ומת`פ.

ב15 באוקטובר 2012 פרסמו מת`פ `חשיפה` בה הם מראים שהכספים המועברים לאסירים הפלסטינים בבתי הכלא הישראלים מוגדרים כ`משכורת` (ראתב, راتب) ולא כקצבה. לבסס דו`ח מלא על פרשנות תרגום של מילה אחת זה, אפעס, עלוב, אבל במקרה הזה זה גם לא נכון: ראתב היא אמנם גם `משכורת`, אבל גם `קצבה`, או `מלגה`. מרכוס, שאינו דובר ערבית, שוב הוכיח שהוא לא כשיר אפילו לקרוא עיתון. בדו`ח החדש מה-14 בפברואר השנה הוא ממחזר המומחה הלז את הדו`ח הקודם, ושב ומתעקש על ההבדל הסמנטי (שוב, השגוי) בין משכורת לקצבה. החידוש היחיד בדו`ח הזה הוא ראיון שנערך עם עיסא קרקע, שר האסירים הפלסטיני, בו הוא אומר שאסירים משוחררים מקבלים קצבה מהרשות. האמירה נאמרת כלאחר יד ושום מקור נוסף לא נמצא כדי לאשש את הטענה הזו, אבל זה מספיק למת`פ (דבר שלא מופיע בדו`חות, אגב, אבל מצוטט משום מה ע`י כהנא, כנראה באמצעות אקסטרפולציה של כיתה ג`) לקבוע שמדובר בתוספת של 25 מליון דולר בשנה למימון הטרור.

דיווח נוסף של מת`פ מה-12 בפברואר מצטט את קרקע כאילו הוא אומר ש-46 מליון דולר נוספים מועברים למחבלים, דבר שמנוגד לחוקי המדינות התורמות לרשות. הדיווח הזה מסתמך על ידיעה שפורסמה בעיתון אל חיאת אל ג`דידה ב-6 בפברואר, ובה, למי שיטרח לקרוא אותה במקום להסתמך על ה`מומחה` שלנו, יתחוור שמדובר בהקלות מס והשתתפות במימון טיפולי פוריות לאסירים משוחררים. יתר על כן, מדובר על תכנון שיחל באפריל השנה (אחרי שנדחה מספר פעמים),ויצא לפועל במידה ויהיה כסף בשבילו בקופת הרשות. לא בדיוק חומר הנפץ שמוצג אצל מת`פ וכהנא, אבל מי בכלל טורח לבדוק.

זו לא הפעם הראשונה שכהנא מסקר בחיבה את הארגון הזה וארגון ימין מפוקפק נוסף, NGO מוניטור. כך למשל הוא כתב ב-2009: `הם עושים סדר במרכיביה הגלויים של השיטה, וחושפים את מרכיביה הסמויים, אלו הקשורים בתמיכה החשאית האירופית`. אהדתו לאג`נדה של העמותות האלה הפכה אותו לכתב החצר שלהן והביאה אותו לפרסם מספר רב של הודעות לעיתונות של הארגונים כאילו היה מדובר בחדשות ולא ברעל תעמולתי מסולף.


***


אבל בואו נניח לרגע את חוסר המקצועיות הזועק של כהנא ומעריב שמצטטים ארגון מפוקפק כמו מת`פ בלי בדיקה מינימלית של העובדות, בטח בהתחשב בעבר הבעייתי שלו, ונבחן את האמירה כי הרשות נותנת הקלות במיסים ואף קצבאות לאסירים הכלואים בבתי הכלא הישראלים במהלך וגם אחרי שחרורם. הרשות מגדירה אסירים הזכאים לתמיכה כך: `כל אדם אשר נכלא בבתי הכלא של ישראל כתוצאה מהשתתפותו במאבק נגד הכיבוש`. זה נשמע לי מוכר, אז מצאתי את `חוק התגמולים לאסירי ציון ולבני משפחותיהם (1992)`. בין שלל הזכאים לתגמולים אפשר למצוא גם את כל מי ש`היה תושב ארץ ישראל לפני הקמת המדינה, ובשל פעילותו למען הקמת המדינה היה במעצר/מאסר או הגליה ששה חודשים לפחות`. זאת אומרת, אליבא דמרכוס, לוחמי האצ`ל והלח`י, ארגוני טרור לכל דבר (שאחד מהם אף ניסה לחבור אל הנאצים) זכאים לקצבה ולהקלות במס, אבל פלסטינים - אסור. מה שעושה מרכוס במרדף האווילי שלו אחרי הקצבאות המשולמות לאסירים ושנועדו לתמוך במשפחותיהם שנותרו ללא מפרנס זה לספק תחמושת למי שקורא להפסקת הסיוע הבינלאומי לישראל.

מת`פ ונגו`מ הם GONGO, ארגונים ממשלתיים חוץ ממשלתיים, על כך אין ויכוח. הממשלה משתמשת ב`ממצאים` המסולפים שלהם כחלק ממנגנון התעמולה המנופח והמתנפח שלה. מה שעצוב בכל עניין הזה, זה שהתקשורת הישראלית, כלב השמירה של הדמוקרטיה, זה שנועד לחשוף את הפרקטיקות הבזויות האלה, משתפת איתן פעולה.

כהנא הוא לא עיתונאי החצר היחידי במערכת. דוגמאות בולטות אחרות הן בן כספית המשמש כשופר של אם תרצו, או בן דרור ימיני המשמש כשופר של מערכת הHASBARA. הבעיה העיקרית היא שכל מה שמריח כמו דו`ח זוכה להתייחסות של אמת צרופה בלי צל של נסיון אפילו לנסות ולבדוק אם מה שכתוב שם נכון, מבוסס על עובדות, או אפילו הגיוני. עיתונאים רבים ויתרו מראש על תפקידם כחוקרים ומשמשים כצינור מבעלי האג`נדה ישירות לציבור בלי שום סינון או ציון שיגיד אם מדובר ב`חדשות` ב`פרסומת`, או ב`תעמולה`, ועם מצבם הכלכלי והפוליטי של כלי התקשורת בארץ אי אפשר לצפות שיבנו מחלקות מחקר ראויות, כאלה שידעו לסנן את המוץ מהתבן, לדעת להתעלם משטויות גמורות כמו הנתונים המסולפים של מת`פ ונגו`מ, ולתקוף כשצריך, במקרה והנתונים האלה מצוטטים על ידי חברי הממשלה כאילו היו אמת.

עצוב שזה המצב, אבל המשימה של הצבעה על הבולשיט נותרת בידי הרשת, בידי הבלוגרים המעטים שהעובדות חשובות להם, ונקראת על ידי קומץ קוראים שאכפת להם מספיק כדי להציץ מעבר לגדר שמציבה מולם התקשורת, צובעת אותה בצבעים עליזים, בשעה שמאחוריה מתעקשת המציאות להראות אפורה הרבה יותר, קשה יותר, כואבת יותר. הבעיה האמיתית תתחיל כשמסה קריטית של אנשים יתחילו לראות מעבר ל`מאיה` הזו, למסך המציאות המדומה שמוצבת מולם, אל מעבר למחיצה. אבל עד שזה יקרה, כהנא, כספית, וחבריהם ימשיכו להאכיל אותנו את צואת השוורים של מרכוס ודומיו ולספר לנו שמדובר באמברוזיה. שיהיה לנו בתאבון.


קישורים למאמרים האחרונים בנושא

גם על זה לא שמענו שום דבר בתקשורת הישראלית
בבית המשפט בירושלים - תביעה של צלם העיתונות הפלסטיני נידאל שתיה שחיילי צה"ל ירו בעין שמאל שלו
אזרחית ירדן שבאה לחתונה בשכם נעצרה במעצר מנהלי, פתחה שביתת רעב