קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - חיים תחת כיבוש

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

המאבק שנמשך: עכו לא למכירה
hagada
רוזין עודה
09.03.14
http://hagada.org.il/2014/03/09/%D7%94%D7%9E%D7%90%D7%91%D7%A7-%D7%A9%D7%A0%D7%9E%D7%A9%D7%9A-%D7%A2%D7%9B%D7%95-%D7%9C%D7%90-%D7%9C%D7%9E%D7%9B%D7%99%D7%A8%D7%94/
הגלים תמיד מתנגשים בסלע, אולי כדי לבטא את הכעס בעקבות המשבר של עכו ההיסטורית – עקירה, גירוש ומכירה של נכסים שבעליהם אינם יכולים לשפץ, ומתפתים למחירים המופרכים שמציעים להם.

מאז 1948, הממשלה חיזקה את פעילותיה הגזעניות כלפי הערבים בעיר, ולאחרונה ממקדת את הפעילות בעכו העתיקה, בעקירת האוכלוסייה דרך מניעת שיפוץ או הרחבת בתיהם, מכירת נכסים פרטיים והיסטוריים ליזמים בעלי הון.

החברה לפיתוח עכו בונה גבולות לתושבים בעיר העתיקה, לא תורמת לשיקום הבתים שעומדים בפני סכנת קריסה, כל זה בנוסף למסים הגבוהים שהוטלו על התושבים. ההגבלות הן לדעתי דרך לפינוי תושבי עכו העתיקה מבתיהם ומכירתם למשקיעים ויזמים.

לדוגמה המשבר של ח`אן אל-עומדאן שמוצע למכירה בכדי להפוך אותו למלון, כתוצאה מזה 36 משפחות יפונו מהשכונה לטובת הפרויקט.

מאות תושבים ופעילים מעכו יצאו להפגין נגד התוכנית, שיש בה פגיעה בזהות של העיר העתיקה ואופייה ההיסטורי. לצד תושבי עכו העתיקה הפגינו גם מאות אנשים ממגוון ערים וכפרים בחברה הערבית בישראל, ועורכי הדין שמטפלים בנושא בחלקו המשפטי.
עכו יפה בגלל הפרטים שמאפיינים אותה: המבנים, התושבים, הרקמה החברתית. אך לאחרונה אפשר לראות בבירור את הכאב של התושבים שעירם מהווה טרף לבעלי הון, ונכסיה ההיסטוריים מאוימים. אך התושבים נרתמו להגנת עירם ומכריזים `עכו לא למכירה`.
מה בדיוק קורה בין החומות?

מנהל מקרקעי ישראל בשיתוף עם משרד התיירות הוציאו מכרז למכירת `ח`אן אלעומדאן` שנחשב לאחד המבנים ההיסטוריים החשובים ביותר בעכו העתיקה, ואחד האתרים בטבלת מבני תרבות לשימור כמורשת עולמית לפי הכרזת אונסקו ב-2001. התכנון הוא שהמקום יהפוך לבית מלון בן 200 חדרים.

משרד התיירות טוען, שכך יישמר המבנה כמבנה היסטורי, שנבנה בשנת 1784 בתקופת השלטון העות`מאני בעיר, והוא נקרא ח`אן אלעומדאן (מלון העמודים) בגלל מספר העמודים הרב שיש בו. המבנה שימש כמעון לסוחרים שבאו ממקומות רחוקים לסחר באזור דרך הנמל של עכו. מאוחר יותר המקום היווה בית ספר ומעון לבני העדה הבהאית.

תושבי עכו הערבים מסרבים בתוקף להפוך את המקום לבית מלון, גם בגלל הפגיעה בשכנים שייאלצו לעזוב את בתיהם, שאת מקומם תתפוס חלק מתוכנית הפיתוח של הח`אן, וגם בגלל בקשתם – שלא נענתה אף פעם- להשקיע בחיזוק ושימור המבנים העתיקים בעיר, וגם להשקיע בבניית שכונות חדשות לתושבי העיר הערבים שאינם מקבלים תמורה לכספי המסים שהם משלמים, ואפילו להיפך, הצעדים שהעירייה והרשות לפיתוח עכו פוגעים קשות באוכלוסייה הערבית החלשה.

הפעילים בעכו, דרך דף פייסבוק שפתחו, גינו את תוכניות הרשות לפיתוח עכו, וטוענים שישנה תוכנית לייהוד העיר העתיקה שמיושמת כבר שנים, ובגללה חל איסור לבנות תוספת בבתי העיר העתיקה ואיסור שיפוץ, כל זה לצד אחוז האבטלה הגבוה, אחוז פשע גבוה, והיעדר תשתיות לפיתוח המבנים והתושבים!
קישורים למאמרים האחרונים בנושא

גם על זה לא שמענו שום דבר בתקשורת הישראלית
בבית המשפט בירושלים - תביעה של צלם העיתונות הפלסטיני נידאל שתיה שחיילי צה"ל ירו בעין שמאל שלו
אזרחית ירדן שבאה לחתונה בשכם נעצרה במעצר מנהלי, פתחה שביתת רעב