קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - חיים תחת כיבוש

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

עבודה עברית
o139
גודווין צדק
11.04.14
http://www.o139.org/2014/04/blog-post_11.html

לפני כעשר שנים הורד מהרשת בקול סערה אתר שקידם `עבודה עברית` ומפעיליו פירסמו, בלחץ בית המשפט, התנצלות `על הפגיעה ברגשות או בכבוד האדם או נזק שנגרם אם נגרמו לאדם או לציבור כלשהו מפרסומים באתר`. האתר פירסם משרות המיועדות ליהודים בלבד, דבר שלפני עשור נשמע חריג עד כדי פסילתו באשמת אפליה אסורה. מאז נסחפנו הרבה ימינה, והיופמיזם הזה קיבל חיים משלו והגיע עמוק לתוך המיינסטרים:
משרד העבודה והרווחה מממן לימודים במכללת `צבי` (ציונות בונה בישראל) הנמצאת בקריית ארבע וקוראת לעבודה עברית בלבד. בירושלים החלו להפיץ עצומות שהחותמים עליהן מתחייבים לקנות בבתי עסק שמעסיקים יהודים בלבד, תחת הכותרת `עבודה עברית`. אתרי אינטרנט המעודדים עבודה עברית צצים כפטריות אחרי הגשם, מצוידים בשלל טיעונים גזעניים ובלתי מתחמקים כמו `סכנה ביטחונית בהעסקת אויבינו ובעיית ההתבוללות הנוצרת במגע היום-יומי עם כאלו שאינם בני ברית`, או מצטטים איזה אדם בזוי המתהדר בתואר רב בשם קנייבסקי, האומר כי `על פי ההלכה אסור בשום אופן להעסיק ערבים, ובפרט בישיבות. זה חשש מסכנת נפשות`, עיריות מכריזות שיעסיקו יהודים בלבד, ועוד ועוד ביטויים שונים של אפרטהייד גלוי ובלתי מתנצל.

המיליציה הגזענית `השומר החדש` מפעילה בין שאר פעולותיה תכנית של `עבודה עברית`, הקוראת לצעירים יהודים לעבוד בעבודה חקלאית. בחגי ישראל הם עורכים בין השאר `הפנינג` בחוות של חקלאים יהודים (ויש גם אזהרה: `האירועים אינם מותאמים ליהודים שומרי תורה ומצוות, שכן במקום יתקיימו ריקודים מעורבים ושירה עברית אל תוך הלילה, בסגנון החלוצים שבטרם קום המדינה`), וכל זה נעשה כשהם לא מנקבים צמיגים של פלסטינים או מפוצצים כנסים הקוראים לדו-קיום. הארגון הזה, שלא מנסה להסתיר את מדיניות האפרטהייד שהוא מקדם, ממומן ונתמך באופן ישיר על ידי הממשלה ועל ידי צה`ל: סילבן שלום, בתפקידו כשר לפיתוח הנגב והגליל, העביר להם 15 מיליון שקל; משרד החקלאות העביר להם (על פי אתר התמיכות הממשלתי) 1.69 מיליון שקל; צה`ל מאפשר למתגייסיו לקצר את שירותם כדי שיוכלו להמשיך ולפעול בשורות הארגון; משמר הגבול משתף פעולה עם הארגון ומקצה לו כלי רכב, מדריך את פעיליו, ויוזם עבורם חלק מפעולותיהם. מיליציה אמיתית בחסות המדינה.

וזה לא נגמר שם: משרדי הממשלה עצמם מקדמים את האפרטהייד: משרד הקליטה אירגן יריד תעסוקה שבו הוצגה `העבודה העברית`. משרד החקלאות מוציא מיליוני שקלים על `עבודה עברית` בתחום. המשרד לפיתוח הנגב והגליל קורא למתנדבים יהודים בלבד להצטרף ל`עבודה עברית` במסיק זיתים, תומך בחברת `עבודה עברית` בירידי תעסוקה, ומקדם תכנית שלמה תחת אותה כותרת ובשיתוף עם משרד הביטחון, זה האחרון מקדם גם פרויקטים עם גופים נוספים הקוראים ל`עבודה עברית`.

האפרטהייד כבר כאן, אם נרצה להכיר בו ואם לא. היופמיזם של `עבודה עברית` הוא רק סימפטום, אבל כזה שהממשלה לא מתביישת לקדם בראש חוצות. האפליה כנגד לא יהודים בתחומי האדמות, התחבורה, בפערי השכר (50%!), בחינוך, ובעצם בכל תחום אפשרי אחר, חיה ובועטת. ההבדל היחיד שכאן הוא נעשה בגלוי ובמתכוון, וכביכול באופן מנוגד לחוק איסור האפליה. מדינת ישראל נסוגה בעשור האחרון כל כך אחורה, עד שמה שהדליק אז נורות אדומות והגיע לדיונים בכנסת ובבתי המשפט - נעשה כיום ללא פחד, בתמיכת השלטון ובכספי הציבור. התמיכה הממשלתית במיליציה חמושה המקדמת עקרונות פסולים ובארגונים המקדמים אפליה על בסיס גזע תוך הדרה של כחמישית מהאוכלוסיה - היא מסוכנת ומקשה על הדיפת הטענות הבינלאומיות כלפי ישראל בתחומים האלה. אולי נוח לנו להסתתר מאחורי המלה `יהודית`, אבל כשמדובר בבני אדם קשה להגדיר חלק מהם כאזרחים מסוג א` ואחרים כאזרחים מסוג ב` ועדיין להתיימר לשמור את ה`דמוקרטית` בטייטל.

אם הממשלה הישראלית לא רק נמנעת לפעול כנגד אפליה כזו, אלא אף מעודדת אותה, מה לנו כי נלין על מגמת ההתגזענות של הישראלים? אם הגזענות פושה בשלטון, למה שפשוטי העם ינהגו באורח שונה? אם ההנהגה מקדמת הדרה של ציבור אחד ומתן זכויות יתר לציבור אחר, באיזו זכות היא מבקשת מאזרחיה המועדפים להימנע מלנהוג על פי הדוגמה שהיא עצמה נותנת, וכיצד ייתכן שהיא מצפה מאזרחיה המודרים לשמור לה נאמנות? הדבר הנכון לעשות הוא להוריד מיד את כל הפרסומים האלה, לשלול סיוע ממשלתי מכל גוף או תנועה התומכים באפליה על רקע גזעי או אחר, ולנקוט עמדה חסרת פשרות בנוגע לכל נסיון הדרה או אפליה של ציבור כזה או אחר. אבל כולנו יודעים שדבר כזה לא יקרה. הממשלה הנוכחית, וכנראה גם זו שאחריה, ימשיכו לפעול ולעשות כל שביכולתן כדי להעמיק את הפערים, לתת יותר לאלה שיש להם ופחות לאלה שאין. כי זה מה שישראלי בעיניהן.

קישורים למאמרים האחרונים בנושא

בתיהם של 44 פלסטינים מתוכם 22 ילדים נהרסו אתמול בגדה המערבית
בלילה בלילה כשכולם ישנים חיילים מתפרצים לבתים פלסטינים
היום (רביעי) משמרות מחאה ברחבי הארץ: די למעצרים המנהליים! ישוחרר מאהר אל-אח`רס!