קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - חיים תחת כיבוש

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

אל תגידו אפרטהייד!
al-monitor
עקיבא אלדר
01.05.14
http://www.al-monitor.com/pulse/iw/originals/2014/04/kerry-apartheid-lobbyists-aipac-israeli-right-palestine.html
חבל שמזכיר המדינה ג`ון קרי השתמש במונח הנפיץ `אפרטהייד` כדי להתריע מפני ההשלכות החמורות של סתימת הגולל על פיתרון שתי המדינות. חבל גם שעסקנים יהודים מקצועיים ובראשם איפא`ק, המכונה `שדולה פרו ישראלית`, הפכו שוב את הטרגדיה הישראלית-פלסטינית לכלי נשק במאבק בין שתי המפלגות הניצות בארצות הברית.

בקצרה⎙ הדפיס במקום להתנגח עם קרי, הארגונים היהודים והימין הישראלי היו צריכים לשאת על כפיים את ממשל אובמה וקודמיו. הכיבוש לא יכול היה להתקיים בלי הסלחנות האמריקאית ביחס למדיניות ההתנחלויות וגרירת הרגליים הישראלית מאז אוסלו.

ההגדרה `אפרטהייד` עושה עוול לישראל של טרום מלחמת ששת הימים [יוני 1967], במסגרתה נכבשו שטחי הגדה המערבית, מזרח ירושלים ורצועת עזה. בימים ההם, טרם המלחמה ההיא, לא היו בישראל חוקים גזעניים שמפלים בני אדם על בסיס גזע, ולא הייתה מציאות פוליטית שבה מיעוט עריץ שולט בכוח הזרוע ובעזרת חוקים פשיסטיים ברוב משולל זכויות פוליטיות וזכויות אזרח בסיסיות. אחר כך באה המלחמה והתוצאה ידועה.

במקום להתמודד עם הבשורה הרעה, מבקריו של קרי מנגחים את השליח על ניסוחה של הבשורה הזאת. מה היו אומרים אותם `ידידי ישראל`, אם המזכיר היה מסתפק באבחנה שהחלופה לחלוקת הארץ לשתי מדינות היא איחוד האוכלוסיות תחת שליטתה של מדינה אחת - מדינת ישראל? כל בר בי רב מבין, שאם ישראל תעניק לתושבי הגדה המערבית, רצועת עזה ומזרח ירושלים זכויות אזרח, היהודים יהפכו למיעוט במדינתם. מאידך גיסא, אם ישראל תספח את השטחים ולא תעניק לפלסטינים זכויות שוות, או תנציח את מצב הכיבוש, היא תתקשה להתהדר בתואר `מדינה דמוקרטית`.

קרי ביקש לצלצל בפעמון שישראלים רבים מצלצלים בו השכם והערב. הוא לא הצטרף לשמאל הישראלי, אלא בסך הכל חזר על המסר שראש הממשלה בנימין נתניהו השמיע לפני חמש שנים בנאומו באוניברסיטת בר אילן. נתניהו הסביר אז שפיתרון שתי המדינות הוא הדרך היחידה להבטיח שישראל תשמור על צביונה היהודי ואת אופייה הדמוקרטי.

כבר היום חיים בין הים לירדן יותר פלסטינים מיהודים (לפי נתוני הלמ`ס הישראלי והפלסטיני וה-CIA). בגדה המערבית ובמזרח ירושלים חיים תחת שלטונה של ישראל כמעט שלושה מיליון פלסטינים. מאז ההתנתקות [2005] טוענת ישראל כי אינה שולטת עוד בכ-1.6 מיליון תושבי רצועת עזה. אך אם האיחוד בין הפת`ח לחמאס ייצא אל הפועל, טענה זו לא תעמוד לזכותה עוד.

בתגובה שפרסם איפא`ק על דבריו של קרי, מתפאר הארגון ביחסה של ישראל כלפי המיעוט הערבי החי בקרבה. האמנם? באתר זה פרסמנו ידיעות על הפסקת אספקת המים לשכונות הערביות במזרח ירושלים, שסופחו למדינת ישראל; בג`ץ מחה מספר פעמים בפני הממשלה על מחסור של מאות כיתות לימוד באותן שכונות; מאז `איחוד העיר` הוקצו אלפי דונמים לבניית שכונות יהודיות, בשעה שתושבי מזרח העיר מתקשים להשיג אישורים כאלה (ראו אתר `עיר עמים`).

בשבוע שעבר [24 באפריל] דיווחתי כאן על העתירה להשבת זכויות התכנון לכ-150 אלף פלסטינים המתגוררים באזור C וסובלים מאפליה בוטה בהקצאת קרקעות ובתכנון.

הרשות הפלסטינית היא מעין קבלן משנה של השלטון הישראלי. היא אינה הריבון אפילו בשכונה ברמאללה שבה שוכנים משרדיה. ישראל שולטת באופן מוחלט ב-60 אחוז משטח הגדה (אזור C). על פי דו`ח המאחזים שהגישה עו`ד טליה ששון לממשלה בשנת 2005, עשרות התנחלויות הוקמו על אדמות פרטיות של פלסטינים. שאר ההתנחלויות הוקמו על קרקעות שהוכרזו `אדמות מדינה`, בהסתמך על חוק מתקופת האימפריה העות`מנית.

ביום שני [28 באפריל] הורה בג`ץ למדינה להגיש בתוך 90 יום הצעות בדבר דרכים ממוסדות לשיתוף האוכלוסייה הפלסטינית המקומית בהליכי תכנון המשפיעים על חייה. השופטים הביעו מורת רוח מהמצב התכנוני הקיים, ודחו את טענת המדינה כי הפלסטינים שותפים במערכת הקיימת; בג`ץ גם הורה למדינה להתייחס לנתונים שהציגו העותרים, לפיהם קיימת אפליה חמורה כלפי האוכלוסייה הפלסטינית המתגוררת באזור C.

66 שנה לאחר קום המדינה, שהצהרת העצמאות שלה מבטיחה שוויון זכויות מוחלט לכל אזרחיה, קיים פער ניכר בין יהודים לערבים. לא צריך להתייגע בקריאת שפע הנתונים על התגברות האפליה הממוסדת של ערביי ישראל, המפורטים באתר האגודה לזכויות האזרח.

די בעדותו של מנהיג `הבית היהודי`, שר הכלכלה נפתלי בנט, שאינו חשוד בנטיות שמאלניות. באוקטובר אשתקד [2013] הוא מחה על כך שרק שני אחוזים מהערבים שלמדו תוכנה, עובדים אצל מעסיקים יהודים. `זה פשוט הזוי`, אמר בנט בכנס של הרשות לפיתוח המגזר הערבי, והודה שישנה `אפליה מושרשת של ערביי ישראל בשוק העבודה`.

במקום להתנגח עם קרי ולנפנף בהישגיה של הדמוקרטיה הישראלית, הארגונים היהודים והימין הישראלי היו צריכים לשאת על כפיים את ממשל אובמה, כמו גם את כל קודמיו ב-47 השנים האחרונות. הכיבוש הישראלי והאפליה שנלווית אליו, לא היו יכולים להתקיים בלי הסלחנות האמריקאית ביחס למדיניות ההתנחלויות וגרירת הרגליים הישראלית מאז הסכם אוסלו.

ובאותו עניין: תנועת `שלום עכשיו` פרסמה השבוע כי בתקופת המשא ומתן האחרון קידמה ממשלת נתניהו בנייה של לפחות 13,851 יחידות דיור חדשות מעבר לקו הירוק, בהן 2,713 בהתנחלויות מבודדות ממזרח לגדר.

יוזמת הסדר הקבע של קרי שימיה תמו השבוע [29 באפריל], מועמדת להצטרף למועדון המאכזב הכולל את פסגת קמפ דיוויד [2000], מפת הדרכים [2003], תהליך אנאפוליס [2007] ומתווה הקוורטט [2011].

מן הסתם, המשך עוד יבוא. עוד `תהליך שלום`, עוד התנחלויות, עוד אפליה. העיקר: אל תגידו אפרטהייד!


עקיבא אלדר הוא בעל טור ב``ישראל-פולס`` של אתר אל-מוניטור. עיתונאי בכיר ופובליציסט לשעבר בעיתון הארץ. שימש בתפקיד הכתב המדיני של הארץ וראש המשרד האמריקאי של העיתון בוושינגטון. ספרו ``אדוני הארץ: המתנחלים ומדינת ישראל`` אותו חיבר יחד עם פרופ` עדית זרטל הפך לרב-מכר בישראל, ותורגם לאנגלית, לגרמנית לערבית ולצרפתית. בשנת 2006 כלל אותו העיתון פיננסיאל טיימס ברשימת הפרשנים המשפיעים ביותר בעולם. הוא זכה בפרס Middle East Award מטעם ארגון - search for common ground – ארגון בינלאומי לקידום שלום ופיוס, על פעלו לקידום השלום במזרח התיכון באמצעות התקשורת אלדר הינו יליד חיפה (1945). הוא השלים לימודי כלכלה, יחסים בינלאומיים ופסיכולוגיה באוניברסיטה העברית.
קישורים למאמרים האחרונים בנושא

בתיהם של 44 פלסטינים מתוכם 22 ילדים נהרסו אתמול בגדה המערבית
בלילה בלילה כשכולם ישנים חיילים מתפרצים לבתים פלסטינים
היום (רביעי) משמרות מחאה ברחבי הארץ: די למעצרים המנהליים! ישוחרר מאהר אל-אח`רס!