קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - חיים תחת כיבוש

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

למרות הכל, עבאס מוכן
newz
עקיבא אלדר
19.05.2014
http://www.newz.co.il/news/%D7%9C%D7%9E%D7%A8%D7%95%D7%AA-%D7%94%D7%9B%D7%9C-%D7%A2%D7%91%D7%90%D7%A1-%D7%9E%D7%95%D7%9B%D7%9F
הקוורטט מת מזמן, אבל `תנאי הקוורטט` נשארו שלושת הדיברות של `תהליך השלום` בין ישראל לפלסטינים: להימנע מאלימות, להכיר במדינה השכנה ולקבל את ההתחייבויות וההסכמים הקודמים עמה. הממשל האמריקאי דורש מהנשיא מחמוד עבאס, שהממשלה החדשה שלו תאמץ את השילוש הקדוש. גם האיחוד האירופי דבק בשלישייה. שר החוץ אביגדור ליברמן אינו מסתפק בכך שממשלת האחדות הפלסטינית תקיים את התנאים. הוא דורש שהחמאס יחבק אותם.

אכן, תנאים חשובים מאין כמותם. עד כדי כך חשובים ואוניברסליים, שמן הראוי שכל מדינה שוחרת שלום תכבדם. גם ישראל. ודוק, ראש הממשלה בנימין נתניהו היה זה שקבע את הכלל `ייתנו — יקבלו, לא ייתנו — לא יקבלו`. הבה נבדוק אפוא עד כמה עומד נתניהו בתנאים הללו.

מניעת אלימות: על פי נתוני `בצלם`, כ–5,000 פלסטינים, מהם כאלף קטינים מתחת לגיל 18, נהרגו בידי כוחות הביטחון הישראליים בשטחים מאז תחילת האינתיפאדה השנייה, בספטמבר 2000, ועד 2013. שבעה חיילים בלבד הורשעו בעבירות הנוגעות למותם של שישה אזרחים בלבד. בשנים 2005–2013 רק 8.5% מתיקי החקירה שנפתחו במחוז ש`י בחשד שישראלים פגעו בפלסטינים או ברכושם הסתיימו בהגשת כתב אישום. דו`ח זכויות האדם האחרון של משרד החוץ האמריקאי קובע, כי רוב `התקפות הטרור` של המתנחלים אינן מגיעות לבתי המשפט.

בדו`ח האחרון שלו טוען אמנסטי אינטרנשיונל, כי `היד הרכה שמפעיל צה`ל נגד מתנחלים שנוהגים באלימות בפלסטינים, והכוח המופרז שמפעיל הצבא נגד פלסטינים שהפגינו נגד אלימות ישראלית, יוצרים מצב שבו מתנחלים רבים סבורים שהם יכולים לתקוף פלסטינים ולפגוע ברכושם מבלי לחשוש שיועמדו לדין או שהרשויות בישראל יעצרו בידם`.

הכרה בזכות למדינה: מפת הדרכים של הקוורטט מ–2003, שתורגמה באותה שנה להחלטה פה אחד של מועצת הביטחון, דורשת מישראל לפרסם הצהרה חד־משמעית שתאשר את התחייבותה לחזון של שתי מדינות, `הכולל מדינה פלסטינית עצמאית ובת־קיימא, החיה בשלום ובביטחון לצד ישראל`. שתי הממשלות בראשותו של נתניהו לא קיימו דיון בנושא, וממילא לא נתקבלה בהן שום החלטה. מוסדות מפלגתו של נתניהו עצמו לא שינו את עמדתם, השוללת מכל וכל את הקמתה של מדינה פלסטינית. נקל לתאר את תגובתם של השרים נפתלי בנט ואורי אריאל להצעת החלטה בממשלה הכוללת את צמד המלים `מדינה פלסטינית`.

כיבוד התחייבויות והסכמים קודמים: בהרצאה שנשא בשבוע שעבר בוושינגטון, גינה ראש צוות המו`מ האמריקאי, מרטין אינדיק, את `פעילות ההתנחלות נטולת הרסן בעיצומם של דיונים`. אינדיק לא ציין, שהפעילות הזאת מהווה הפרה של התחייבות ישראלית להקפיא כליל את הבנייה בהתנחלויות, כולל לצורך ריבוי טבעי. התחייבות זו, לצד ההבטחה לפרק את כל המאחזים שהוקמו מאז מארס 2001, מעוגנת בדו`ח מיטשל ובמפת הדרכים שאושרו בידי ממשלת הליכוד. מאז גדל מספר המתנחלים בגדה מכ–220 אלף ל–360 אלף נפש (בלי מזרח ירושלים). כשליש מהגידול נרשם בהתנחלויות שממזרח לתוואי גדר ההפרדה.

הבנייה `נטולת הרסן` בהתנחלויות ובמאחזים מגלמת הפרה של שלושת תנאי הקוורטט: היא גוררת מעשי אלימות, מחבלת בסיכוי להקים בגדה המערבית ובמזרח ירושלים מדינה בת קיימא ומהווה הפרה בוטה של התחייבויות והסכמים. ואף על פי כן, עבאס מכיר בממשלת נתניהו־ליברמן־בנט ואף מוכן לנהל עמה מו`מ וירטואלי.

הכותב הוא הפרשן המדיני של `ישראל פולס`, באתר החדשות אלמוניטור.
קישורים למאמרים האחרונים בנושא

בתיהם של 44 פלסטינים מתוכם 22 ילדים נהרסו אתמול בגדה המערבית
בלילה בלילה כשכולם ישנים חיילים מתפרצים לבתים פלסטינים
היום (רביעי) משמרות מחאה ברחבי הארץ: די למעצרים המנהליים! ישוחרר מאהר אל-אח`רס!