קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - חיים תחת כיבוש

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

הרב יצחק גינזבורג אין, המורה אדם ורטה אאוט.
on-the-left-side
רחל אליאור
28.05.14
http://on-the-left-side.org.il/הרב-יצחק-גינזבורג-אין-המורה-אדם-ורטה-אא/אוהבי הדעת, האמת והצדק ודאי לא יופתעו לשמוע שהשבוע פוטר המורה אדם ורטה מבית-הספר `אורט` בקריית טבעון, בטענת צמצומים מנהליים.

רשת `אורט`, בהנהלת תומך מפלגת `הבית היהודי` צבי פלג, תומכת במאות אלפי שקלים בעמותת `עוד יוסף חי` של הרב יצחק גינזבורג ביצהר, מקור ההשראה של מפגעי `תג מחיר`, שעל השקפתו כתבתי כאן לאחרונה. בעולם הערכים של מנהל רשת `אורט`, האנשים מיצהר ראויים לתמיכה, והמורה שביקש לבחון במבחן מוסרי את פעילותו של צה`ל, ראוי לפיטורין.

פרשת ורטה ממחישה התנגשות בין שתי תפישות עולם.
תפישת `הצדק היהודי`, או תפישת גינזבורג, רואה בכול ארץ ישראל המקראית נחלת אבות הראויה להתנחלות יהודית, ורואה בצדק היהודי המוחלט עיקר מקודש, המתעלם מזכויותיו של מי שאיננו יהודי.

תפישת `הצדק האוניברסלי`, או תפישת ורטה, מושתתת על הכלל היהודי `מה ששנוא עליך, לא תעשה לחברך`, ועל הנחת היסוד שלכל אדם תהיה זכות שווה לחירות הנרחבת ביותר העולה בקנה אחד עם חירות דומה לאחרים. תפישה זו מושתתת על זכויות היסוד של דעת, אמת וצדק, חירות, שוויון ואחווה. המאמין בערכים אלה חותר לכינון שלום, חירות ושוויון בקרב תושבי הארץ, ומוכן תמורתם להחזיר שטחים שנכבשו במלחמת ששת-הימים.
אדם ורטה ניסה להציג בפני תלמידיו ערכים של תפישת `הצדק האוניברסלי`, ומתח ביקורת על תופעות במציאות הישראלית שאינן עולות בקנה אחד עם ערכי הדמוקרטיה. הוא עשה זאת במסגרת חובתו כמורה, בפני כיתה שחלק מתלמידיה מחזיקים בתפישת `הצדק היהודי`. המאבק איננו בין המורה `עוכר ישראל` לבין תלמידה `אוהבת ישראל`, אלא בין שני המחנות הנ`ל. בחוגי התלמידה שהכריזה `יש לזרוק את כול הערבים לים`, יש לגיטימציה לשליטה על עם אחר וללאומנות יהירה, הכוללת גם טרור יהודי במסווה פטריוטי.

מקורן האידיאולוגי של פעולות `תג מחיר` הוא בספרים כ`תורת המלך`: `עלתה בידינו מסקנה ברורה שבכל מקום בו נוכחותו של גוי מסכנת חיי ישראל מותר להורגו, גם אם מדובר בחסיד אומות עולם והוא לא אשם בכלל במצב שנוצר`, ו`יש סברא לפגוע בטף אם ברור שהם יגדלו להזיק לנו`. ידועים מחברי הספר, הרבנים יצחק שפירא ויוסף אליצור, והתומכים בו הרבנים דב ליאור, יצחק גינזבורג ויעקב יוסף. ידועים דברי הרב עידו אלבה, שהורשע בהסתה לגזענות ב-1996 במאמרו `בירור הלכות הריגת גוי`, לאחר הטבח במערת המכפלה בידי ד`ר ברוך גולדשטיין. ידועים חוגי בנין בית המקדש השלישי ותומכיהם הרבנים, המתירים פעולות חבלה בראשי ערים פלסטינים ובמקומות המקודשים להם.
במציאות כזו, מסובך תפקידו של המורה המבקש להנחיל ערכים דמוקרטיים ומוסריים. חוגי `הצדק היהודי` מאמינים בערכי יסוד שאינם פתוחים לדיון ציבורי: התנחלות, תפישת תושב שאיננו יהודי כאויב, דמוניזציה של `המאיימים עלינו לכלותינו`; העמדת צה`ל מעבר לביקורת; וצירוף כוח הזרוע לחוקי ההלכה. חוגי `הצדק האוניברסלי` חפצים אף הם בביטחון ישראל, ומאמינים שהשגתו עוברת דרך כיבוד החוק הבינלאומי. הקבוצה הראשונה רואה בקבוצה השנייה איום על ביטחון ישראל, והקבוצה השנייה סבורה שהמאמצים לקידום שלום ושוויון לכול תושבי הארץ הם הערובה הטובה לביטחונה. היטיב לבטא זאת הסופר דויד גרוסמן, ימים ספורים לפני שאיבד את בנו אורי במלחמת לבנון השנייה: `חייבים לגשת לשלום של אין-ברירה באותה נחישות ויצירתיות כמו שניגשים למלחמת אין ברירה` .

שתי התפישות נשענות על ערכי יסוד שונים, ואת המציאות המורכבת נקרא המורה לבאר. כול מורה חייב לנקוט עמדה, ולבחור באחד משני הנתיבים בשאלות העומדות במרכז חיינו. ראוי לומר למורים שהוכשרו לדון בכיתה בכול נושא שעליהם להציג את עמדותיהם ביושר ובאומץ, ולתת ביטוי לבעלי דעות שונות משלהם, ברוח אמרתו של קרל פופר: `בחברה הפתוחה אין לאף אדם, גוף או ארגון אנושי, מונופול על האמת`.

איומי פיטורין אינם יכולים להסתיר שקיימים בארץ ערכים מתנגשים, המיוצגים בידי הרב גינזבורג והמורה ורטה. ראוי שתלמידים העומדים לפני גיוס ילמדו אזרחות וחינוך ותרבות ומדע, בכיתות שבהן אפשר לדון על עומק השסע ועל הדרכים לגשר עליו, בבתי ספר שבהם מלמדים מורים אמיצים רודפי צדק.
- See more at: http://on-the-left-side.org.il/%d7%94%d7%a8%d7%91-%d7%99%d7%a6%d7%97%d7%a7-%d7%92%d7%99%d7%a0%d7%96%d7%91%d7%95%d7%a8%d7%92-%d7%90%d7%99%d7%9f-%d7%94%d7%9e%d7%95%d7%a8%d7%94-%d7%90%d7%93%d7%9d-%d7%95%d7%a8%d7%98%d7%94-%d7%90%d7%90/#sthash.qgmU9A5z.dpuf
רחל אליאור, פרופ` למחשבת ישראל
קישורים למאמרים האחרונים בנושא

בתיהם של 44 פלסטינים מתוכם 22 ילדים נהרסו אתמול בגדה המערבית
בלילה בלילה כשכולם ישנים חיילים מתפרצים לבתים פלסטינים
היום (רביעי) משמרות מחאה ברחבי הארץ: די למעצרים המנהליים! ישוחרר מאהר אל-אח`רס!