קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - חיים תחת כיבוש

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

כתבה מעניינת בטלוויזיה החברתית על החוברת של הוועד הציבורי נגד עינויים
הטלוויזיה החברתית
הטלוויזיה החברתית
11.06.14
http://tv.social.org.il/updates/2014/06/11/29657


דיווח: מדריך לאזרח: בית המשפט הפלילי הבינלאומי66
מדינה נכתב על ידי תאיה גוברין-סגל
הוועד הציבורי נגד עינויים בישראל פרסם אתמול (ה-10 ליוני) את ה`מדריך לאזרח: בית המשפט הפלילי הבינלאומי`. מדריך שמטרתו להתמודד עם החששות וההיסטריה שממשלת ישראל מכניסה לדיון הציבורי, שעדיין לא מתקיים, בנושא בית הדין הפלילי הבינ`ל.

מבט מקיף על בית המשפט הפלילי הבינלאומי מגלה דבר אחר מה`פיגוע הדיפלומטי` שמתואר על ידי דוברי ממשלת ישראל ורבים בתקשורת הישראלית. רבים מהם מסתירים ואולי לא מודעים לכך שממשלת ישראל הייתה מהתומכות הגדולות והרציניות של החזון להקים בית משפט פלילי בינלאומי קבוע שישפוט יחידים ולא מדינות. אולם, בעשורים האחרונים, עמדת הממשלה כלפי בית המשפט השתנתה ועברה להתנגדות לסמכותו. לפי הצהרות הממשלה, הדבר קרה בשל סכנת הפוליטיזציה של בית המשפט.

אהרון ברק, נשיא בית המשפט העליון לשעבר, קרא להצטרפות לבית המשפט וכך גם עשה מאמר המערכת של עיתון `הארץ` (ינואר 2010). בעקבות שדרוג מעמדה של הרשות הפלסטינית באו`ם למדינה משקיפה, נראה שיוכלו הפלסטינים להצטרף לארגונים בינלאומיים כולל בית המשפט הפלילי הבינלאומי. השאלה שנותרה פתוחה היא אם אכן יצטרפו הפלסטינים, מה תעשה ישראל. סמכות של בית המשפט יכולה להיווצר על ידי הסכמה של אחת הממשלות (הישראלית או הפלסטינית) – ועשויות להיות לה השלכות מרחיקות לכת.

בית משפט פלילי בינלאומי יוכל, לדוגמא, לשפוט חיילי וקציני צה`ל על עבירות שנעשו בשטחים הכבושים, דבר שלא מתאפשר כרגע, מכיוון שלישראל מותר לשפוט רק על עבירות שנעשו בשטחה הטריטוריאלי.

עוד על הנושא, בדיון של עו`ד מיכאל ספרד, פרופ` ירון אזרחי ודר` ישי מנוחין ביום עיון של `יש גבול` על תום עידן החסינות וחשיפתם של חיילי וקציני צה`ל לתביעות משפטיות על מעשיהם בשטחים הכבושים.

קישורים למאמרים האחרונים בנושא

בתיהם של 44 פלסטינים מתוכם 22 ילדים נהרסו אתמול בגדה המערבית
בלילה בלילה כשכולם ישנים חיילים מתפרצים לבתים פלסטינים
היום (רביעי) משמרות מחאה ברחבי הארץ: די למעצרים המנהליים! ישוחרר מאהר אל-אח`רס!