קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - חיים תחת כיבוש

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

כאלף מבקשי מקלט יצאו אתמול (שישי) ממתקן חולות בו הם כלואים לכיוון הגבול עם מצרים.
mekomit
יעל מרום וחגי מטר
27.6.2014
http://mekomit.co.il/stream/תמונות-אלפי-מבקשי-מקלט-עוזבים-את-מתקן-ח/כאלף מבקשי מקלט יצאו אתמול (שישי) ממתקן חולות בו הם כלואים לכיוון הגבול עם מצרים. מבקשי המקלט לקחו עמם מזוודות והודיעו שאינם מתכוונים לשוב לכלא. כשהגיעו לגבול נבלמו על ידי חיילים, שהכריזו על שטח צבאי סגור. מבקשי המקלט המשיכו משם ליער ניצנה ושם בילו את הילה עם כוונה להמשיך במחאה בבוקר. הם מוחים נגד כליאתם ללא הגבלת זמן ודורשים התערבות של גופים בינלאומיים.

הצעדה היא עוד כלי בסדרה של מחאות לא אלימות שמקיימים מבקשי המקלט בחודשים האחרונים, מ`צעדות החופש` והפגנות הענק והשביתה בתל אביב בדצמבר האחרון ועד מחאות בתוך מתקן חולות לאחרונה.

מבקש מקלט מאריתריאה שנמצא בין הצועדים סיפר:

אנחנו נמצאים כבר שישה חודשים בחולות ומרגישים שמיצינו את עניינינו בישראל. חולות לא מקדם שום פתרון. קיווינו שזה יהיה מחנה פליטים, כמו במקומות אחרים בעולם, אבל הבנו שזה כלא. לכן אנחנו צועדים לכיוון מצרים, המקום ממנו באנו וקוראים לצלב האדום להגיע למקום ולקחת עלינו אחריות.

שבת

[16:30] במסגרת הקמת מחנה המחאה בניצנה הביא פעיל ישראלי גנרטור, שחובר לעמדת הטענה לטלפונים ניידים. מכאן מתאמים מארגני המחאה מקרב יוצאי חולות את הצעדים הבאים, בתיאום עם מבקשי מקלט נוספים בחולות ובמקומות אחרים ומפיצים את דבר ההתארגנות ברשתות החברתיות. מבקשי מקלט ממשיכים להגיע כל הזמן מחולות.

[14:00] `עד עכשיו לא שמענו מאף גורם מצד המדינה`, אומר אחד ממבקשי המקלט בניצנה ל`שיחה מקומית`. `אנחנו יושבים פה ומחכים שיפנו אלינו, מרשות ההגירה, מהממשלה, מישהו`. לדבריו מבקשי המקלט שיצאו מחולות מקצים למדינה 24 שעות לניהול משא ומתן, לפני שימשיכו בצעדי המחאה הבאים שלהם. 24 השעות צפויות לפוג בסביבות השעה 17:30.

בינתיים במקום הוקמה מרפאה ניידת של ארגון `רופאים לזכויות אדם`, לאחר שחלק ממבקשי המקלט התלוננו על מחסור בטיפול רפואי ראוי בחולות. פעילים שהגיעו למקום הביאו מים ואוכל, ואנשי דת נוצרים ערכו טקס תפילה המוני במקום.

שישי

[19:30] מבקשי המקלט התמקמו ביער ניצנה. תושבים מיישובים בסביבה הביאו לצועדים מים.

[17:30] הצבא הציג בפני הצועדים ועיתונאים וצלמים שנמצאים בשטח צו שטח צבאי סגור והרחיק את הפליטים מהגבול. המפקד במקום איים על צלמי העיתונות, שהציגו בפניו תעודות עיתונאי, שיעצרו ראשונים, משום שלדבריו הם האשמים במצב, ואם הצלמים יעזבו גם הפליטים יעזבו את המקום.

[16:40] הצבא הדף את מבקשי המקלט במרחק של קילומטר מהגבול ומנע מהם בכוח לצעוד לכיוון הגדר.

בתחילת השבוע זומנו כעשרים מבקשי מקלט אשר שוהים במתקן `הפתוח` חולות שבנגב לשימוע בלשכת האוכלוסין וההגירה של משרד הפנים בחולות. בסיום השימוע הועברו כולם לכליאה בכלא סהרונים. רוב המוזמנים לשימוע הם דמויות בולטות ופעילות באוכלוסיית השוהים במתקן, וביניהם גם מנהיגי מחאת הפליטים, מוטסים עלי ואנואר סלימאן.

העברתם של מנהיגי המאבק לסהרונים הגיעה לאחר התגברות המחאה של הכלואים במתקן. במסגרת צעדי המחאה פתחו כאלפיים מתוך כ-2,400 מבקשי המקלט השוהים במקום בשביתה. במהלך השביתה מסרבים הכלואים לקחת חלק בספירות שנערכות במתקן שלוש פעמים ביום, והפסיקו את עבודתם בתוך המתקן.

קישורים למאמרים האחרונים בנושא

גם על זה לא שמענו שום דבר בתקשורת הישראלית
בבית המשפט בירושלים - תביעה של צלם העיתונות הפלסטיני נידאל שתיה שחיילי צה"ל ירו בעין שמאל שלו
אזרחית ירדן שבאה לחתונה בשכם נעצרה במעצר מנהלי, פתחה שביתת רעב