קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - חיים תחת כיבוש

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

המקרה המוזר של הירי באנס אל אטרש
o139
גודווין צדק
28.06.14
http://www.o139.org/2014/06/blog-post_28.htmlבשבעה בנובמבר, בשעת לילה, ירה שוטר מג`ב צעיר כדור אחד בחזהו של אנס אל אטרש והרג אותו במקום. לדברי השוטר, וזו הגרסה הרשמית שאומצה על ידי ישראל, אל אטרש רץ לעברו עם סכין שלופה והוא רק הגן על עצמו. עדי ראייה טוענים שאל אטרש כלל לא החזיק סכין בעת שנורה על ידי השוטר, וממילא לא תקף ולא התכוון לתקוף איש. העובדות היחידות הברורות הן שצעיר שכל עתידו היה לפניו טמון עכשיו באדמה, ושהשוטר שירה בו מסתובב חופשי.


אנס אל אטרש, בן 23 במותו

אנס היה אחד משישה אחים ואחיות למשפחת אל אטרש משכונת אבו סנינה מחברון. הוא למד באוניברסיטה ועבד בעסק המשפחתי. למשפחה כמה חנויות נעליים: אחת בג`נין המנוהלת על ידי איסמעיל, אחיו הגדול של אנס, ושנייה ביריחו, שנוהלה על ידי אנס עצמו ובה גם נהג לישון במהלך השבוע. אח אחר, ראאד, הסיע בדרך כלל את האחים לחנויותיהם בבוקרי שבת והחזיר אותם הביתה בלילות חמישי, אחרי שעת הסגירה. אנס התכוון להתארס לבחירת לבו תוך זמן קצר, ועתידו נראה מבטיח. דבר נוסף שכדאי שתדעו על אנס הוא ששנתו כבדה. כשהוא ישן קשה היה להעיר אותו, וכשהיה מתעורר לפתע, היה מבולבל ומבוהל. הוא היה בן 23.

באותו יום סגר אנס את חנותו ביריחו בשעה עשר. אחיו, שהקדים לאספו, מספר שהיה עליז, התלוצץ עם הלקוחות, ולא ניכר עליו דבר חריג שיכול היה להעיד על העומד להתרחש. אביהם ביקש שיעצרו בשוק לרכוש כמה ירקות, וכך עשו. אנס בחר מוזיקה שאהב להשמיע במכונית ושקע בשינה עמוקה. אפילו הטלפון שלו שצילצל לא הצליח להעירו. המתקשר, בן דוד של השניים, לא ויתר כי רצה להצטרף אליהם למסיבת אירוסין שנערכה באותו ערב, והתקשר לאיסמעיל, שהעיר את אנס, וזה ענה לו שידבר עם בן הדוד כשיגיעו לחברון בעוד חצי שעה, וחזר לישון במושבו.

הרכב התקרב למחסום הקונטיינר (הידוע גם בשם `הקיוסק`), שאויש על ידי שוטרי מג`ב. השוטרים העמידו שלושה צעירים פלסטינים מול הגדר וחיפשו עליהם. רכב שנסע האט ואז המשיך, והמכונית בה נהג איסמעיל האטה גם היא. כשביקש להמשיך, שילב להילוך לא נכון והמכונית היטלטלה והשתנקה ואז עצרה לפתע.

אנס, שהתעורר בבהלה, פתח את הדלת, יצא ונעמד. אחיו קרא לו לחזור, ואז נשמעו שתי יריות. אנס נפל ליד הדלת הפתוחה. השוטרים נכנסו לפעולה: הם תפסו את הנהג, שניים אזקו את ידיו באזיקי פלדה, ושניים את רגליו. הם הפילו אותו והצמידו את פניו לקרקע, ומתחת למכונית הוא ראה אותם נושאים את גופת אחיו הרחק מהרכב. שוטר אחר בעט בגבו של איסמעיל האזוק, ששכב על הקרקע.

תוך רבע שעה הגיעו ניידות רבות למחסום, בהן גם אנשי שב`כ, שהחלו לתשאל את האח ההמום. מאיפה הכסף שהיה על גופו של אנס? מעבודה, ענה איסמעיל. היית נוסע למחסום אם היית יודע שברכב יש סכין? לא היתה סכין במכונית, הוא ענה. מה תגיד אם נראה לך סכין? אגיד שאתם משקרים, הוא ענה. לאנס לא היתה סכין. החוקרים לקחו אותו לצד הרכב והראו לו סכין מתקפלת פתוחה למחצה. זה לא הסכין של אנס, הוא צעק.

איסמעיל ישב קשור במחסום עד שהגיעו הוריו, כעבור כמה שעות. `מה עשית לאח שלך?!`, צעקה האם, והלכה לקונן על גופת בנה המונחת על הדרך, עד שנלקחה משם על ידי אמבולנס פלסטיני. אנס נקבר למחרת.

פאדל דאוד הוא נהג מונית, גם הוא מחברון. הוא נסע במוניתו מאחורי איסמעיל ואנס, והיה עד לכל הארוע. הוא לא דיבר עם משפחתו של אל אטרש לפני מתן עדותו. הוא מספר על מכוניתו הכחולה של איסמעיל המאטה ועוצרת במחסום, ועל איש צעיר שיצא ממנה והתמתח - נעמד ופרש את זרועותיו. ירייה נשמעה והצעיר נפל. שוטר אחד, הוא מספר, פנה מיד לאחר מכן לעבר השוטרים האחרים וחיבק אותם. הוא מאמין שזה היורה.
דאוד מספר על השוטרים שקשרו את הנהג, ועל שני שוטרים שלקחו את הצעיר הירוי וניסו לעשות בו החיאה.

המחסום היה מואר בזמן הירי, מספר נהג המונית, והוא עמד 15 מטר ממקום הירי וראה הכל בבירור. הצעיר יצא, התמתח ופרש זרועותיו כאדם המתעורר משנתו, ונורה. הוא לא החזיק דבר בידיו ולא הלך לשום מקום.


שוטרים במקום האירוע, צילום: משטרת ישראל

הגרסה ששחררה המשטרה זמן קצר לאחר הארוע היא זו: `מתוך הרכב ירד פלסטיני בשנות העשרים לחייו, כשבידו סכין, והחל לרוץ במהירות לעבר הלוחמים. אחד הלוחמים שהיה במחסום זיהה את החשוד וצעק לו לעצור בערבית. מכשזה לא נעצר הלוחם דרך את נשקו, וממרחק קצר הצליח לירות לעברו כדור אחד על מנת לנטרל אותו ולהסיר את האיום. המחבל נוטרל במקום. הלוחמים יצאו ללא כל פגע הודות לערנותו של הלוחם, אשר סיים טירונות רק לפני מספר חודשים`.

במחסום הקונטיינר יש מצלמות וידאו המקליטות את כל המתרחש בו. דובר צה`ל אוהב לפרסם סרטים המראים את החיילים כקורבנות של האלימות הפלסטינית, ואכן, בתקיפה אחרת שבוצעה בצומת תפוח באותו יום, הציג דובר צה`ל את סרט הווידאו. אם כך, מדוע לא פורסם עד כה סרט הווידאו שיכול לשפוך אור על מה שקרה שם?
ובכן, דובר צה`ל טוען שהוא לא מכיר סרט כזה. המחסום הוא באחריות מג`ב. בשיחת טלפון טען עוזרו של דובר מג`ב, לאחר שבדק את פרטי התקרית, כי המצלמות לא כיסו את האירוע או כל עניין רלוונטי אחר, ולטענתו, לכן הם לא עשו שימוש בחומר המצולם בעת התחקיר, וההנחה היא שהסרט לא קיים מאז. אציין כי `התקרית` התרחשה בשטח המחסום ולא מחוצה לו, לכן המסקנה היא אחת משתיים: או שהמצלמות באמת לא מכוונות לצלם את מה שמתרחש במחסום, ואז מדובר בתקלה חמורה שיש לקוות שיהיה מי שישלם עליה, או שעוזר הדובר לא מספר לנו את כל האמת. כך או כך, לטענתו אין עדות וידאו מירי קטלני שהתרחש באמצע מחסום משטרתי מואר ומצולם.

אם כך, מאיפה הגיעה הסכין המתקפלת? האם באמת היתה שייכת לאנס, כפי שטוענים השוטרים, או שנשתלה שם לאחר שהבינו ששוטר צעיר ובלתי מנוסה, שסיים את הטירונות שלו זמן קצר קודם לכן, ירה מתוך פאניקה באדם תמים? השוטר הצעיר העיד כי אנס רץ לעברו עם סכין שלופה (על פי צילומי המשטרה, אורך הלהב פחות מ-8 ס`מ), ולטענתו הספיק לצעוק לאנס בערבית, לדרוך את נשקו, ורק אז לירות בו. מדוע, אם כן, נפלה גופתו של אנס בצמוד לדלתו הפתוחה של הרכב? מדוע לא פורסם תיעוד הווידאו של הירי על אף שהמחסום מצולם? מדוע לא נעצרו אחיו וקרוביו של אל אטרש לחקירת שב`כ כפי שקורה בכל המקרים האחרים שבהם מותקפים שוטרים וחיילים על רקע לאומני?

השאלות כאן רבות וכבדות משקל, עד כדי כך שבצעד חריג, במיוחד לגבי מקרים של תקיפה לכאורה של שוטרים, החזירה פרקליטות המדינה את תיק החקירה לאח`מ (אגף חקירות ומודיעין) מחוז ש`י (שומרון ויהודה), להשלמת חקירה. בהתחשב ברקורד העלוב של המחוז הזה, בעיקר בכל הקשור לפלסטינים, סביר שללא הפעלת לחץ חיצוני התיק הזה ייקבר. התפקיד שלנו הוא לוודא שזה לא יקרה, ושהשוטר היורה יועמד לדין וישלם על החיים שנטל.


קישורים למאמרים האחרונים בנושא

גם על זה לא שמענו שום דבר בתקשורת הישראלית
בבית המשפט בירושלים - תביעה של צלם העיתונות הפלסטיני נידאל שתיה שחיילי צה"ל ירו בעין שמאל שלו
אזרחית ירדן שבאה לחתונה בשכם נעצרה במעצר מנהלי, פתחה שביתת רעב