קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - חיים תחת כיבוש

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

הגבלות על כניסה לישראל והגדה המערבית
hagada
אנה שידלו
23.04.14
hagada.org.il/2014/06/23/הגבלות-על-כניסה-לישראל-והגדה-המערבית/
מדינת ישראל רואה בחיוב את העלייה בהיקף התיירות וההגירה לארץ, אך בו בזמן מפעילה מדיניות של אפליה אתנית כלפי הבאים ארצה. המאמר הזה מציג מספר מקרים של פגיעה באנשים ממוצא פלסטיני. דרכון אמריקני בידי אדם ממוצא פלסטיני אינו ערובה לכניסה חופשית לארץ, ובכל מקרה אנשי ביטחון יתחקרו אותו על שם משפחתו ומוצא הוריו. כך אירע לשתי נשים צעירות, האחת ד`, ארכיטקטית שנולדה בארצות הברית לאב פלסטיני, וחברתה ס`, מומחית פיננסית. שתיהן נעצרו לאחרונה בנמל התעופה בן גוריון ועברו חקירה מתישה במשך 14 שעות, כולל תשאול לגבי צילומים שהיו ברשותן, בדיקה מדוקדקת של תוכן המחשבים והמטען שלהן ובדיקה גופנית. שתי קצינות ביטחון נצמדו אליהן וליוו אותן לכל מקום, אפילו לשירותים. בסוף התהליך הן גורשו בחזרה לארה`ב. מובן שתוכניות הנסיעה שלהן בוטלו וכך גם כרטיסי הטיסה שעלו להן בכסף רב.

לקבלת פנים דומה `זכתה` צעירה אחרת, ל`, ילידת ארה`ב ובת לאם פלסטינית, שהגיעה ארצה יחד עם קבוצת סטודנטים מאוניברסיטת קליפורניה במסגרת קורס ללימודי דיפלומטיה של המזרח התיכון. כשהגיעה הקבוצה למעבר הגבול מירדן ל` הופרדה מחבריה, נלקחה לתחקור, עברה בדיקה ארוכה ותשאול משפיל ולבסוף נאמר לה שבמקום לעבור באותו מעבר גבול הפתוח בפני כל אזרח – `תנסי לעבור דרך גשר אלנבי, המיועד לערבים בלבד`. לדבריה היא חשה שהופשטה מזהותה ושההיסטוריה האישית שלה נמחקה. יתר על כן, מרגע שעברה דרך גשר אלנבי והדרכון שלה קיבל את חותמת המעבר – היא מנועה מכניסה לישראל.
סטודנטים פלסטינים תושבי הגדה המערבית אינם רשאים להיכנס לישראל או לעבור דרכה ללימודיהם. רובם אינם רשאים ללמוד באוניברסיטאות ישראליות ומאז שנת 2000 סטודנטים מעזה מנועים ממעבר דרך ישראל אל האוניברסיטאות בגדה, גם אם זכו במלגה ללימודי הדוקטורט שלהם. סטודנטים פלסטינים אחרים לא הורשו להצטרף לתוכנית Coexistence דו קיום של אוניברסיטת ניו יורק, שנועדה לסטודנטים ישראליים ולסטודנטים מן הגדה. מניעת המעבר לאוניברסיטאות אלצה את התורמים האמריקנים למשוך בחזרה את המימון למלגות של הסטודנטים הפלסטינים. מגבלות המעבר הן חלק ממדיניות ההפרדה של ישראל שנכפית על פלסטינים. יוצאי דופן הם אנשי עסקים או שחקני כדורגל תושבי עזה. הם חופשיים לנסוע ללא הגבלה.

חמור עוד יותר הוא המקרה של ד`ר ה`, תושב ירושלים המזרחית זה דור חמישי, אשר חזר מארה`ב לאחר שקיבל תואר דוקטור בננוטכנולוגיה ב-2007 ועבד שנים רבות בעמק הסיליקון. הוא שילם 120 אלף שקל עבור היתר בנייה. אשתו עבדה כאחות בקופת חולים ושתי הצעות עבודה קוסמות חיכו לו. אבל, ב-1967 ישראל סיפחה את מזרח ירושלים ואת הכפרים הסמוכים ומאז מנעה תושבוּת קבע מפלסטינים באזור. האישור של ד`ר ה` פקע משום ששהה יותר משבע שנים בארה`ב ובנוסף גם קיבל אזרחות אמריקנית. אי לכך חוזי העבודה שהוצעו לו בוטלו ומשלושת ילדיו נשלל הביטוח הרפואי. גרוע מכך: היות והוא נחשב עתה כתושב בלתי חוקי הוא עלול להיאסר ולמצוא את עצמו מגורש מן הארץ בכל עת. יצוין שהקונסוליה האמריקנית בירושלים מציעה מידע בעל ערך לאמריקנים ממוצא פלסטיני המתעתדים להגיע לישראל. היא מזהירה אותם כי הכניסה לישראל עלולה להיות בלתי נעימה עבורם.

למרבה האירוניה המצב צפוי להשתנות לטובה לאחר שישראל ביקשה מארה`ב לבטל את הצורך באשרה עבור אזרחים ישראלים, ללא קשר להשתייכותם האתנית או למוצאם. ובתמורה דורשת ארה`ב הסכם הדדי, המבטיח כניסה חופשית לישראל לכל האזרחים האמריקנים ללא הבדל אתני או מוצא. תיירים וסטודנטים אשר מגיעים לביקור או חוזרים לפלסטין או לישראל אולי יוכלו יום אחד ליהנות מן החוויה, ומה שיותר חשוב, להישאר ולהעשיר את האזור כולו במיומנויות שרכשו.

אנה שידלו היא פעילה במחסום-וואצ`
קישורים למאמרים האחרונים בנושא

גם על זה לא שמענו שום דבר בתקשורת הישראלית
בבית המשפט בירושלים - תביעה של צלם העיתונות הפלסטיני נידאל שתיה שחיילי צה"ל ירו בעין שמאל שלו
אזרחית ירדן שבאה לחתונה בשכם נעצרה במעצר מנהלי, פתחה שביתת רעב