קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - חיים תחת כיבוש

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

המחדל האלוהי של שב"כ: לא ידע מה הפלסטינים מתכננים
haaretz
עמירה הס
06.07.2014
http://www.haaretz.co.il/news/shabahit/.premium-1.2367528לא מותחים ביקורת על אללה. את זה למדתי מאלפי המשפחות הפלסטיניות שהכרתי מקרוב ושישראל הרסה את חייהן בדרך זו או אחרת. גם לא שואלים `איפה אללה`, ולמה הוא מרשה שכך יתנכלו למאמיניו הנאמנים.

את הכלל שאין מבקרים את אללה כמעט שכחתי בשבוע שעבר בבית של מוחמד עואודה באידנא, שצה`ל עמד לפוצץ. אחיו של עואודה מואשם (עוד לא הורשע) ברצח ישראלי, וצה`ל ובג`ץ החליטו להתנקם בכל בני משפחתו. בת משפחה אחת אמרה לי: `תגידי לנתניהו: אללה מעניש את כל מי שגורם עוול. אללה יעניש את נתניהו כשם שהעניש את שרון`. אם כך, עניתי לה, הוא איחר מאוד. התכוונתי שאללה התמהמה בהענשת שרון. אבל היא הבינה ששרון התמהמה ב`התענשותו` שלו.

אצלנו, לעומת זאת, מותר לבקר. אחרי המשטרה וצה`ל, בא תור השב`כ לספוג ביקורת. השוטרים\ות והחיילים\ות לא טיפלו במקצועיות בקריאות המצוקה של גיל־עד שער ז`ל ושל האב אופיר שער. השב`כ לא ידע שיש חולית חמאס פלונית שמתכננת פיגוע חטיפה.

המחדלים של המשטרה ושל צה`ל הם אנושיים, המחדל של שב`כ הוא אלוהי, כגודל הציפיות שיש לישראלים ממנו: כמו אלוהים/אללה, שיודע צפונות אדם, כך השב`כ אמור לדעת מה מתבשל במוחם של 6 מיליון הפלסטינים שחיים תחת שלטון יהודי, ולסכלו.

אנחנו, ההדיוטות, אפילו לא יכולים לדמיין את מערך האנשים, הכלים והמכשירים שבידי שב`כ, שמייצרים את הידע העל־אנושי הזה. מודיעים, מלשינים, ציתותים, רכזים, מנהלי אגפים, בלונים פורחים, מזל`טים, אנטנות, מנגנוני ביטחון פלסטיניים, עינויים, מדובבים. הביקורת, שהשב`כ לא ידע ולא הגיע מבעוד מועד לחוטפים ולרוצחים, לפני החטיפה והרצח, טומנת בחובה הנחה שטכנית, כל האמצעים שברשותו מאפשרים ידע כזה. מסקנה: המחדל האלוהי פה הוא טכני. האל הכזיב כי הוא יכול.

הביקורת הישראלית נעצרת בידע ובסיבות הטכניות להיעדרו לפני השלבים שבאים אחר כך — ואלו הם הידיעה וההבנה. כי זוהי גם הציפייה ממנגנוני המודיעין שלנו: רק שידעו. שיתייחסו לכל הפלסטינים כחשודים וכאשמים פוטנציאליים, או כסייענים. לא כבני אדם. אנשי השב`כ, לא נדרשים להכיר ולהבין בני אדם והיסטוריה, ואם הם כן מבינים — עליהם להבין את ההבנה אחרי הפרישה, כשהם מתראיינים לסרטים שוברי קופות. מעצם מהותו, תפקידם קובע שהם יאחרו להבין, או שיתמהמהו בהשמעת ההבנה.

עובדי המשטרה, צה`ל והשב`כ הם פקידים, עובדי מדינה. מחובתם לאפשר את מימוש מטרות המדינה וממשלותיה. אחרת הם לא יקבלו משכורת. מטרה עליונה אחת — כפי שמוכיחה ההיסטוריה של 47 השנים האחרונות — היא ליישב את הגדה המערבית בכמה שיותר יהודים תוך כדי הריסת חייהם של כמה שיותר פלסטינים. מתפקידם של מנגנוני הביטחון לדאוג לשלומם של היהודים בכל מאחז והתנחלות, כדי שיוכלו להמשיך וליהנות מהנוף ומהקלות המס. משימת יישובם בגדה רק מתעצמת, לנוכח כישלון מאמציה של המדינה ליישב כמה שיותר יהודים ברצועת עזה: לולא היו כה מעטים, שרון לא היה מפנה אותם ב–2005.

מטרה עליונה אחרת — כפי שמוכיחות 66 שנות המדינה — היא לפורר את העם הפלסטיני עד שלא יוכל ולא ירצה לדרוש את מימוש זכותו להגדרה עצמית (יש עוד מטרות, למשל — להביא את כל היהודים בעולם לפה. הכישלון במקרה זה כה מהדהד, שחדלנו למנות את המטרה הזאת).

אז מהי הידיעה וההבנה שהשב`כ — וכל הישראלים יחד אתו — נדרשים, מצווים, מאולפים, שלא להפיק מהמידע שבידיהם? האמת היא שזה פשוט מעליב, אפילו חולני, לנסח שוב ושוב את התשובה הזאת, בתקווה הנכזבת שסוף סוף הישראלים יקלטו אותה ויסיקו את המסקנות. התשובה כל כך מובנת מאליה, מצויה בדברי חכמים ובספרי היסטוריה. מה עם, למשל, `מה ששנוא עליך לא תעשה לחברך`?

אז בואו ננסח את התשובה בצורת מידע מודיעיני בחינם: פקידי שב`כ נכבדים. שתי המטרות המדיניות שמתפקידכם להבטיח את יישומן הנינוח (סובסידיות ליהודים ופירור העם הפלסטיני) מייצרות בכל רגע אלפי בקבוקי תבערה, מיליוני אבנים, מאות פצצות מתקתקות ואין ספור צעירים זועמים בהווה ובעתיד.

שיחת חולין

יום שישי בערב, אחרי הארוחה המפסקת. זמן להתקשר לחברים בעזה. סאברין מרגיעה: כבר התרגלנו להפגזות. רק לא מצליחים להתרגל למצבנו כתרנגולות בכלוב. כל ילדיה לידה. ובדיוק כשהיא מתחילה למנות את הישגיהם בלימודים, רעש נורא של חבטה חוצץ בין מלותיה לאוזני. בקול מתנשף, מתנצל־על־התנשפותו, היא אומרת: הפגיזו. לידינו. `לידם` זהו שדה פתוח, לא רחוק מחוף הים. אני כמעט יכולה לשמוע את פעימות הלב המואצות של מי שאמרה שהתרגלה.
קישורים למאמרים האחרונים בנושא

גם על זה לא שמענו שום דבר בתקשורת הישראלית
בבית המשפט בירושלים - תביעה של צלם העיתונות הפלסטיני נידאל שתיה שחיילי צה"ל ירו בעין שמאל שלו
אזרחית ירדן שבאה לחתונה בשכם נעצרה במעצר מנהלי, פתחה שביתת רעב