קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - חיים תחת כיבוש

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

זהו דיוויד. חי בערד. גורש. נרצח בדרום סודן
שיחה מקומית
מורן מקמל
8.8.2014
http://mekomit.co.il/דיוויד-נרצח-דרום-סודן/לבחור בקדמת התמונה, עם חולצת הפסים והעניבה הכחולה, קראו דיוויד.

אני לא חושבת שאצליח להתרגל לכתוב על אנשים בלשון עבר, זה מצמרר אותי בכל פעם מחדש.

דיוויד התגורר בערד, עבד כמו מרבית חבריו במלונות ים המלח והיה חלק מחיי הקהילה הסודנית בעיר. התמונה הזו צולמה בערד ב-2010, כשקבוצת הנואר החליטה לקיים מסיבה והכריזה על ההנהגה המקומית שלה. למסיבה הוזמנו גם חברי קבוצות אתניות אחרות. זה היה אירוע יוצא דופן ומרגש שהיה לי הכבוד להיות בו.

בקיץ 2012, כמו כל קהילת הדרום סודנים, גם דיוויד גורש, במבצע שהוגדר על ידי ראש הממשלה כ`יהודי הומאני`.

בדצמבר האחרון התחילה לחימה ערה בבירת דרום סודן, ג`ובה. הקרבות התפשטו במוקדים נוספים וגבו קורבנות רבים. דיוויד מצא מקלט זמני במתחם של נציבות האו`ם בג`ובה. לדברי חבריו, באחד הימים כשיצא לסידורים נעצר על ידי איש ביטחון. הוא מצא בין מסמכיו של דיוויד העתק של ויזה מישראל אותה שמר למזכרת, אך מבחינת איש הביטחון זו הייתה `הוכחה` כי דיוויד תומך בקבוצת המורדים, ודיוויד הוצא להורג ביריות ברחוב.

הבשורות והסיפורים המחרידים על גורל המגורשים התחילו מיד עם חזרתם לשם ב-2012. טלפונים עם קידומת של דרום סודן הפכו מבחינתי למספרי מנבאי רעות. בדצמבר, כשהלחימה התפשטה, הגיעו אלינו עוד ועוד שמות של אנשים שנרצחו, אחרים שנעדרו. רק בביקורי באוגנדה, לפני מספר שבועות, הבנתי שאותו בחור שנורה ברחוב הוא הדיוויד שאני מכירה.

חיפשתי נואשות תמונה שלו, רציתי לחלוק לו כבוד אחרון, להספיד אותו, לבכות את מותו המיותר של צעיר נוסף. החיפוש בתמונות העלה זכרונות נשכחים של קהילה שהייתה ונמחתה, נמחקה, נעקרה ונשלחה מפה. לא די שלא הענקנו להם מקלט ראוי אלא ששלחנו אותם לאיזור סכנה.

עוד רבים מחבריי נעדרים מאז, מקום הימצאם לא נודע. ביניהם גם הורים לילדים ששלחנו לפנימייה בקמפלה. יש תחזיות רעות מאוד על רעב חריף שעלול להרוג רבים והלחימה נמשכת.

ואנחנו פה ממשיכים לכלוא, למרר חיים, להדוף החוצה ולגרש – כי אין מילה אחרת להחזרה מכוונת ושיטתית למקום מסוכן מלבד גירוש.

דיוויד היקר, אני לא מוצאת מילים ונחמה, לא מוצאת. הלוואי והיה אחרת, הלוואי ויהיה אחרת.

* מורן מקמל היא סטודנטית לתואר שני בעבודה סוציאלית. משנת 2009 מרכזת את קבוצת ״סטודנטים למען פליטים״ באוניברסיטת בן גוריון.קישורים למאמרים האחרונים בנושא

עצומה: שחררו את אמל נחלה, נער פלסטיני החולה במחלה קשה, וכלוא מזה שנה במעצר מנהלי ללא משפט‎‎
לגנות או לא לגנות, זאת השאלה
בתיהם של 44 פלסטינים מתוכם 22 ילדים נהרסו אתמול בגדה המערבית