קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - חיים תחת כיבוש

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

צוק איתן – עוד מלחמת שווא לתפארת מדינת ישראל
hagada
שמואל אמיר
11.08.14
http://hagada.org.il/2014/08/11/צוק-איתן-עוד-מלחמת-שולל/בינתיים אי אפשר לסכם את המלחמה בעזה. אך אין ספק שעצם הנסיגה של צה`ל הייתה ניצחון של הפלסטינים. ההודעה שנמסרה לפיה `הצבא משיג כוחותיו לעמדות טובות יותר` הייתה תמיד בתולדות המלחמות סימן לכישלון צבאי. אפילו במלחמת העולם השנייה חוסר היכולת של הכוחות הגרמניים לכבוש את מוסקווה ולהשיג את כוחותיהם נחשבת היום לתחילת המפלה הנאצית. במלחמת העולם הראשונה הודעה כזו הייתה מקובלת כדי להביע היעדר כל אפשרות להתקדם בקרב. גם אצל צה`ל בעזה המצב אינו שונה. הנסיגה החלה כאשר לצה`ל לא הייתה ברירה אחרת. הגנרלים הסבירו, אמנם בקול ענות חלשה, שאינם יכולים לכבוש את העיר עזה, כי כיבוש כזה יעלה במותם של מאות ואלפים חיילים. וגם במקום לא יכולים להישאר, כי צבא שאינו בתנועה – נשחק ואף הופך למטרה.

צה`ל אמנם התרברב כי ניצח בכל קרבות פנים אל פנים אולם מספר הקורבנות הגבוה של צה`ל (64 הרוגים ומאות פצועים) מראה אחרת. וזאת למרות שברוב ההתנגשויות פנים אל פנים לחייל הישראלי הייתה גם המטריה של חיל האוויר ותותחים. אפילו אצל פרשני הטלוויזיה הנכנעים לדעת הקהל (שהם עצמם הלהיטו ואף התסיסו) אפשר היה לשמוע כיצד הפלסטינים מופיעים משום מקום ותוקפים את החיילים, כיצד הם בהתקפה ולא רק במגננה. גנרל-פרשן אחד אפילו העיר: אנשי עזה זה לא משהו שהכרנו בגדה, הם עזים ועקשנים.

נשאיר לעתיד את הדיון הזה על בסיס הנתונים שיזלגו החוצה, אך גם היום ניתן בהחלט לשער כי לו צה`ל ידע מה נכון לו בקרבות אלה ומן המנהרות המסתעפות היה מן הסתם חושב פעמיים לפני שהיה נכנס בכלל לכל המסע הזה. איך שלא יסובבו זאת כלי התקשורת הצייתנים והדוברים של הצבא והממשלה, צה`ל יוצא מן המסע מקופל ומעוך. לא לחינם המפקדים הורו לחיילים ביציאה מהשטח להרים הרבה דגלים גבוה – גבוה ולחייך. אך יותר גרוע: הצבא הוא בעיני העולם צבא שביצע פשעי מלחמה, שטבח באוכלוסיה האזרחית, ש`חיסל` כמעט 2000 בני אדם, רובם אזרחים ובתוכם כ-300 ילדים. המפקד על הטבח הזה, הרמטכ`ל בני גנץ, מן הסתם מכין את עצמו עכשיו למשפטים בהאג ופורומים אחרים לשיפוט פושעי מלחמה. בינתיים הוא חוזר במצח נחושה אחרי דברי ראש הממשלה בנימין נתניהו שהפלסטינים הם האשמים בטבח שאנו בצענו בהם. אולי גם למד את הצביעות וההתחסדות הזו אצל ראש הממשלה לשעבר גולדה מאיר שאמרה כידוע שהדבר הרע ביותר שעשו לנו הערבים שהכריחו אותנו להרוג את ילדיהם.

אחד הדברים האיומים ששמענו מן הגנרלים והפרשנים החרוצים הוא שכאשר אנשי עזה יצאו ויראו את ההרס הנורא שהשאירו חיל האוויר, הטנקים והתותחים הם יקומו ויבואו חשבון עם ההנהגה וידרשו להפסיק את ההתנגדות. מכאן משתמע שההרס הזה נתפס אצלנו כאמצעי מלחמתי, הכרעת האויב. ההפצצה האיומה של רפיח תחת השם `חניבעל`, כאשר הסבירו לנו שעכשיו הורדנו את הכסיות והפשלנו את השרוולים כתוצאה של החטיפה שלא הייתה ו`הצלחנו` להרוג במכה זו 150 בני אדם תחת השבוי שלא היה בכלל, צריכה לזעזע כל בן אנוש. אך רוב אנשי עזה לא עונים לציפיות אצלנו של יותר רצח אזרחים יותר מהר ניצחון וכניעה. אחד מהם אמר לעמירה הס: (`הארץ`, 6 באוגוסט 2014) `אתם גידלתם אצלנו דור מלא זעם ושנאה, אתם חושבים שזהו דור שיפחד אחרי המלחמה הזו? אחרי שטיל רודף אחריהם ברחוב? זהו דור שלא יודע מהו פחד`.

בצר לה מספרת לנו הממשלה עכשיו שלא כל כך חשוב הקרב והמבצע העיקר התוצאה המדינית במו`מ המתנהל בקהיר. הנה לאן הגענו – פתאום לא חשוב הכוח אלא המו`מ! ממשלה שהשתמשה בכל השטיקים והטריקים להתחמק משך כל השנים ממו`מ, ממשלה זו מנהלת עכשיו מו`מ (אמנם בחדרים נפרדים ודרך מתווך) אפילו עם החמאס שהבטיחה לא לדבר איתו לעולם.

המלחמה הזו לוותה בישראל במסע תעמולה ומקהלות מעודדים אדירה. לכבוש את עזה! למוטט את החמאס! צעקה המקהלה. בטלוויזיה השתיקו פרשן בודד שהעז למלמל משהו על `כישלון`. אחד הפרשנים הצבאיים הצייתנים, התחלחל כאשר שמע פתאום שישראל חושבת על נסיגה, הוא לא רצה להאמין בכך והביע את התנגדותו בפעם הראשונה משך שבועות השידורים הצייתנים שלו. אך ראה זה פלא, רק החליט הקבינט שאכן נסוגים, וכל הפרשנים פה אחד היללו את הצעד – צעד מזהיר! העמיד את חמאס במצב בלתי אפשרי, חמאס נאלץ עכשיו להניף דגל לבן בדרכו לקהיר – כך הם שרו עכשיו בצוותא. זכרתי בימים עברו: במשאל דעת קהל בארה`ב בזמן מלחמת וייטנאם התברר שככל שאזרחים צפו פחות בטלוויזיה כך הם התנגדו יותר למלחמה – ולהיפך.

בעיתונות המצב לא היה שונה (פרט ל`הארץ` יש להדגיש). אחת שירדה מרום האקדמיה ללחום את מלחמות ישראל נגד החמאס הייתה הפרופסור דינה פורת. אני מתעכב כאן על דבריה כאשר (לדאבוני) הם מבטאים זרמים רחבים בציבור הישראלי ובאקדמיה. היא מסבירה לנו מי זה החמאס ומצטטת בהרחבה ממסמכיהם. הם לא מכירים בישראל, אדמת ישראל כולה היא אדמת הווקף – הקדש מוסלמי. האסלאם יכריע את ישראל ועוד כהנה דברים מרנינים. אינני בא לטעון כנגד הציטוט שגם במקורות ישראלים ואפילו רשמיים יש טקסטים לא מחמיאים כל כך לצד השני. רק רציתי להזכיר שגם מסמכי אש`ף לא היו הכי עדינים כלפי ישראל, אך ראה זה פלא רק הגיעו להסכם איתם (אוסלו) והם תיקנו את הטקסטים האלה ועכשיו הפלא ופלא הם אפילו הידידים הגדולים שלנו ואבו מאזן הוא זה שרוצים למסור לו את השלטון על הפלסטינים.
לא שונה המצב לגבי מצרים – זו שהייתה האויבת שלנו (ר` דברי גולדה למעלה) שאסור היה להחזיר לה את סיני כי מצרים היא האויב הגדול והמסוכן שלנו – והחזרת סיני היא ממש סכנה לקיום ישראל – היא עכשיו ידידתנו הקרובה ועליה אנו תולים תקוותנו במו`מ בקהיר.
אבל היסטוריה היא כנראה לא הצד החזק של הפרופסורית שלנו. לא פחות מופרך ופשוט מגוחך הוא ציטוט שלה מן החדית`, התורה שבעל פה באסלאם. גם שם כתוב, דברים איומים נגד יהודים, עליהם מתבסס החמאס. אני רק שאלה, האם קראה אי פעם מה יש למקרא לומר על כל אויבי ישראל דאז (היבוסי, החיתי, הפלשתי, האמורי, האדומי, הכנעני, וכמובן העמלקי)? נכון לא מטפלים שם בערבים, אבל הם הרי עוד לא היו קיימים כאויבי ישראל, קל לתאר מה היה למקרא לומר עליהם. צריך גם לזכור: גם אצלנו נשאר לחרד`ליסטים ולשאר הגזענים לשאוב מן המקרא שנאה לעמים אחרים. לדאבוני הפרופסורית הזו היא כנראה לא עוף מוזר באקדמיה שלנו.


קישורים למאמרים האחרונים בנושא

עצומה: שחררו את אמל נחלה, נער פלסטיני החולה במחלה קשה, וכלוא מזה שנה במעצר מנהלי ללא משפט‎‎
לגנות או לא לגנות, זאת השאלה
בתיהם של 44 פלסטינים מתוכם 22 ילדים נהרסו אתמול בגדה המערבית