קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - פרשנות

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

סמרטוט אדום, טור שבועי: הועמלן והתעמולה
גדעון ספירו

סמרטוט אדום, טור שבועי, 30 בספטמבר 2014

התועמלן והתעמולה

נאומו של ראש ממשלת ישראל באו`ם (29 בספטמבר 2014), היה נאום תעמולה שגרתי. נאום תעמולה ראוי לשמו יכיל מנה גדושה של שקרים, הולכת שולל והונאות מהולים בעובדות נכונות והתמהיל נועד לכבוש את לב הקהל. כל ערוצי הטלוויזיה ומרבית תחנות הרדיו העבירו את הנאום בשידור חי.

לא היו הפתעות. כל הקלישאות עליהן חוזר נתניהו שוב ושוב נכללו בנאום. הוא חס וחלילה לא שכח לדקלם את המנטרה `צה`ל הוא הצבא המוסרי בעולם`. במבצע `עופרת יצוקה` (דצמבר 2008-ינואר 2009) נהרגו 121 ילדים וצה`ל היה הצבא הכי מוסרי בעולם. במבצע `צוק איתן` (קיץ 2014) נהרגו למעלה מ-400 ילדים, ועדיין הוא הצבא המוסרי בעולם, אפילו ביתר שאת. עם הגיון ישראלי כזה אפשר לייצר נוסחה מתמטית לפיה ככל שהורגים יותר ילדים פלסטינים הדגש על מוסריות הצבא יותר חזק, בבחינת מקודם היינו הכי מוסריים בעולם ואילו עתה על אחת כמה וכמה.

מנטרה אחרת שהיא חומר חובה בכל נאום תעמולה, נושאת את השם `ישראל –הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון`. מקומה לא נפקד מהנאום. כמה זמן ימשיך נתניהו ללהג את השקר הזה? כל העולם כבר יודע שבשטח שבשליטת ישראל שורר מזה 47 שנים משטר אפרטהייד, לאמור, זכויות ליהודים וגזירות על הפלסטינים. זו מנטרה שנשחקה ואיבדה מכוחה ואפשר לאכסן אותה במחסן הגרוטאות של סיסמאות שתש כוחן.

האנטישמית, אוי האנטישמיות, כמה טוב שהיא כזו, בת ברית מסורה של התעמולה הישראלית, בעזרתה ניתן להשתיק כל ביקורת, גם היא נכחה בנאום. ודאע`ש, החבר החדש של התעמולה הישראלית, מודבק לכל אויבי ישראל. איראן היא דעא`ש והחמאס היא דאע`ש והחיזבאללה גם. אם אין אבחנה בין הפונדמנטליסטים, וכולם הם דאע`ש, אזי הפאזל של נתניהו לא יהיה שלם אם לא נצרף אליו את הדאע`ש היהודי, הלוא הם רבני השטחים הכבושים, חסידיהם וכמובן את נוער הגבעות, המחדשים לשיטתם את הציונות ומפיחים בה קנאות דתית.

איראן, איך אפשר בלי הפצצה האיראנית. נתניהו קורא את הידיעות על הסכם שמתגבש בין המערב לאיראן בסוגיית הפצצה הגרעינית, ודעתו כמעט ונטרפת עליו, אובמה לא פועל על פי הנחיותיו. לפי אותן ידיעות, לא זו בלבד שאיראן לא תפורק מיכולתה הגרעינית, היא תוכר כמדינת סף גרעינית. נתניהו בצדק מוטרד מאיראן גרעינית, אבל מה שהוא לא מספר בנאומו, שישראל הכניסה את המזרח התיכון למרוץ חימוש גרעיני. בהיותה מעצמה גרעינית, לא תוכל ישראל למנוע זאת מהזולת. הדרך הבטוחה לא להיות חשוף לאימי הפצצה, היא פרוז המזרח התיכון מנשק גרעיני, שפירושו, להכניס את ישראל למשטר של פרוק ופירוז. אבל נתניהו רוצה גם לפרק את איראן וגם לשייט בצוללות גרעיניות תוצרת גרמניה. זה לא ילך. אם ישראל לא תפורק, תהיה איראן גרעינית.

נתניהו ערך בנאומו השוואה בין דאע`ש לנאציזם. כפי שאלה האמינו בעליונות הגזע הארי, כך דאע`ש מאמינים שהאסלאם הוא נעלה על כל הדתות האחרות. השוואה זו לא נראית לי בעייתית לכשעצמה, אבל מוזר בעיניי שהיא יוצאת מפי ראש ממשלה של מדינה שרבים משריה, כולל הוא עצמו, חברי כנסת, חייליה, מתנחליה, רבניה, כולם חלק מהאליטה השלטת, מאמינים כי היהודים הם העם הנבחר, כי אלוהים בחר בנו מכל העמים, למה? כי כך כתוב בתנ`ך הקדוש. על פי הפירוש השולט כיום בכיפה בישראל, מעמד העם הנבחר מתיר לו להתעלל, לגרש, להרוג, ולשדוד את העם שחי כאן זמן רב לפני שהציוני הראשון דרך בארץ הקודש. האם פירוש הדבר שנתניהו וחבריו הם דעא`שים? ישפוט הקורא.

מה שנעדר כליל מנאום נתניהו הוא הכיבוש. עניין פעוט, למה להטריד את השומעים בזוטות? חבר מהחלל החיצון שהיה נוחת באולם בנאומו של נתניהו כלל לא היה יודע שישראל היא מעצמה קולוניאלית המשעבדת כמעט יובל שנים את העם הפלסטיני, רומסת את זכויותיו, גונבת את אדמתו ומבצעת פשעי מלחמה. הוא היה שומע נופת צופים של פייה טובה חפצת שלום, שלא מושג בגלל רשע אחד, אבו מאזן. עוד אחד מהשקרים שעטרו את נאום נתניהו.

והיה הטיפול האישי באבו מאזן. משעה שהאשים את ישראל בג`נוסייד, שפשפו במשרדו של נתניהו ידיים בהנאה כי אבו מאזן הרים לנתניהו כדור להנחתה. ממש מתבקש להוציא מהגנזך את עבודת הדוקטורט הרשלנית שלו על השואה, בה כיווץ את מימדיה, שאי אפשר שלא לפרשה כהכחשתה. אמנם אבו מאזן חזר בו מהאמור באותו דוקטורט והכיר בשואה, אבל זה לא מעניין בשעת מחלוקת, שהרי המסמך האקדמי המפוקפק הזה שוכב בספריות ותמיד ניתן לשלוף אותו לצרכי ניגוח.

אבו מאזן שגה כאשר האשים את ישראל בג`נוסייד. לא רק בגלל שאין כאן מחנות השמדה, ברואנדה הוכח שאפשר לבצע ג`נוסייד גם במצ`טות, אלא בגלל שמדובר בהאשמה מכלילה. בשלב זה של הסכסוך היא לא נכונה. יש בהחלט מקום להשוואות לשנות ה-30 בגרמניה, אבל הן צריכות להיות רלבנטיות. אילו היה אבו מאזן מתנסח ביתר זהירות, הדברים היו מתקבלים אחרת. למשל, להזכיר שיותר ויותר ישראלים חושבים במושגי ג`נוסייד. התחיל בכך, למיטב זיכרוני, יצחק רבין כאשר הצהיר שמצדו עזה יכולה לטבוע בים, זו אמירה שיש בה גם היבט ג`נוסיידי. אם אבו מאזן היה אומר כי במלחמה האחרונה היו קרוב לשני מיליון תושבי עזה כלואים בין הים לחומות וגדרות אלקטרוניות, אין לאן להימלט! אלפי הרוגים, עשרות אלפי פצועים, מאות אלפים שהפכו חסרי קורת גג בגלל ההרס המסיבי של ההפצצות, )פליטות בתוך פליטות), בתי חולים עם ציוד ותרופות חסרים, ילדים קטועי גפיים שוכבים במסדרונות משום שכל מרצפת בחדרי החולים תפוסה, רעש המטוסים והפצצות, תמרות עשן דמויי פטרייה גרעינית, כל אלה יוצרים אסון בסדר גודל של צונאמי, לא מידי הטבע, אלא מידי אדם. ברגעים אלה נראה כי חזונו של רבין – טביעת עזה- הולך ומתגשם. כאמור, אילו אמר זאת, הדברים היו מתקבלים ונשפטים אחרת.

אילו אמר שהקריאות `מוות לערבים` שנשמעות במספר הולך וגדל של הפגנות, משקפים ערכים של השמדת עם, היה צודק. אילו השווה בין היחס של הכובש הישראלי לרכוש פלסטיני לזה של הנאצים לרכוש יהודי בשנות ה-30 לאחר עליית היטלר לשלטון, ונעזר במחקרים המוכיחים שאין התנחלות אחת שלא גזלה קרקע פלסטינית פרטית, היה צודק. לאחרונה נודע כי גם מטה משטרת השטחים הכבושים נבנתה על קרקע פרטית. נושא זה גם מוכר לי ממשפחתי שהייתה בגרמניה אמידה ובעלת רכוש, כולל אדמות חקלאיות, והגיעה לפלשתינה בחוסר כל לאחר שרכושם נגזל כפי שנגזל רכושם של הפלסטינים בידי המדינה והמתנחלים. ההבדל בין ישראל לגרמניה בנושא זה, (נכון להיום), הוא, שגרמניה הדמוקרטית החזירה את הרכוש לבעליהם או יורשיהם, וישראל , `הדמוקרטיה היחידה....` וכו` ממשיכה זה 47 שנים במדיניות עקבית של גזל ושוד רכוש פלסטיני פרטי. אילו אמר אבו מאזן שהכיבוש הישראלי יותר אכזרי מהכיבוש הגרמני בדנמרק, היה צודק. אילו אמר שבמגירת המטכ`ל יש תוכניות לטיהור אתני (שם זמני `סילוק עמלק`?) היה צודק. אבל הוא העדיף האשמה מכלילה טרם זמנה ונתניהו ניצל זאת עד תום.

המאמץ הישראלי למקד את המחלוקת עם הפלסטינים בנושא הג`נוסייד עושה עוול לאבו מאזן. בניגוד לנתניהו
שלא הציג שום אופק מדיני, שלא לדבר על תוכנית שלום, מה שהיה הוא שיהיה, הציג אבו מאזן תוכנית מדינית שתוביל לשלום ישראלי פלסטיני. תוכניתו לכפות על ישראל את סיום הכיבוש ונסיגה לגבולות ה-4 ביוני 1967 (הקו הירוק) בהליך מדורג של שלוש שנים, שבסופו תהיינה שתי מדינות, פלסטין וישראל, (עדיין רלבנטי?) ראויה לתמיכה של שוחרי שלום וזכויות אדם. כל זאת בגיבוי מועצת הביטחון שיש לה סמכות כפייה. נתניהו ידחה תכנית זו ביהירות וזחיחות משום שבכיסו ווטו אמריקאי. הנה הפן ההרסני של התמיכה האמריקאית. כל עוד תמשיך ארה`ב לחמש את ישראל ולהטיל ווטו על כל החלטה שדורשת מישראל פעולה לסיום הכיבוש, וגרמניה תמשיך לספק צוללות גרעיניות, הסיכוי לשינוי שואף לאפס והערפדים ירוו את צימאונם.

---------------------------------------------------------------------------

דאע`ש

מטרתו המוצהרת של ארגון דאע`ש להקים את החליפות האסלאמית. בדרכו למטרה רוצח בני אדם במספרים מבהילים, ובאכזריות בל תאמן כמו עריפת ראשים לעיני המצלמה. הארגון ניצב מולנו כמגדלור של שנאה המבשר לאלו תהומות מדרדרים בני אדם כתוצאה מקנאות דתית.
חלק מלוחמי הארגון הם מתנדבים צעירים מקהילות המוסלמיות באירופה שנשבו בקסמי הארגון. הם חוזרים, כל אחד לארצו, בתחושת שליחות דתית והחשש הוא כי יבצעו פעולות טרור נגד `הכופרים`. הבעיה חורגת ממדינה זו או אחרת והיא מחייבת קואליציה בינלאומית להגנה מפני סכנת הטרור נגד אזרחים. מדינות דמוקרטיות מתלבטות איך להיאבק בסכנה מבלי לאבד את הדמוקרטיה, בלי להידרדר למדינת משטרה ולתייג את כל המוסלמים כאויבי העם.

יש מי שסבורים שאחת הדרכים זה לתקוף את הארגון בשדות הקרב שלו בהפצצות מהאוויר. אני מודה שאין לי פתרונות קסם או נוסחת זהב לפתרון הבעיה. אבל אני מפקפק אם התקפות מהאוויר הם התשובה. הניסיון המצטבר מלמד שפצצות חיל האוויר לא מחסלות רעיון, וגם פוגעות בחפים מפשע.

זן מיוחד בקרב ארגונים פונדמנטליסטים, הם מי שקרויים חוזרים בתשובה. חלק מהם נחוש להוכיח שהם קתולים מהאפיפיור. משסף הגרונות, של דאע`ש, דובר אנגלית לונדונית, הוא כנראה ראפר אנגלי שהדת שיבשה וסחררה את מוחו. בשעת כתיבת שורות אלו עולים בדעתי שתי דוגמאות מישראל, שניהם גנרלים, חילונים בעברם, שגילו את האור האלוהי, ומבלי שאלוהים נתן את הסכמתו (לא בכתב ולא בע`פ), משתמשים בשמו לביצוע פשעי מלחמה. שני הגנרלים הם המתנחלים תא`ל אביחי רונצקי שהיה הרב הצבאי הראשי, ותא`ל אפי איתם, היה מפקד חטיבת גבעתי ולאחר שחרורו חבר כנסת ושר מטעם המפד`ל. השניים מצטיינים בסף דמוקרטי נמוך ומגייסים את האל להצדקת הכיבוש והאפרטהייד מבלי שקיבלו ייפוי כוח מכבודו. האל הוא רחום וחנון ובה בעת גם אל נקם ושילם והוא יושב חסר אונים ולא יודע איך משתלטים על כל החוליגנים הנושאים את שמו לשווא. אם הבג`ץ לא יכול, איך הוא יוכל? איך מסבירים זאת לדע`ש מבלי שראשך ייערף?

יש הרבה אי צדק בעולם, עוני, אפליה גזענות. אלוהים עוד לא פתר דבר מכל אלה. נראה שאין תחליף למאבק, דמוקרטי לעקירת הרוע.
קישורים למאמרים האחרונים בנושא

פחות מאשר בנטוסטאנים
היום הכריזה ביביסטאן מלחמה על ישראל
ממשלת מיעוט עשויה להחזיר את מדינת ישראל למסלול של שפיות