קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - חיים תחת כיבוש

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

תוכנית ההסדרה: לאפשר לעזתים חיים ושיקום, רק
mekomit
חגי מטר
11.10.2014
http://mekomit.co.il/%D7%94%D7%A1%D7%93%D7%A8%D7%94-%D7%95%D7%A6%D7%9E%D7%A6%D7%95%D7%9D-%D7%94%D7%9E%D7%A6%D7%95%D7%A8/
פתאום אחרי שבע שנים במערכת הביטחון גילו שהמצור לא עוזר.

לא במקרה ההבנה הזאת מגיעה אחרי המלחמה, שזרעה כל כך הרבה חורבן, שהשיקום לבדו יעסיק את הפלסינים שנים. אולי הם ישכחו שפעם רצו מדינה
השאירו תגובה

`במערכת הביטחון מודים שהסגר הכמעט-מוחלט על הרצועה הזיק יותר משהועיל`. תמיד מדהימה אותי הקלות שבה משפטים כאלה נכתבים על ידי פרשנים למיניהם. במין נון-שלנטיות כזאת, שנדמה מהטקסט שנלווית אליה משיכת כתפיים של `נו טוב, אז לא עבד. ננסה משהו אחר`.

כאילו שלא אותה מערכת ביטחון ואותם פרשנים הם שקידמו את מדיניות המצור באופן אקטיבי מאוד במשך שבע שנים. כאילו שלא מיררו את חייהם של 1.8 מליון בני אדם ככה. כאילו שלא הרגו אלפים בעזה ועשרות כאן ויצרו חורבן בלתי נתפס בשורה של מלחמות ומבצעים בשם המדיניות הקדושה. כאילו שלא הרגילו את הציבור הישראלי לטעון שבכלל אין מצור ואם יש אז זה לא אנחנו זה המצרים ואם זה אנחנו אז זה מוצדק ולא חייבים לפלסטינים כלום ובכלל מה הם יורים. כאילו שלא הציגו את זה בתור ה-פתרון לירי מעזה ולמצוקתם הנוראה של תושבי הדרום. וכאילו שלא, רק לפני חודשיים, סגדו למלחמה והצדיקו אותה ודהרו עם החיילים לתוך עזה וגינו את השמאל, שאמר שהמצור לא חוקי, לא מוסרי ולא מועיל.

ובכל אופן, הנה בא רון בן ישי וכותב את המלים האלה. `במערכת הביטחון מודים שהסגר הכמעט-מוחלט על הרצועה הזיק יותר משהועיל`. והארץ לא רועשת. חברי כנסת לא יוצאים בתגובה שיש להעניש את מערכת הביטחון הזאת – או על טעויותיה בעבר או על כך שעכשיו התחילה לדבר בשיח `בוגדני`, כאחרון ארגוני זכויות האדם. טוקבקיסטים, אתרים ועיתונים שהם `קודם כל ישראלים` לא יגנו את כותב המאמר. זהו. תתקבל פרדיגמה חדשה. אז טעינו, בסדר, נקסט.

ועכשיו ברצינות: מה בעצם אומרת תוכנית ההסדרה שמציג מתאם הפעולות בשטחים (דרך רון בן ישי)? הכרה בממשלת האחדות, הקלה במצור, חיבור מחדש בין הגדה והרצועה, הכנסת חומרי בניין לשיקום, הרחבת תחומי הדיג, פתיחת מעברים לעובדים ואחרים שיוכלו לצאת מעזה (`המגבלה היחידה תהיה שיקולי ביטחון`, כותב בן ישי, ומזכיר למי ששכח שמניעת יציאתם של עזתים לישראל או לגדה, כמו גם מניעת הייצוא, לא נבעו משיקולי ביטחון בשנים האחרונות, אלא הייתה ענישה קולקטיבית ממניע פוליטי).

כשקוראים את הרשימה הזאת אפשר בצדק לשאול: סליחה, אז על מה הייתה המלחמה הזאת? מחודש מאי מצפים בעולם להכיר בממשלת האחדות. מיוני ועד תחילת המלחמה היה ידוע מה הדרישות של חמאס לגבי המצור, שרובן מתממשות עכשיו. זה לא פתרון לשום דבר, זה לא הסרה אמיתית של המצור או סיום של הכיבוש, אבל אם היו הולכים בדרך הזאת קודם – יתכן והמלחמה הייתה נמנעת. לא?

אז זהו, שלא. כי ההצדקה לכל זה, למדיניות ההסדרה החדשה, מבוססת על החורבן. קראו את רון בן ישי.

בחמאס זקוקים למיליארדים ולכמה שנות עבודה כדי לשקם כ-7,000 מבנים שנהרסו כליל, עשרות אלפי מבנים שניזוקו, לתת עבודה למאות אלפי צעירים מובטלים ולשקם את משילותם. הם לא יקבלו את המיליארדים הדרושים להם ואת הסחורות שיגיעו מישראל אם יחדשו את האש. זו משמעות ההרתעה החדשה וכתוצאה ממנה השקט שמקווה ישראל להשיג לתושבי הדרום במסגרת ניהול הסכסוך בגרסתו העדכנית.

ברור יותר עכשיו? רק עכשיו, אחרי שיצרנו חורבן בהיקף בלתי נתפס, כשהרסנו עשרות אלפי בתים, שכונות שלמות, תשתיות שלמות של חשמל ומים, חירבנו את הרצועה ודירדרנו אותה למצב שעל סף אסון הומניטרי – רק עכשיו אפשר לצאת לארג`ים, להזרים סחורות, לאפשר כלכלה, לתמוך ביוזמות שיקום בינלאומיות שנרקמות בקהיר במימון ערבי ומערבי. לא יותר מדי, חלילה. מספיק כדי להראות שאנחנו עושים משהו מצד אחד, אבל לא מספיק כדי ליצור שינוי מהותי במאזן הכוחות ולייצר תקווה ממשית לעתיד מעבר לשיקום.
קונספירציה? היתכן?הפוסט פורסם גם באנגלית באתר 972+.
קישורים למאמרים האחרונים בנושא

גם על זה לא שמענו שום דבר בתקשורת הישראלית
בבית המשפט בירושלים - תביעה של צלם העיתונות הפלסטיני נידאל שתיה שחיילי צה"ל ירו בעין שמאל שלו
אזרחית ירדן שבאה לחתונה בשכם נעצרה במעצר מנהלי, פתחה שביתת רעב