קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - חיים תחת כיבוש

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

המומנטום האירופי להכרה בפלסטין לצד ישראל
on-the-left-side
אלון ליאל
05.11.14
http://on-the-left-side.org.il/%D7%94%D7%9E%D7%95%D7%9E%D7%A0%D7%98%D7%95%D7%9D-%D7%94%D7%90%D7%99%D7%A8%D7%95%D7%A4%D7%99-%D7%9C%D7%94%D7%9B%D7%A8%D7%94-%D7%91%D7%A4%D7%9C%D7%A1%D7%98%D7%99%D7%9F-%D7%9C%D7%A6%D7%93-%D7%99%D7%A9/
ד`ר אלון ליאל: חוקר יחסים בינלאומיים, בעבר מנכ`ל משרד החוץ ושגריר

באתר עצומה www.atzuma.co.il/toparliaments תוכלו לראות את מכתבנו ואת 637 חותמיו עד כה, ולהצטרף. נשמח לשלוח לפרלמנטים הידידותיים לישראל מכתבים עם 1,000 חתימות.


זה התחיל לפני כחודשיים. מהפך פוליטי בשבדיה, הסוציאליסטים חזרו לשלטון, ובנאום הבכורה שלו הודיע ראש הממשלה השבדי החדש שארצו תכיר בקרוב בפלסטין.

בירושלים זעמו, מחו נמרצות, וסחטו מיד הודעה שבדית ששבדיה מכירה בזכותה של ישראל לביטחון. על סמך ההודעה המאוד שגרתית הזו, הוחלט בירושלים על ספין, כאילו ראש הממשלה הטירון של שבדיה חזר בו. התקשורת הישראלית קנתה מיד את הלוקש, כמעט ללא יוצא מן הכלל. העיתונים זעקו `שבדיה חזרה בה`, והשבדים נראו מגוחכים.

אני לא קונה ספינים כאלה בקלות. בישלתי רבים כאלה בעצמי, כאשר שרתתי כדובר משרד החוץ. לא נסחפתי אחר הכותרות הישראליות, והקשבתי לתגובה של שרת החוץ השבדית. היא אמרה קצרות, בלי שאיש בארץ שם לב `שבדיה לא חוזרת בה מהודעתה`.

למחרת בבוקר רואיינתי בקול ישראל. יוסי הדר שאל אותי מדוע השבדים חזרו בהם. השבתי: `לא רק שהשבדים איתנים בדעתם, הם התחילו מומנטום אירופי משמעותי להכרה בפלסטין`.

ימים אחדים קודם לכן ביקרתי באוקספורד, לעוד מפגש ישראלי-פלסטיני-ירדני. לפני התחלת הדיונים שמעתי מחברי, פרופ` אבי שליין, שהפרלמנט הבריטי עומד להצביע על הכרה בפלסטין. זה נראה לי מיד כהזדמנות מעולה להמשך המומנטום השבדי. בדיונים באוקספורד השתתף הלורד ג`ון אלדריג` מבריטניה, ליברל-דמוקרט, והוא שמע את דעתי כי מדובר בהצבעה היסטורית. שיחתנו התרחשה יומיים לפני יום כיפור, וההצבעה בפרלמנט הבריטי עמדה להיערך תוך 10 ימים. הצעתי למסור ללורד מכתב של `50, אולי אפילו 100` ישראלים לתמיכה בהכרה בפלסטין לצד מדינת ישראל. הוא השיב: `תן לי לבדוק`.

כעבור 4-5 ימים הגיעה תשובה: `הרעיון מצוין. שלחו מכתב תוך 36 שעות`. בעזרתם המופלאה של 2 חברי, מראשוני `שלום עכשיו`, פרופ` עמירם גולדבלום ויו`ר מס`ד נפתלי רז, הגשנו ללורד במועד המבוקש מכתב חתום על ידי 363 ישראלים, רבים מהם אישים בעלי מוניטין, שקראו לחברי הפרלמנט הבריטי להכיר בפלסטין.

בריטיעד שעות אחדות לפני ההצבעה לא היה כל ביטחון בתוצאה. הלורד אולדריג` כתב לי: `יש אפשרות לנצח`. בדיון עצמו הוקרא והוזכר מכתבנו על-ידי מספר חברי פרלמנט. התוצאה הדהימה את כולם: 274 בעד הכרה בפלסטין, 12 נגד.

בירושלים בישלו ספין חדש: `מדובר במהלך סמלי בלבד, שלא ישפיע על עמדת ממשלת בריטניה`. אבל התוצאה הכתה גלים באירופה כולה. הצעות לדיונים דומים הוגשו בפרלמנט הספרדי, ושלחנו מכתב תמיכה עם 550 חתימות. אחר-כך החליטו לדון בכך גם בפרלמנטים האירי, הדני, הפיני, ואתמול גם בצרפתי. משרד החוץ בירושלים המשיך להתעקש: `בלמנו את היוזמה השבדית`.

עד כמה שזה ישמע מוזר ומפתיע, יש לנו – השמאל הישראלי החוץ-פרלמנטרי – השפעה רבה באירופה. במדינות מערב-אירופה מכירים שמות של חותמי המכתב. חיכו באירופה לאמירה שלנו, ועתה נעזרים בה כדי להוכיח שאין בישראל קונסנסוס כנגד מדינה פלסטינית.
המכתב שלנו לפרלמנטים הולך ותופח. עתה חתומים עליו כבר 637 ישראלים, כ-100 מהם שמות המוכרים כמעט לכל ישראלי. חשוב מאוד לחזק את הרשימה ולעבות אותה, אנחנו קוראים לכל תומך ברעיון שתי המדינות לצרף את חתימתו. מאוד נשמח להגיש לפרלמנטים הידידותיים לישראל, של דנמרק (מחר) ושל אירלנד (בתחילת שבוע הבא), יותר מ-1,000 חתימות.

קונסנסוס אירופי של הכרה בפלסטין ישאיר את ארצות הברית מבודדת עם עמדה אנכרוניסטית, שנוגדת גם את מדיניותה היא. ארצות הברית תלך בעקבות אירופה, אם אירופה תהיה מאוחדת בסוגיה. אחרי אירופה וארצות הברית תצטרך גם ממשלת ישראל להחליט היכן היא עומדת.

באתר עצומה www.atzuma.co.il/toparliaments תוכלו לראות את מכתבנו ואת חותמיו. חיתמו שם עכשיו, באנגלית – שם פרטי ואחריו משפחה, ובמשבצת `הערות`: עיסוק / דרגת מיל` (מסא`ל) / תואר אקדמי (מד`ר, והתחום) / ישוב (אם ב`עוטף עזה` או בגבול לבנון); ותוכלו גם לחתום דרכנו: לפרופ` עמירם גולדבלום amiram@vms.huji.ac.il; לנפתלי רז zar89@netvision.net.il; או אלי, alonliel@netvision.net.il.
החיבור בינינו לבין דעת הקהל האירופית הוא חיבור מנצח. חיבור זה יעזור לנו להציל את ישראל שאנחנו אוהבים – ישראל היהודית והדמוקרטית באמת.

- See more at:
קישורים למאמרים האחרונים בנושא

בתיהם של 44 פלסטינים מתוכם 22 ילדים נהרסו אתמול בגדה המערבית
בלילה בלילה כשכולם ישנים חיילים מתפרצים לבתים פלסטינים
היום (רביעי) משמרות מחאה ברחבי הארץ: די למעצרים המנהליים! ישוחרר מאהר אל-אח`רס!