קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - חיים תחת כיבוש

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

הידרדרות במצבו של עיתונאי פלסטיני ששובת רעב בשל מעצרו המנהלי
mekomit
נעם רותם
10.1.2016
http://mekomit.co.il/%D7%94%D7%99%D7%93%D7%A8%D7%93%D7%A8%D7%95%D7%AA-%D7%90%D7%9C%D7%A7%D7%99%D7%A7-%D7%A9%D7%91%D7%99%D7%AA%D7%AA-%D7%A8%D7%A2%D7%91/עם כניסתו של היום ה-46 לשביתת הרעב של העציר המנהלי מחמד אלקיק, מדווח עורך דינו, אשרף אבו סנינה, על התדרדרות נוספת במצבו, וכי הוא החל להקיא ולהשתין דם. לדבריו, אלקיק איבד את היכולת לדבר או ללכת, והוא מתקשר בקושי בעזרת סימנים. למרות זאת הוא אזוק למיטתו בבית החולים `העמק` בעפולה בשתי רגליים וביד אחת במשך 24 שעות ביממה.

אחד התסמינים של שביתת רעב מלאה הוא סכנה של מוות פתאומי לאחר כ-7 שבועות, ואלקיק כבר נמצא בטווח הסכנה לחייו. עם ההתדרדרות במצבו, נושא ההזנה בכפיה צפוי לעלות בקרוב על שולחנו של היועמ`ש, וזה יצטרך להכריע האם יוחדר צינור ישירות לקיבתו של העציר המנהלי ויזרים נוזל שיסכן את חייו, ישלול את שארית כבודו וזכותו על גופו, אך ככל הנראה יחזיק אותו בחיים.

בית החולים סרב להגיב לגבי התכנסותה של וועדת ההזנה, זו שאמורה להכריע בשאלת ההזנה בכפייה, וטען כי הוא מנוע מלמסור מידע על מי שנמצא בחסות שב`ס, זאת למרות שזו וועדה של בית החולים. משב`ס נמסר כי העצור נמצא בבית החולים תחת מעקב רופאים ושב״ס אינו מוסמך למסור על כך מידע, וכי אזיקתו למיטה בשלוש גפיים `נעשית על פי הנהלים ובהתאם להערכת מסוכנות התואמת לתנאי המקום`.

אלקיק, כתב ערוץ החדשות הסעודי `אלמג`ד`, תושב דורא שבאיזור חברון, נעצר בלילה של ה-21 לנובמבר. חיילים פוצצו את דלת ביתו ולקחו אותו למתקן חקירות, שם הוחזק במשך מעל שלושה שבועות עם צו איסור מפגש וללא כל מגע עם העולם החיצון. ארבעה ימים לאחר תחילת החקירה, כשהבין אלקיק, לדברי עורך דינו, שמדובר בחקירה פוליטית, הכריז במחאה על שביתת רעב. במהלך החקירה, כך על פי מקורביו, הוא נחקר על `הסתה עיתונאית`, וכשסרב לשתף פעולה, הועבר למעצר מנהלי לכליאה ללא משפט.

עד כה שביתתו של אלקיק נענית בשתיקה מצד כל הצדדים. התקשורת הישראלית דוממת, כהרגלה, אך ארגוני האסירים של הרשות הפלסטינית לא יוצאים מגדרם, כמו שעשו במקרים קודמים, יתכן שבין השאר בגלל עמדתו הביקורתית של אלקיק להתנהלות הרשות ואי-הרצון להפוך אותו למרטיר.

ראוי לציין כי אלקיק, פעיל חמאס על פי השב`כ, הוא מבקר ידוע של הרשות הפלסטינית ומאמריו האחרונים לפני מעצרו ביקרו את מדיניות הרשות בנושאים שונים. בין היתר טען כי חופש העיתונות ברשות הוא בדיחה, וביקר את מנגנוני הבטחון והמעצרים של פעילים פוליטיים בגדה המערבית.

בשבוע שעבר פרסמנו כי מקורבים לעיתונאי טוענים כי הוא עבר עינויים במהלך חקירתו באמצעים שכללו בין השאר מכות, צעקות, כפיתות בתנוחות מכאיבות לאורך זמן, מניעת שינה לתקופות ארוכות, חשיפה לקור, והשמעת מוזיקה בווליום גבוה.
קישורים למאמרים האחרונים בנושא

גם על זה לא שמענו שום דבר בתקשורת הישראלית
בבית המשפט בירושלים - תביעה של צלם העיתונות הפלסטיני נידאל שתיה שחיילי צה"ל ירו בעין שמאל שלו
אזרחית ירדן שבאה לחתונה בשכם נעצרה במעצר מנהלי, פתחה שביתת רעב