קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - חיים תחת כיבוש

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

כוונות טובות שמוליכות למלחמת אזרחים
hagada
ישראל פוטרמן
30.01.16
http://hagada.org.il/2016/01/30/%D7%9B%D7%95%D7%95%D7%A0%D7%95%D7%AA-%D7%98%D7%95%D7%91%D7%95%D7%AA-%D7%A9%D7%9E%D7%95%D7%9C%D7%99%D7%9B%D7%95%D7%AA-%D7%9C%D7%9E%D7%9C%D7%97%D7%9E%D7%AA-%D7%90%D7%96%D7%A8%D7%97%D7%99%D7%9D/


כישלונם של הכותבת ושל חבריה הליברלים שאינם מבחינים בין שוויון פוליטי פורמלי לבין שוויון ממשי-חומרי. הם מניחים שהשוויון הפורמלי, למרות שאינו מבטל את אי השוויון הנובע מהניצול הקפיטליסטי, הרי שהוא מבטל את האפרטהייד הנובע משליטה של הציונים על הפלסטינים, ושלילת זכויותיהם הבסיסיות. להנחה זו יש אולי תוקף במדינות שאינן מיוסדות על קולוניאליזם, או מיוסדות על קולוניאליזם של ניצול, אבל אין לה תוקף בתנאים של הקולוניאליזם הציוני. אולי משום כך תומכים ברעיון ״המדינה האחת״ גם חלק קטן של המתנחלים.


הקולוניאליזם בדרום אפריקה לדוגמה, מבוסס על ניצול השחורים, וזו גם הייתה מטרת האפרטהייד. אבל ללא השחורים וניצולם אין קיום גם ללבנים. לכן ביטול אי השוויון הפוליטי, הגם שהכניס כמה שחורים למעגל המנצלים, לא ביטל את הניצול של הרוב השחור, והשיטה לא נפגעה.

הקולוניאליזם הציוני מבוסס על `מדינה יהודית ודמוקרטית`. כלומר רוב יהודי השולט על מקסימום שטח עם מינימום ערבים. לשיטה הזאת יש גם ביטוי חומרי, תמיכה כלכלית ופוליטית של הממסד היהודי עתיר ההון והמעצמות האימפריאליסטיות. זה מה שעושה את ישראל למה שהיא כיום, וזה מה שנתן לשיטה את התמיכה של רוב היהודים, עקב הגזענות הטבועה בה שמעניקה פריבילגיה ליהודים על פני הערבים ואחרים.

מדינה אחת `דמוקרטית` (המבוססת על דמוקרטיה בורגנית פורמלית), מהים עד הירדן, דו לאומית או `מדינת כל אזרחיה”, לא מבטלת את המטרות הבסיסיות של הקולוניאליזם הציוני. ישראל המורחבת, או איך שיקראו לה, תהיה בשליטת הציונים. הכוח הממשי, קרי – הכוח הכלכלי, יישאר בידי היהודים, ומתוך כך גם הכוח הפוליטי יישאר בידיהם. הציונים לא יוותרו על מטרתם הבסיסית – השתלטות על השטח ונישול הפלסטינים – ורוב היהודים ימשיכו לתמוך בכך מתוך עמדת הכוח.


ההבדל בין ״מדינה אחת״ למצב כיום טמון בכך שהכול יהיה לגיטימי, הן מבחינת החוק הבינלאומי והן מבחינת החוק הפורמלי הפנימי (שמעניק להון לפעול באין מפריע). התנחלויות, שעד עתה היו שנויות במחלוקת, מבחינת החוק הבינלאומי יהפכו להיות כשרות למהדרין. סוחרי הקרקעות משני הצדדים יוכלו באין מפריע להעביר אדמה פלסטינית לידי יזמים יהודים, עליה יבנו התנחלויות (מה זה התנחלויות, ערים…) ליהודים בלבד, כי להם יהיו האמצעים לרכוש בתים חדשים.
זו רק דוגמה אחת למה שעלול לקרות כאן במציאות של מדינה אחת, שמעורבים בה לאום אחד ששולט על כל מקורות הכוח, ומטרתו לנשל את העם האחר. לא צריך להיות בעל דמיון עשיר לחזות כל זאת, מספיק לראות את מצבם של הפלסטינים אזרחי ישראל, שאפילו אינם מסכנים את המטרות הציוניות, מפאת מיעוטם באוכלוסיה.
לסיכום, יש לנו כאן כוונות טובות שמוליכות למלחמת אזרחים ולגיהינום. אז מה כן? כמובן בלי תשובה אי אפשר.
קודם כל, לבעיות הקשות של העולם – התרסקות הקפיטליזם ומה שעלול לבוא במקומו, אין בדיוק פתרון רלוונטי. השמאל בעולם עסוק יותר בלהתנער `מפשעי הסוציאליזם` ומעדיף טלאי ליברלי – `סוציאל דמוקרטי` על הקפיטליזם (לא רלוונטי לקפיטליזם במשבר המתמשך), במקום מאבק לסוציאליזם רלוונטי גם כאן.
אבל בלי כלום אי אפשר.
המאבק הפלסטיני ימשך, במקרה הטוב הוא יוביל לחלוקה לשתי מדינות, ובכך צריך לתמוך (כמו שצריך לתמוך בפירוק כמה מחסומים). שתי מדינות לא יפתרו את הבעיה של התיאבון הציוני, ולא את בעיית הפליטים הפלסטינים. אבל לפתרון זה בכל זאת יתרון – לפלסטינים תהיה איזושהי שליטה על חייהם ועל השטח, ותהיה הגנה בינלאומית על ריבונותם, עד כמה שזו אכן מגינה.

קישורים למאמרים האחרונים בנושא

גם על זה לא שמענו שום דבר בתקשורת הישראלית
בבית המשפט בירושלים - תביעה של צלם העיתונות הפלסטיני נידאל שתיה שחיילי צה"ל ירו בעין שמאל שלו
אזרחית ירדן שבאה לחתונה בשכם נעצרה במעצר מנהלי, פתחה שביתת רעב