קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - חיים תחת כיבוש

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

תגידו שלום ולצאת – פה זה בית משפט ולא ביקור משפחות
hagada
ניצה אמינוב
07.03.16
http://hagada.org.il/2016/03/07/%D7%AA%D7%92%D7%99%D7%93%D7%95-%D7%A9%D7%9C%D7%95%D7%9D-%D7%95%D7%9C%D7%A6%D7%90%D7%AA-%D7%A4%D7%94-%D7%96%D7%94-%D7%91%D7%99%D7%AA-%D7%9E%D7%A9%D7%A4%D7%98-%D7%95%D7%9C%D7%90-%D7%91%D7%99%D7%A7/



כשהגעתי ב-9.30 בבוקר, ב-22 בפברואר האחרון לכלא עופר החצר כבר הייתה מלאה. פגשתי מיד את הוריה של הצעירה רוואן אבו מטר זיאדה, בת 22 מבית אילו. היא נמצאת בכלא מאז יולי 2015. ההורים סיפרו לי שרוואן מנועת ביקורים מ-13 בינואר ועד ה-13 במארס. לא ברור למה. ברור למה היה להם חשוב, הפעם במיוחד, להיות בדיון שלה.

לצערי, לא הצלחתי להיות בדיון שלה. היה אי סדר מוחלט בבית המשפט. הארכות מעצר שמתקיימות, בדרך כלל, באולם 7, התקיימו גם באולם 1. שמעתי מהממונה על שב`ס במקום שהביאו עוד שתי עצורות חדשות, ולכן התרוצצתי בין כל האולמות לברר היכן יתקיים הדיון שלהם. מאחר ואני, בתור ישראלית יהודייה, בעלת פריבילגיות במקום, פלסטינים רבים ביקשו שאחפש עורכי דין מסוימים באולמות ואמסור להם על המשפחות שמחכות לדבר איתם, דבר שאני תמיד נענית לו.

בחצר דיברתי גם עם אביה של קטינה הנמצאת בכלא השרון (יחד עם עוד 10 אחרות, נכון להיום). הוא סיפר לי, בדאגה גדולה ובחוסר אונים, שעו`ד איליא תיאודורי שייצג אותה אמר לו שהוא כבר לא מייצג אותה. רצתי מהר לחפש את עו`ד נאסר נובאני שאישר לי כי תיאודורי פרש ממועדון האסיר והוא יראה מה אפשר לעשות. דיוני בית המשפט לנוער החלו רק אחרי ההפסקה, והשופט כינס את עורכי הדין של מועדון האסיר בכדי למצוא עורך דין חדש לקטינה. עו`ד נאסר נובאני קיבל עליו את הייצוג, אבל הוא צריך זמן ללמוד את התיק, והדיון נדחה לעוד עשרה ימים.

בחצר פגשתי גם את בעלה של חלווה חמאמרה מחוסאן. חלווה, בת ה-25 ואם לתינוקת בת שנתיים, נורתה בביתר עלית ב-8 בנובמבר האחרון ביד וברגל ונלקחה לביה`ח הדסה במצב קשה, ושם עברה כמה ניתוחים. ב-23 בדצמבר היא הועברה לכלא השרון. הבעל סיפר לי שזו תהייה הפעם הראשונה בה הוא יראה אותה מאז שנעצרה ועד כמה הוא מתגעגע. הדיון שלה התקיים בשעות אחר הצהריים המאוחרות והיו להם דקות ספורות לדבר מעט, להתעדכן ולמסור דרישות שלום. כשניסיתי לבקש שיתנו להם עוד כמה דקות לדבר (ולמותר לציין שהכל קורה כשהבעל ואחיה נמצאים בקצה האולם והיא על ספסל הדיונים), אמר לי השופט `תגידו שלום ולצאת – פה זה בית משפט ולא ביקור משפחות`.

לקראת סוף היום הביאו להארכת מעצר את שתי העצורות החדשות. אינאס ג`עברי נעצרה ב-18 בפברואר ונמצאת מאז בכלא השרון – מייצגת אותה עו`ד עביר מראר. התביעה טענה שנמצא סכין בכליה והוחלט על הארכת מעצרה עד ל-23 בפברואר. סנאא אבו סנינה עצורה מ-17 בפברואר, וגם היא בכלא השרון. היא מואשמת בפרסומים בפייסבוק. את סנאא מייצג עו`ד שעבאן שסיפר שהיא עובדת במתפרה ובבית.

היא הסגירה את עצמה והגיעה בכוחות עצמה לבית המעצר בעציון וגם נתנה ביוזמתה את מכשיר הסלולר שלה. חיפוש בדף הפייסבוק שלה לא העלה כלום. כמובן שבפני השופט הוצג חומר סודי, והשופט אמר שיש משפטים חשודים בחשבון הטלפון שלה – `רוצה לעשות מעשים אסורים`. התובע הסביר שהחשודה נחקרה רק היום במשך שעתיים (למרות שהיא נעצרה חמישה ימים קודם), ולכן מבקשים הארכת מעצר של 72 שעות. אף הועלתה גם האפשרות לעצור אותה במעצר מינהלי!

עו`ד חמזה אבו רמזי, היועץ המשפטי החדש של ה-DCI, סיפר לי על קטינה פצועה שאושפזה בבי`ח שערי צדק. פצעו אותה ביד, ברגל ובבטן. ביום שלישי בשבוע שעבר הביאו שופט לבית החולים לשם הארכת מעצרה; אבל מאז היא כבר הועברה לכלא השרון. המקום הכי מתאים לטפל בפצועות, לא כן?

בחצר פגשתי את אביה של יסמין אבו סרור, מכר ותיק. כששאלתי אותו למה הוא נמצא כאן, ענה לי שיסמין אכן שוחררה, אבל יש לו עוד שני בנים בכלא, כפי ששומעים מכל כך הרבה משפחות. כשיצאתי מהמקום הנורא הזה, בסמוך לשעה 18:15, בגשם השוטף, עצרתי בפתח המזנון כי ראיתי שהיו שם עוד שני פלסטינים. לשאלתי הם ענו שהם עדיין מחכים לדעת האם יתקיים דיון של הבן. זירזתי אותם לגשת לאולם הדיונים ולברר. כל כך שבויים במורא המקום שבלי ה`אישור` שלי לא העזו, ואז אחד מהם אמר לי: `תודה שאת כאן איתנו אפילו שאת לא יכולה לעשות כלום; ראיתי שהגעת בבוקר וזה חשוב לנו`. ואני, שנכנסתי מיד למכונית שלי, רק חשבתי על השעה המוקדמת בה יצאו מהבית ומתי ואיך יחזרו אליו.
• ניצה אמינוב היא פעילה במחסום-וואצ`

קישורים למאמרים האחרונים בנושא

בלילה בלילה כשכולם ישנים חיילים מתפרצים לבתים פלסטינים
היום (רביעי) משמרות מחאה ברחבי הארץ: די למעצרים המנהליים! ישוחרר מאהר אל-אח`רס!
גם על זה לא שמענו שום דבר בתקשורת הישראלית