קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - חיים תחת כיבוש

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

התורמים הסמויים של עמותת אלע"ד
haokets
אמנון פורטוגלי
12.03.16
http://www.haokets.org/2016/03/12/%D7%94%D7%AA%D7%95%D7%A8%D7%9E%D7%99%D7%9D-%D7%94%D7%A1%D7%9E%D7%95%D7%99%D7%99%D7%9D-%D7%A9%D7%9C-%D7%A2%D7%9E%D7%95%D7%AA%D7%AA-%D7%90%D7%9C%D7%A2%D7%93/

אמנון פורטוגלי: חוקר במרכז חזן במכון ון-ליר, מרצה במכללה החברתית-כלכלית


עמותת אלע`ד, העוסקת בעיקר ביישוב יהודים בכפר סילוואן ובאזורים אחרים בירושלים המזרחית, היא אחת העמותות העשירות ביותר בישראל. בכתבה מקיפה ב`הארץ`, גילו השבוע ניר חסון ואורי בלאו כי מתוך 450 מיליון שקלים שקיבלה עמותת הימין הזאת בשמונה השנים בין 2006-2013, 275 מיליון הגיעו מגורמים עלומים – מדובר בסכומי עתק במונחים של עולם העמותות הישראלי. על פי הדו`ח הכספי שהגישה אלע`ד ב–2014, הסתכמו אז נכסיה ב–286 מיליון שקלים. מחזור ההכנסות שלה באותה שנה היה 59 מיליון שקלים, ובעמותה ובחברות הקשורות לה הועסקו בשנה זו 97 עובדים קבועים. עלות שכרו של מייסד וראש העמותה, דוד בארי, לפי הדו`חות שהוגשו לרשם העמותות, היה באותה שנה 366 אלף שקלים.

בין התורמים והתומכים באלע`ד אפשר למצוא את הממשלה וגופיה, כגון הסוכנות היהודית וקרן היסוד. בנוסף לתרומות אלו נהנית העמותה מתמיכות של משרדי ממשלה שונים: ב–2014 קיבלה 1.4 מיליון שקלים מתקציב תרבות תורנית במשרד החינוך, וכ–200 אלף שקלים ממשרד התרבות. לכך יש להוסיף את התמיכה הממשלתית המסיבית העקיפה בצורת הוצאות לשמירה על המתנחלים של אלע`ד בסילוואן, המסתכמת בכ-100 מיליון שקלים לשנה מתקציב משרד הבינוי והשיכון.

בין שאר הדברים המעניינים בכתבה, צדה את תשומת לבי הפיסקה הבאה:

`במשך שנים לא העבירה אלע`ד — עמותה רשומה ובעלת אישור ניהול תקין באופן קבוע — את רשימת התורמים לה בסכומים העולים על 20 אלף שקלים בשנה לרשם העמותות. לאחר שטענה בפני הרשם שהעברת פרטי התורמים עלולה לפגוע בהם או בעמותה, היא קיבלה ב–2008 אפשרות חיסיון על שמותיהם`.

לאחרונה, בעקבות פניות מרשם העמותות, חשפה אלע`ד את רשימת התורמים ובה שמותיהם של מי שתרמו לה יותר מ–20 אלף שקלים בין 2006 ל–2013. כאמור, חלקן הגדול של התרומות, 275 מיליון שקלים, הגיעו מחברות מעטפת (shell companies) הרשומות במקלטי מס ברחבי העולם, כמו איי הבהאמה, איי הבתולה ואיי סיישל. רב הנסתר על הגלוי בחברות הללו: לא ברור כלל מיהם בעלי החברה, מי עומד מאחוריהן ומושך בחוטיהן, או מה סוג העסקים שלהן.

על פניו, נראה שרשימת התורמים שהציגה אלע`ד אינה עונה על דרישת רשם העמותות שמקור התרומות יהיה גלוי. אולם למרות זאת, קיבלה העמותה אישור ניהול תקין עד לסוף השנה ולא התבקשה לספק מידע נוסף על התורמים לה. עוד צוין בכתבה, כי אלע`ד לא השיבה לבקשת העיתון לקבל מידע נוסף על התורמים.

ייתכן ומי שעומד מאחורי חלק מהגופים התורמים היא מדינת ישראל או גופים מטעמה. ייתכן וזו דרך להלבנת כספים. ואולי אלו גופים המעוניינים בהמשך ובהעמקת הסכסוך הישראלי-פלסטיני. לכו תדעו מי התורמים, מה מניע אותם ומה המקורות האמיתיים של הכספים שנתרמו.

לאור פרסום רשימת התורמים, נראה שהטענה הישנה של אלע״ד כי העברת פרטי התורמים עלולה לפגוע בהם או בעמותה, היתה מוגזמת, אם לא שקרית. גם הרשימה שנמסרה בסופו של דבר מסתירה ואינה מעבירה את פרטי התורמים. כדי להמחיש, ייתכן ומי שעומד מאחורי חלק מהגופים התורמים היא מדינת ישראל או גופים מטעמה. ייתכן וזו דרך להלבנת כספים. ואולי אלו גופים המעוניינים בהמשך ובהעמקת הסכסוך הישראלי-פלסטיני. לכו תדעו מי התורמים, מה מניע אותם ומה המקורות האמיתיים של הכספים שנתרמו.

בנושא זה כדאי ללמוד מהרשויות האמריקאיות הפועלות לאחרונה ״להרים את המסך״: להסיר את האנונימיות של בעלי חברות המעטפת או השולטים בהן. רשת אכיפת הפשעים הפיננסיים (Financial Crimes Enforecment Network) במשרד האוצר האמריקאי הודיעה ב-13 בינואר השנה כי תתחיל לדרוש מחברות הביטוח לזהות ולדווח את שמות האנשים האמיתיים העומדים מאחורי החברות הרוכשות נכסים במזומן תוך מיסוך זהות הרוכשים ומסלול הכסף.

ה״ניו יורק טיימס״ דיווח כי הרשויות בארה`ב יעקבו אחר משקיעים אנונימיים בדירות היוקרה. הפעילות תתחיל בניו יורק ובמיאמי, ו״תאיר את הפינה החשוכה ביותר של שוק הנדל`ן, רכישות במזומן הנעשות ע`י חברות מעטפת, שלעתים קרובות מסתירות את זהות הרוכשים״ (בכתבה קודמת דיווח העיתון על אותם רוכשים האנונימיים בשוק דירות היוקרה האמריקאי). ה-FBI הכריז באחרונה על הקמת יחידה חדשה שתתמקד בהלבנת הון, כששוק הנדל`ן יהיה ממושאי החקירה העיקריים. הרשויות האמריקאיות מתכוונות למקד את החקירות העתידיות בבעלי מקצוע המסייעים להלבנת ההון הכוללים סוכני נדל`ן, עורכי דין, בנקאי השקעות וסוכני הקמת חברות המעטפת. ב״ניו יורק טיימס״ העריכו כי התוכנית החדשה תשפיע על עסקאות נדל`ן בהיקף של מיליארדי דולרים.

רשימת התורמים הסמויים של אלע`ד מורה שחייבים להאיר את הפינה החשוכה ביותר של שוק התרומות לעמותות. מדובר בתרומות שנעשות באמצעות חברות מעטפת, במטרה להסוות את זהות התורמים ולהסתיר את מסלול ומקורות הכספים הנתרמים. רשם העמותות צריך להתמקד בעמותות המקבלות תרומות אנונימיות מחברות מעטפת הרשומות במקלטי מס ברחבי העולם, שתורמות תוך הסוואת זהות התורמים, והסתרת מסלול הכסף. אסור שעמותות אלו יקבלו אפשרות חיסיון על שמות התורמים ואין לתת להן אישור ניהול תקין.
קישורים למאמרים האחרונים בנושא

גם על זה לא שמענו שום דבר בתקשורת הישראלית
בבית המשפט בירושלים - תביעה של צלם העיתונות הפלסטיני נידאל שתיה שחיילי צה"ל ירו בעין שמאל שלו
אזרחית ירדן שבאה לחתונה בשכם נעצרה במעצר מנהלי, פתחה שביתת רעב