קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - חיים תחת כיבוש

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

דו"ח של האו"ם: 75 אלף עזתים עדיין עקורים מאז המלחמה
mekomit
מיכאל שפר עומר-מן
13.4.2016
http://mekomit.co.il/%D7%A2%D7%A7%D7%95%D7%A8%D7%99-%D7%A2%D7%96%D7%94/
כותב:

כ-75 אלף מתושבי עזה, ובהם בערך 44 אלף ילדים, חיים כבר כשנתיים כעקורים פנימיים ברצועה מאז המלחמה האחרונה – כך לפי דו`ח חדש של סוכנות התיאום ההומניטרית של האו`ם (OCHA) שפורסם אתמול (שלישי). כ-18 אלף יחידות דיור נהרסו או ניזוקו קשות במהלך המלחמה האחרונה. מתוכן רק כ-3,000, או 16 אחוז, נבנו מחדש או שוקמו באופן שמאפשר לחזור לחיות בהן, כך לפי הדו`ח.

מבין העקורים הפנימיים, 62 אחוז ממי שהיו הבעלים של הבית בו גרו עכשיו חיים בשכירות. עם זאת, לפי הדיווח, בשל מצוקת הדיור הקשה בעזה חדרים שכורים אלה כוללים גם `חדרי אחסון, יחידות דיור בבנייה, דירות שלא ראויות למגורים בבניינים של שכנים או קרובים, או חיים משותפים אצל המשפחה המורחבת`.

עוד כרבע מהאנשים שנבדקו על ידי האו`ם חיים `בתוך הריסות בתיהם הפגומים`. 63 אחוזים מהעקורים הפנימיים עדיין לא התחילו אפילו לשקם או לשפץ את בתיהם. מבין מי שכן התחילו, 61 אחוזים נזקקים לסיוע הומניטרי ולמענקי תמיכה בשביל הבנייה.

העזתים העקורים נאלצים להתמודד עם חוסר ביטחון תזונתי, כלכלי ודיורי: 70 אחוזים מהם תלויים בסיוע הומניטרי כדי לשרוד, ו-87 אחוזים קנו אוכל בהקפה בשנה האחרונה. חצי מהעקורים הפנימיים דיווחו שהם חיים בחשש מגירוש מהמקומות שבהם הם שוהים כיום.

דו`ח OCHA, כמו גם דוברים רשמיים אחרים באו`ם, ביקשו להדגיש שבנייה מחודשת של הבתים לבדה היא לא כל מה שצריך. `אנחנו חייבים להבטיח שלום ולשקם את עזה למען העתיד`, אמר בתחילת השנה ניקולאי מלדנוב, המתאם המיוחד של האו`ם לתהליך השלום במזרח התיכון. `זה כולל הבטחת גישה למים נקיים ולכמות מספקת של חשמל, יצירת עבודות וכלכלה בת קיימא, השבת חופש התנועה לאנשים ולסחורות, ומעל הכל – לוודא שיש אינטגרציה בין רצועת עזה לגדה המערבית תחת רשות פלסטינית לגיטימית ודמוקרטית אחת`.

בדו`ח הסוכנות ההומניטרית מופיעים שלושה מרשמים לתיקון המצב ולהתקדמות: 1. הסרת המגבלות החלות על ייבוא חומרי בניין, והתקדמות לעבר הסרה מוחלטת של המצור. 2. פיוס בין פתח וחמאס כדי לקדם ממשל אפקטיבי בעזה. 3. שהמדינות התורמות מרחבי העולם אשכרה יעבירו את הכסף שהתחייבו להעביר לטובת שיקום עזה אחרי המלחמה.

מיכאל שפר עומר-מן הוא עיתונאי, ועורך האתר 972+. הפוסט פורסם במקור באנגלית שם, ותורגם על ידי חגי מטר
קישורים למאמרים האחרונים בנושא

בתיהם של 44 פלסטינים מתוכם 22 ילדים נהרסו אתמול בגדה המערבית
בלילה בלילה כשכולם ישנים חיילים מתפרצים לבתים פלסטינים
היום (רביעי) משמרות מחאה ברחבי הארץ: די למעצרים המנהליים! ישוחרר מאהר אל-אח`רס!