קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - חיים תחת כיבוש

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

החיילים הזמינו אמבולנס לפלסטיני פצוע וכוח אחר הרג את החובש
mekomit
נעם רותם וג`ון בראון
27.4.2016
http://mekomit.co.il/%D7%A6%D7%95%D7%A7-%D7%90%D7%99%D7%AA%D7%9F-%D7%94%D7%97%D7%99%D7%99%D7%9C%D7%99%D7%9D-%D7%94%D7%96%D7%9E%D7%99%D7%A0%D7%95-%D7%90%D7%9E%D7%91%D7%95%D7%9C%D7%A0%D7%A1-%D7%9C%D7%A4%D7%9C%D7%A1%D7%98/


במהלך המלחמה בעזה שגבתה את חייהם של מעל אלפיים בני אדם התרחשו מאות אירועים קשים שעל רבים מהם לא שמענו עד היום. האירוע הזה, שהתרחש במהלך `צוק איתן` ואת פרטיו המלאים אנו חושפים כאן לראשונה, החל ביחידה של חיילים שהגיעה בזמן הלחימה לשכונת רפאים ברצועת עזה שתושביה ברחו. הם גילו במקום אדם פצוע וככל הנראה לוקה בנפשו כשהוא כבול לגדר. החיילים טיפלו בו, והזמינו אמבולנס בתיאום עם הצלב האדום כדי שיפנה אותו לקבלת טיפול ומחסה. אולם משהו השתבש בדרך, האמבולנס הותקף על ידי כוחות צה`ל ואחד החובשים שהגיעו על מנת לטפל בפצוע נהרג כתוצאה מכך.

דו`חות של ארגון רופאים לזכויות אדם ודיווחים של ארגון `אמנסטי` שנכתבו בעקבות מבצע `צוק איתן` הצביעו על עשרות תקיפות על צוותי רפואה ומתקנים רפואיים שבוצעו על ידי כוחות צה`ל. זאת למרות שצוותי הרפואה הפלסטינים הקפידו לבצע תאום מראש עם הכוחות הישראלים. רק באותו יום הותקף אמבולנס נוסף של הצלב האדום באזור אחר של הרצועה, למרות תיאום שנעשה עם צה`ל על מנת לאפשר לו לעבור בבטחה.

יורים במצילים

ב-25 ליולי 2014, שבוע לאחר שנכנסו כוחות קרקעיים לשטח רצועת עזה, נתקל כח של חיילים שסיירו בכפר קררה הסמוך לחאן יונס באדם פצוע, קשור בשלשלאות לגדר אחד הבתים. הצעיר ככל הנראה הושאר שם על ידי משפחתו בשעה שנמלטו מאימת חיילי הצבא הישראלי המתקרב. החיילים התירו אותו מכבליו, השכיבו אותו על הקרקע, והשקו אותו מים מבקבוק. מצבו לא היה טוב, עורו היה מכוסה גלדים, והיה ברור להם שהוא גם סובל מבעיה נפשית או קוגנטיבית כלשהי.


היתה זו שעת אחר צהריים, והחיילים ביקשו להזעיק אמבולנס שיקח אותו משם. התיאומים נעשו דרך מטה הצלב האדום ברצועה, ששלח רכב ובו שני אנשי רפואה פלסטינים: מוחמד אל עבדאללה, בן 32, וחסן אל עטא, בן 40. האמבולנס ניסה להגיע לאזור, אך ערימות עפר ואבנים שנערמו על הכביש סמוך לטנקים ישראלים שחנו באזור לא אפשרו לו לעבור. שני הפראמדיקים החליטו לשוב על עקבותיהם. בשעה עשר של אותו יום, הם נשלחו שוב לאותה משימה, והפעם, מספר חסן אל עטא בעדות שנתן לארגון זכויות האדם הבינלאומי `אמנסטי`, הם בחרו לנסוע מכיוון שונה, שקיוו שלא יהיה חסום. `כל הזמן היינו בקשר עם הצלב האדום`, הוא ממשיך, `סומכים עליהם בכל פניה בדרך. תקשרנו להם בפרוטרוט מה אנחנו עושים מכיוון שנכנסו לשטח בשליטה ישראלית`.

בשלב מסוים, ממשיך עטא בתיאור המקרה, הכביש היה חסום בחוטי חשמל והם לא יכלו להמשיך. הם הודיעו לצלב האדום על כך, ושם פנו לצה`ל, שם נאמר להם כי על אנשי הרפואה לצאת ולהמשיך רגלית. הם יצאו מהאמבולנס, ובעזרת פנסיהם פילסו דרך לעבר כח צה`ל שזימן אותם לפנות את הפצוע. מוחמד הלך ראשון. אחרי כעשרה מטרים נשמע קול ירי, ומוחמד צעק `ירו בי!`. הירי נמשך, וחסן מספר בעדותו כי לא יכל לחלץ את חברו. הוא רץ חזרה לאמבולנס והצליח להימלט.

שני אמבולנסים נוספים נשלחו על ידי הצלב האדום על מנת לחלץ את מוחמד הפצוע, אך חיילי צה`ל ירו גם עליהם. רק אחרי כחצי שעה של ירי בלתי פוסק הצליחו אנשי הצלב האדום להגיע לחברם, אבל אז כבר היה מאוחר מדי. הוא דימם למוות.

השתלשלות האירועים הקשה הזו גרמה לצה`ל להחליט לפתוח בחקירה. מסקנות החקירה הזו הועברו לפצ`ר לתהליך של בחינה, שבעקבותיה יוחלט האם להגיש כתב אישום נגד החיילים והקצינים שהיו מעורבים בתקרית הזו, המנוגדת, לכאורה, לכללי הלחימה ולאמנות בינלאומיות, האוסרים ירי על צוותים רפואיים.
קישורים למאמרים האחרונים בנושא

גם על זה לא שמענו שום דבר בתקשורת הישראלית
בבית המשפט בירושלים - תביעה של צלם העיתונות הפלסטיני נידאל שתיה שחיילי צה"ל ירו בעין שמאל שלו
אזרחית ירדן שבאה לחתונה בשכם נעצרה במעצר מנהלי, פתחה שביתת רעב