קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - חיים תחת כיבוש

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

הצבא שוקל להוציא צו מעצר מנהלי נגד עיתונאי פלסטיני שנעצר בגבול


חגי מטר
28.4.2016
http://mekomit.co.il/%D7%A2%D7%95%D7%9E%D7%A8-%D7%A0%D7%96%D7%90%D7%9C-%D7%9E%D7%A0%D7%94%D7%9C%D7%99/לאחר שלא נמצאו נגדו ראיות מספיקות למשפט פלילי, בצבא שוקלים להחזיק את עומר נזאל במעצר ללא משפט. נזאל הוא בכיר בארגון העיתונאים הפלסטיני. הציון של ישראל במדד חופש העיתונות לא יושפע מהמעצר

מעצרו של העיתונאי הפלסטיני עומר נזאל הוארך בארבעה ימים נוספים כדי שהצבא יוכל לשקול להוציא נגדו צו מעצר מנהלי. זאת לאחר שהתברר שאין ראיות שיאפשרו להעמידו לדין פלילי בגין עבירה כלשהי. נזאל, שנעצר בשבת במעבר הגבול באלנבי בדרכו לכנס בינלאומי של עיתונאים, עדיין לא יודע מדוע הוא נעצר, ואם יוצא נגדו צו מעצר מנהלי – הוא גם לא יוכל לדעת.

בדיון שהתקיים אתמול (רביעי) בבית המשפט הצבאי בעופר הודה סגן רפאל שפרנסקי מהתביעה הצבאית כי `לא עולה חלופה פלילית` מחומר הראיות שנאסף נגד נזאל, ולכן הצבא מבקש לשקול מעצר מנהלי, על בסיס חומרים סודיים שהוגשו לבית המשפט. בניגוד למה שנאמר בעבר, הפעם אמר התובע כי החשדות נגד נזאל `אינם מתייחסים רק לתפקידו העיתונאי של החשוד` (ההדגשה שלי, ח.מ.) – זאת בניגוד לתגובת השב`כ שנמסרה לשיחה מקומית על המעצר בתחילת השבוע, שבה נטען כי אין כל קשר בין המעצר לעבודתו.

בתגובה לבקשת הצבא להארכת מעצר ביקש סנגורו של עומר נזאל, עו`ד מחמוד חסאן, לשחרר את העיתונאי העצור מיידית. חסאן טען שנזאל לא נעצר מאז 1989, ושהוא לא מעורב בכל פעילות מלבד עבודתו העיתונאית. עוד הדגיש עורך הדין כי לא יתכן שמרשו מסוכן עד כדי צורך בהוצאת צו מעצר מנהלי, אם המדינה לא טרחה לחפש ולעצור אותו בעצמה, אלא חיכתה ליום בו בחר לנסוע לכנס בחו`ל כדי לעצור אותו בגבול.

השופטת הצבאית, רס`ן סיגל טורג`מן, קיבלה את בקשת הצבא והאריכה את מעצרו של נזאל עד יום שני, כשהיא מציינת שיש בחשדות בחומר הסודי `על פניהם הצדקה לשקילת הוצאת צו מעצר מנהלי`. כאמור, נזאל וסנגורו לא יודעים מה נמצא בחומר הסודי, ומה אופי החשדות, ולכן לא יכולים להתגונן בפניהם. בתחילת השבוע מסר השב`כ כי נזאל נעצר על רקע `פעילות עדכנית` בחזית העממית לשחרור פלסטין, הנחשבת על ידי ישראל כארגון טרור.
נזאל, עיתונאי עצמאי וחבר מזכירות ארגון העיתונאים הפלסטיני, נעצר כשהיה בדרכו לכנס בסרייבו של פדרציית העיתונאים האירופאית מתוקף תפקידו. מאז המעצר פרסמו הפדרציה וארגוני עיתונאים בעולם הודעות תמיכה בו וקריאה לשחרורו.

רק אתמול התפרסם מדד חופש העיתונות הבינלאומי של ארגון Freedom House. בשנה האחרונה מקומה של ישראל הדרדר במדד, אך הסיבות היו קשורות למבנה הכלכלי של שוק העיתונות בישראל ולחדירה הגוברת של תוכן שיווקי סמוי לעיתונות. למרבה האבסורד, מכיוון שהמדד מתייחס רק לישראל בגבולות 67`, מעצר וכליאה של עיתונאים, חלקם במעצר מנהלי, לא נספרים לרעת לישראל אלא לרעת הרשות הפלסטינית, שנחשבת כנראה בעיניי Freedom House לאחראית לכל הנעשה בגדה המערבית – גם בבתי המשפט הצבאיים הישראלים.
קישורים למאמרים האחרונים בנושא

גם על זה לא שמענו שום דבר בתקשורת הישראלית
בבית המשפט בירושלים - תביעה של צלם העיתונות הפלסטיני נידאל שתיה שחיילי צה"ל ירו בעין שמאל שלו
אזרחית ירדן שבאה לחתונה בשכם נעצרה במעצר מנהלי, פתחה שביתת רעב