קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - חיים תחת כיבוש

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

חיילים הרגו נער בעזה בירי בכינון ישיר של פצצת תאורה
mekomit
חגי מטר
13.10.2016
http://mekomit.co.il/%D7%A4%D7%A6%D7%A6%D7%AA-%D7%AA%D7%90%D7%95%D7%A8%D7%94-%D7%A7%D7%98%D7%9C%D7%A0%D7%99%D7%AA/



חיילים בגבול עזה הרגו נער לפני כחודש בירי בכינון ישיר של פצצת תאורה, שריסקה ושרפה פניו – כך עולה מתחקירים של ארגון `בצלם`, ארגון DCI ומסרטונים קשים שהגיעו לידי שיחה מקומית.
האירוע קרה ב-9 לספטמבר האחרון, כשקבוצה של כמאה אנשים הגיעה אחר הצהריים להפגין ליד הגדר, שנמצאת מזרחית למחנה הפליטים אל-בוריג`, במרכז רצועת עזה. חלק מהנערים בהפגנה זרקו אבנים על החיילים וניסו לחתוך את התיל שלפני הגדר. החיילים הגיבו באמצעים לפיזור הפגנות כמו רימוני גז מדמיע וכדורי גומי. מסרטונים שצולמו במקום נראה שלא נשקפה סכנה לחייהם של החיילים, שעמדו בצמוד לגדר באופן שבלם את האבנים, או ישבו בתוך רכבים ממוגנים שלא הושפעו מהאבנים.

בניגוד למקובל, הפעם השתמשו החיילים גם בפצצות תאורה שנורו ממטול ככלי לפיזור ההפגנה. פצצות תאורה הן כלי שנמצא בידי יחידות צבא ונועד להאיר אזורים נרחבים בזמן פעילות מבצעית לילית, או כדי לסמן מטרות. הן נורות באמצעות מרגמה או מטול בזווית 45 מעלות, וכשהן מתחילות ליפול יוצא מהן מצנח שמעכב את נחיתתן בזמן שגוף פצצת התאורה משחרר חומר בערה שמאיר את הקרקע מתחתיו. הן לא נועדו לירי בכינון ישיר, ולא לשימוש כנשק או ככלי לפיזור הפגנות, ואכן לא נפוץ לראות שימוש כזה בפצצות תאורה.

פצצת תאורה בשימוש מבצעי סטנדרטי: בלילה, מכוונת לשמים, עם מצנח פתוח (חגי מטר)
אלא שבמקרה הזה ניתן לראות בבירור שפצצות תאורה כאלה אכן נורות על המפגינים, למרות שהעימותים התרחשו לאור יום. באחד הסרטונים נראית פצצת תאורה כזו בוערת לזמן קצר, ולאחר מכן אוספים אותה הנערים כשהמצנח עדיין מחובר אליה.

פצצה כזאת בדיוק פגעה ככל הנראה ישירות בפניו של עבד א-רחמאן א-דבאר בן ה-15. בסרטון קשה לצפייה (שצילום מסך ממנו מובא לעיל) נראה א-דבאר כשהוא שוכב על הקרקע ומעל ראשו עולה להבה ממוקדת, שנפסקת לפתע, במכה אחת, כפי שקורה ברגע שנגמר חומר הבעירה בפצצות תאורה.

לאחר מכן סוחבים חבריו של א-דבאר את גופתו, וסימני שריפה קשים ניכרים על פניו. לפי עדויות המפגינים הדבר קרה בסביבות השעה שבע בערב, שעת דמדומים מוקדמת, ובסרטון נראה שיש מספיק אור בחוץ, כך שלא היה צורך מבצעי בפצצת תאורה, ולא ניתן היה לטעות בכיוון שלה. לפי `בצלם`, הבדיקה הפתולוגית שנערכה לנער אישרה שפגיעת פצצת תאורה היא סיבת המוות.

תושב מחנה הפליטים דיר אל-בלח מסר עדות ל`בצלם` על המקרה ואמר כך:
החיילים ירו לכיוון שלנו שתי פצצות תאורה בכינון ישיר. הפצצות פגעו בגדר וגרמו להתלקחות אש. קצת אחרי השעה 19:00, חייל התקדם כמה צעדים אל הגדר והכניס את קנה הרובה שלו דרכה. הוא ירה פצצת תאורה ישר על עבד א-רחמאן. הפצצה פגעה לו בראש. הוא נפל מיד על הרצפה והפנים שלו המשיכו לבעור.

ניגשתי אליו מהר אבל אחד החיילים אמר לי בערבית: `תחזור אחורה או שאני יורה עליך`. אמרתי לו שאני רק רוצה להרים אותו. התקדמתי שני צעדים לכיוון עבד א-רחמאן והחייל ירה כמה כדורים לכיוון הרגליים שלי. עצרתי. אחר-כך החייל הפעיל סמן לייזר ברובה שלו וכיוון אותו אליי. אחרי שכבתה האש על הפנים של עבד א-רחמאן החיילים אפשרו לנו לגשת אליו. הפנים שלו היו שרופות וירד לו דם. הוא היה מחוסר הכרה ולא זז. צעקתי וביקשתי עזרה מהבחורים, הם הגיעו והרימו אותו.

לפי `בצלם`, זהו ההרוג העשרים בהפגנות נגד הגדר בגבול הרצועה מאז שאלה התחילו באופן מסודר באוקטובר 2015.

לבקשת ארגון `הגנה על ילדים – פלסטין` (DCI), שממנו הגיעו הסרטונים, ובשל מגבלות החוק, אני לא מציג את הסרטונים כאן שכן כל כולם מציגים קטינים בפנים גלויות המשתתפים בזריקת האבנים. עם זאת, לאחר שצפיתי בהם בעצמי, אני יכול לומר שהם מאשרים את הממצאים של בצלם ושל DCI.

עבד א-רחמאן א-דבאר, בן 15 במותו

מדובר צה`ל נמסר בתגובה שבאותו יום `התקיימה התפרעות אלימה של עשרות חשודים בסמוך לגדר המערכת. במהלך ההתפרעות הובערו צמיגים ונזרקו אבנים במטרה לפגוע בכוחות צה`ל. לאחר תחקור מפקדים בשטח, נמצא כי כוח צה`ל ביצע שימוש באמצעי לפיזור הפגנות על מנת להרחיק את המתפרעים ולמנוע פגיעה בכוחות ובגדר. לאור דיווחים אודות צעיר פלסטיני שנהרג במהלך הפרת הסדר, נערך בירור לבחינת נסיבות האירוע`.
בדובר צה`ל לא התייחסו לשאלה מפורשת על השימוש בפצצת תאורה כנשק או על השאלה אם נפתחה חקירת מצ`ח לגבי הריגתו של הנער. שאלת המשך על תוצאות ה`בירור` ועל השימוש בפצצת תאורה טרם נענתה
קישורים למאמרים האחרונים בנושא

גם על זה לא שמענו שום דבר בתקשורת הישראלית
בבית המשפט בירושלים - תביעה של צלם העיתונות הפלסטיני נידאל שתיה שחיילי צה"ל ירו בעין שמאל שלו
אזרחית ירדן שבאה לחתונה בשכם נעצרה במעצר מנהלי, פתחה שביתת רעב